Трамп загуби на суд во Пенсилванија, републиканците бараат да го признае поразот

По новиот пораз на судот во Пенсилванија, американскиот претседател Доналд Трамп се соочува со зголемен притисок од републиканците да се откаже од понатамошните обиди да ги сврти резултатите и да ја признае победата на демократот Џо Бајден.

Откако е прогласен Бајден за победник пред две недели, Трамп покрена тужби против неколку земји клучни за претседателските избори во САД во обид да го промени резултатот и започна силна кампања на притисок за да се спречат државите да ги потврдат изборните резултати.

Судовите во Џорџија, Мичиген и Аризона ги отфрлија неговите обиди да го запрат процесот за потврда на изборните резултати.

Вчера федералниот судија Метју Бран, републиканец номиниран за оваа функција од поранешниот претседател Барак Обама, отфрли сличен обид во Пенсилванија, пишувајќи дека пред него имал поднесок со „развлечени правни аргументи без основа и многу сомнителни обвинувања“.

Тимот на Трамп се обидел да го запре процесот за потврдување на резултатите во Пенсилванија, тврдејќи дека има неправилности во ракувањето со гласачките ливчиња испратени по пошта, а Бран одговори дека „тој нема овластување да го лиши некого од правото на глас, а камоли на милиони граѓани“.

За да има какви било шанси да остане во Белата куќа, Трамп мора да ја поништи предноста на Бајден во Пенсилванија од 81.000 гласови. Државата утре треба да започне со процесот за потврда на изборните резултати.

Адвокатскиот тим на Трамп објави дека веднаш ќе ја обжали одлуката на судијата Бран до Окружниот суд во Филаделфија, кој во најголем дел е составен од судии номинирани од републикански претседатели, но од другата страна изјавија дека времето му е истечено.

Републиканскиот сенатор Пат Томи по пресудата на Бран рече дека се исклучува каква било можност за законска победа на тимот на Трамп во Пенсилванија и го повика Трамп да го признае поразот.

Членот на раководството на Републиканците во Претставничкиот дом, пратеничката Лиз Чејни, го повика Трамп да ја почитува „светоста на изборниот процес“ доколку не успее на суд.

Вчера на обидите на Трамп се придружи и републиканецот од Пенсилванија, Мајк Кели, кој побара од судот да поништи најмалку 2,6 милиони гласови во таа сојузна држава, односно сите гласачки ливчиња добиени по пошта, тврдејќи дека законот за поштенско гласање, изгласан од Претставничкиот дом на Пенсилванија е неуставен. Затоа, тој побара од судот да ги поништи сите поштенски гласови или, алтернативно, да ги поништи сите гласови во таа сојузна држава и да нареди интервенција на бранителот при изборот на победникот во таа сојузна држава.

Правните експерти оценија дека е малку веројатно дека судот ќе поништи толку голем број гласови.

Бајден освои шест милиони гласови повеќе од Трамп на претседателските избори во САД на 3 ноември и има 306 изборни гласови , наспроти 232-те на Трамп.

Пребројувањето на гласовите во Џорџија, една од неколкуте клучни држави, потврди дека Бајден победил. После тоа, тимот на Трамп објави дека ќе побара пребројување на гласовите, што им следува со закон, бидејќи разликата помеѓу двајцата кандидати е помала од 0,5 проценти.

Гувернерот Брајан Кемп и државниот секретар Бред Рафенспергер, двајцата републиканци, во петокот ги потврдија резултатите од изборите на кои Бајден победил со разлика од 12.000 гласови.

Во Висконсин, изборните власти ги критикуваат волонтерите на Трамп за бавно пребројување на гласовите при делумното пребројување на гласовите. Во таа држава, не се очекува пребројувањето да ја загрози победата на Бајден.

Со неуспеси во судот и во пребројување на гласовите, Трамп се сврте кон новата стратегија за притисок врз републиканските пратеници во одделните државни парламенти да ги отфрлат изборните резултати и да го прогласат за победник.

,,Со надеж дека судовите и законодавците ќе имаат храброст да сторат се што е потребно за да се зачува интегритетот на нашите избори и на самите Соединетите држави“, објави на Твитер Трамп по одлуката на судијата Бран.

Трамп во петокот повика двајца водечки републиканци од Претставничкиот дом на Мичиген во Белата куќа и тие по состанокот објавија дека не гледаат докази што би се барале од нив за да интервенираат во изборните резултати во таа сојузна држава, една од шесте клучни. Бајден го предводи Мичиген пред Трамп со 154.000 гласови.

Претставници на изборната комисија низ целата земја потврдија дека нема докази за широко распространета изборна измама, како што тврдат Трамп и неговиот тим и дека на сите избори се забележани грешки кои не влијаат на резултатите од изборите.

Според анкетите, половина од републиканците веруваат дека е украдена победата на Трамп на претседателските избори во САД.

Васев: ВМРО-ДПМНЕ е изолирана партија во стечај

Недомаќинското и расипничко работење на оваа партија доведе до блокирани сметки и замрзнат имот.

Белата палата зад мене е седиште на партија во стечај која тоне во долгови.

Недомаќинското и расипничко работење на оваа партија доведе до блокирани сметки и замрзнат имот.

Извршителите тропнаа на вратата на ВМРО-ДПМНЕ поради неплатени долгови направени за околу 270 уметнички слики во позлатени рамки со мотивите на поранешното криминално раководство на оваа партија.

Луксузот во овој бел дворец завршува како и секое криминално луксузирање.

Почитувани граѓани,

Во времето кога оваа партија 11 години се богатеше и се расфрлаше со државните пари, граѓаните беа соочени со сиромаштија и борба за опстанок.

Раководство на ВМРО-ДПМНЕ предводено од губитникот Мицкоски покажува неспособност за менаџирање на сопствените средства.

И денес, без срам и перде овие расипници и недомаќини се уште имаат амбиции да ја водат државата и да располагаат со државниот буџет.

Но покрај таквите амбиции, ВМРО-ДПМНЕ треба да даде одговор и на прашањето каде се парите? Дали и во чии џебови завршиле? Особено што политичките партии добиваат и буџетски средства, пари од државата како помош во работата.

Оваа партија која важеше за најбогата партија во Европа, денес тоне во долгови, затоа што Мицкоски е неспособен.

Граѓаните веќе го препознаваат расипничкиот однос на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, и затоа губат на избори и ќе останат длабоко во опозиција.

Стефан Васев од СДСМ

Иванка Трамп сослушана поради злоупотреба на средства

Иванка Трамп, ќерка и советник на американскиот претседател Доналд Трамп, беше испрашувана под заклетва во граѓанска постапка поврзана со злоупотреба на непрофитни средства за инаугурацијата на нејзиниот татко пред четири години.

Обвинителството на округот Колумбија, Карл Расин, вчера во судски допис откри дека се опдржало сослушување.

Во судска постапка од јануари 2020 година, Расин тврди дека компаниите за недвижнини и други субјекти на доналд трамп злоупотребиле непрофитни фондови за да го збогатат семејството Трамп.

Според тужбата, непрофитна корпорација ослободена од даноци, наречена „58. Претседателски основачки комитет“, координирала со семејството Трамп значително да преплати за простор за настани во хотелот „Трамп Интернешнл“ во Вашингтон.

Енергетската иднина е во добивање енергија од вода

Енергетската иднина е во добивање енергија од вода. Златен фонд за обновлива енергија на планетата е водородот!

Македонската компанија Металотехника Прилеп разви специјална технологија за добивање енергија од вода!

Енергијата добиена од вода, со раздвојување на водород и кислород по посебна технологија може да се искористи во секојдневието и индустријата од мали, до средни и големи проекти, тоа да биде ефтин и неисцрпен ресурс и притоа да не се загадува животната средина, сметаат од Металотехника Прилеп.

Енерегетската иднина на Македонија е во искористувањето на обновливите извори на енергија добиени од ветар, сонце, биомаси и вода. Потреба што особено се наметнува во услови на зголемена потрошувачка на енергија, на константно зголемување на цената на енергетските ресурси, посебно на цената на суровата нафта, и особено важно поради константното загадување на животната средина која е неповратен ресурс.

Станува збор за извори на т.н зелена енергија кои се добиваат со релативно ниска цена, не ја загадуваат околината, нема потреба од увоз и се високо ефективен извор. Ветерниците, хидро централите, како и енергија од биомаси се познати на македонската јавноста, но она што е новитет во светот, што во некои високо развиени земји е хит, е добивање на енергија од вода, односно со нејзиното раздвојување на водород и кислород. А токму македонската компанија Металотехника Прилеп која оваа година слави 34 години од своето постоење, има создадено специјална технологија за раздвојување на водород и кислород, која може да се искористи на различни нивоа во секојдневието како и во индустријата од мали, до средни и големи проекти.

“Водата е материја во која најмногу се крие топлина, само е прашање на начинот и цената за одвојување на таа топлина. Водата гори, но за да даде топлина претходно треба да ги одвоиме водородот од кислородот. Благодарение на нашите повеќегодишни истражувања, како и анализа светските трендови за добивање енергија од обновливи извори, создадовме специјална технологија со која може да произведуваме ефтина, сигурна а еколошка енергија, која при нејзино добивање ќе емитува 40 пати помалку штетни гасови од дозволените. А резервите и ресурсите на вода во Македонија се огромни, и не треба да стравуваме дека овој ресурс ќе биде во недостиг во иднина”, смета Јандре Здравески Директор и еден од сопствениците на Металотехника Прилеп.

Со овој проект ние сакаме да изградиме мини термоцентрала до 1 Мегават јачина, а со тоа би добиле ефтина и чиста обновлива енергија, а би користеле водород кој нема потреба од складирање или дистрибуција на истиот, бидејќи се произведува на лице место според потребите на капацитетот на мини термоцентралата, односно обезбедува 100% автономност. Прашање е дали Државата е спремна, овој вид на енергија кој во светот е на далеку познат да го уврсти во обновливи видови на енергија и во нашата земја, додава Здравески.

Македонија има обврска, 20% од вкупното производсто на електрична енергија да ја добива од обновливи извори на енергија, што е просек и на дел од земјите членки на ЕУ, како Бугарија и Естонија, а што е предвидено и според ЕУ регулативите. Исто така и генералната светска политика ја задолжува секоја држава во наредните години до 2025 година да обезбеди од сопствени извори чиста енергија, односно енергија од обновливи извори, и да има своја енергетска стратегија. Македонија е планинска земја богата со вода, со предуслови за енергија која ќе се добива од вода. Во земјава најзастапени се хидропотенцијалот, ветерната енергија, сончевата енергија, и во сосем мали количини енергија добиена од био маса и био гас. Додека енергијата добиена од геотермални води, како и производство на енергија од водород е нешто што постои само во теоријата. А токму енергијата добиена од вода може да биде најефтината

Што би добиле: подобрување на енергетскиот баланс, помала увозна зависност на земјава, помал буџетски и трговски дефицит, на долг рок постабилни извори на енергија и секако намалена цена на електричната енергија, што ќе влијае позитивно на конкурентноста на домашните индустриски капацитети, кои и се најголеми потрошувачи на електрична енергија, и кои поголемиот дел од нив ја добиваат по субвенционирана цена, смета Здравески.

притисни ентер