Тесла ги повикува купувачите на Сајбертрак- им нуди беспалтна замена на еден од моторите

Tesla ќе замени еден од електричните мотори во Cybertruck помалку од една година откако новиот модел ќе се појави на американските патишта.

Компанијата на Илон Маск тврди дека новиот мотор е поефикасен и посигурен.

Тесла во САД контактира со сопствениците на веќе испорачани Cybertruck за да ги упати до сервисен центар каде што ќе го заменат моторот бесплатно.

Од Тесла нагласија дека замената на моторот не е мотивирана од безбедносни причини, велат дека единствениот мотив е да се зголеми ефикасноста. Тие не објавија дали се работи за менување на предниот или заден мотор.

Тесла во соопштението неколку пати нагласи дека возењето на Cybertruck на никој начин не е опасно, но инсталирањето на нов мотор овозможува напредок во однос на ефикасноста и доверливоста.

Тоа е невообичаена одлука. Ажурирањата на софтверот станаа вообичаени, но замената на мотор на возило што веќе е на пат, е чудно. Не е јасно колку возила Cybertruck ќе добијат нов мотор.

Motor1 пишува дека се шират гласини дека Tesla нашла проблеми и сака да ги поправи пред веста да излезе во јавност. Но, официјалната верзија тврди дека Tesla едноставно работи на постојани подобрувања на своите возила и внатрешно ги проучува сите компоненти за да најде уште понапредни решенија.

Без разлика, тоа е потег што досега не го направил ниту еден производител на автомобили.

Нетанјаху се обрати во Американскиот конгрес: нашата борба е и ваша борба

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху одржа жесток говор во Американскиот конгрес во кој апелираше САД и Израел да застанат рамо до рамо за да се спротивстават на Иран.

Нетанјаху доби овации кога излезе на говорницата за да се обрати на заедничката седница на конгресот, а пратениците постојано стануваа за да му аплаудираат во текот на речиси едночасовниот говор. Тој ги опиша САД и Израел дека се на „раскрсницата на историјата“ и оти во ова време на глобален „пресврт“ си требаат еден на друг повеќе од кога било. - нашите непријатели се ваши непријатели. Нашата борба е и ваша борба. И нашата победа ќе биде ваша победа, рече израелскиот премиер.

Највисоките хрватски функционери си ги зголемија платите за 83%

Хрватската влада денеска ја усвои одлуката за зголемување на платите на највисоките државни функционери.

Со оваа одлука, месечните примања на претседателот Зоран Милановиќ, премиерот Андреј Пленковиќ и на претседателот на парламентот Гордан Јандроковиќ од август ќе пораснат за 2.500 евра..

Основицата на платата на околу 270 функционери ќе се зголеми за 83,45 посто, па место досегашните 516 евра бруто, ќе изнесува 947 евра.

Според новите пресметки, Пленковиќ ќе има плата од 5.535 евра, а Милановиќ од 6.074 евра.

Соработка -Министерството за локална самоуправа- Министерството за дигитална трансформација

Министерството за локална самоуправа во соработка со Министерството за дигитална трансформација и со општините ги интензивира активностите за дигитализација на локалните услуги

Министерот за локална самоуправа Златко Перински денеска имаше состанок со министерот за дигитална трансформација Стефан Андоновски на кој се разговараше за конкретните чекори за дигитализација на општините, со вклученост и на донаторската заедница.

На состанокот беа презентирани можностите за вклучување на сите општини во процесот на дигитализација со цел и помалите општини да можат да го фатат чекорот со поддршка од надлежните министерства. Притоа беше констатирано дека основите се веќе поставени со воспоставената електронска платформа од страна на УНДП и на Министерството за локална самоуправа, а ќе се направат напори за вклучување на услугите на националниот портал за услуги воден од Министерството за дигитална трансформација.

Претставниците од УНДП истакнаа дека изразената подготвеност од страна на надлежните министерства да се интензивираат работите дава можност целиот процес на дигитализација на локално ниво да се заокружи многу побрзо од планираната динамика.

Министерот за локална самоуправа Златко Перински истакна дека Министерството за локална самоуправа ќе го води овој процес и очекува поддршка од сите вклучени страни, а општините нема да бидат оставени сами.

-Ќе работиме на обезбедување на сите технички услови и на зајакнување на административните капацитети на локално ниво, а помалите општини ќе бидат вклучени без исклучок, со воспоставување на меѓуопштинска соработка со поголемите и покапацитетни општини, рече министерот Перински. Перински нагласи дека целиот процес ќе се води системски за што веднаш ќе се ревидираат планираните активности во нацрт Акцискиот план за спроведување на Програмата за одржлив локален развој и децентрализација и по неговото усвојување од страна на Владата целиот процес ќе биде предвидлив со точно утврдена временска рамка за реализација на сите конкретни чекори.

притисни ентер