Темноцрвен Ферари , само петдневното миење чини 2 500 евра (ВИДЕО)

Неговата посебност не е само во бојата која не е типична за овие автомобили.

Ferrari Monza SP2 е еден од најубавите автомобили што се појавиле во последно време. Иако не се познати многу детали , доволно е љубителите на автомобили да го погледнат и да посакаат да направат барем еден круг во него. Овој темноцрвен Монца СП2 се издвојува од останатите со својата боја, која е заштитена со големо внимание, пишува Carscoops.

Гордон Ремзи има црна Монца СП1 со црвени елементи, но оваа копија оди чекор подалеку. Темноцрвената верзија ретко се гледа, и скоро никогаш на Ферари.

Темната боја е прекината од сива лента што е поставена хоризонтално низ масивната хауба. Овој SP2 е посебен по тоа што неговата боја е засилена со слој од карбонски влакна што го штити од удари. „Топаз Деталинг“ го открива процесот за заштита на бојата на автомобилот, што покажува дека сите надворешни делови се обложени со заштитна обвивка, вклучително и деликатните внатрешни делови. Истата компанија нуди и услуга на деликатно миење на овој автомобил , кое трае пет дена и чини 2 500 евра.

Како и Monza SP1, SP2 има 6,5 литарски V12 мотор и 799 КС. 100 км на час може да достигне за 2,9 секунди, а максималната брзина надминува 300 км на час.

Погледнете го целиот процес на заштита на бојата.

притисни ентер