Тејлор Свифт на удар на критики: Премногу го користи авионот и ја „труе планетата“

Популарната пејачка Тејлор Свифт е на удар на критики бидејќи често патува на концерти со приватен авион, што ја загадува околината.

Покрај настапите, таа користи приватен авион и за да лета на натпреварите на нејзиното момче Тревис Келче, играч на НФЛ Канзас Сити Чифс.

Така, минатиот викенд таа отпатува од Токио до Лас Вегас, лет од 12 часа и 8.000 километри, за да може да биде на Супер Боул.

Поради ова, како и бројни други летови, пејачката е на удар на критики од зелените активисти на сметка на количината на штетните емисии на CO2, пишува Би-Би-Си.

Наводно, само таа била одговорна за 138 тони емисии на CO2 во текот на трите месеци и патувањето поради Келче, пресметале од Њусвик.

-Тоа е екстремно и ја загадува атмосферата. Тоа е една од водечките причини за климатската криза, која ја загрева планетата и придонесува за екстремни временски настани – вели Леа Томас, авторка на книгата „The Intersectional Environmentalist!

Нејзините чести летови се во центарот на вниманието и на Џеко Свенији, студент кој ги следи приватните летови на богатите и славните. Претходно ги таргетираше летовите на Илон Маск, а сега ги следи и пресметува штетните емисии за кои што е одговорна Тејлор.

Според Би-Би-Си, легално ги следи емисиите на јаглерод на пејачката и другите познати личности, бидејќи линиите на авионите се јавна информација, па дури и ако се познати и славни. Информациите за летот Свини ги објавува за Тејлор Свифт еден ден по летот, а не во живо.

Податоците покажале дека голем број летови се совпаѓаат со игрите на Chiefs, а пред неколку дена беше откриено дека адвокатите на Тејлор Свифт го контактирале. Тие му се заканиле со тужба и побарале да престане да ја објавува информацијата, велејќи дека тоа ја загрозува нејзината безбедност и дека се работи за „живот и смрт“.

Многубројните летови на пејачката биле предмет и на студија на британската маркетинг компанија Јард, во која е наведено дека Свифт е водечки загадувач меѓу познатите личности во 2022 година, односно дека загадува 1100 пати повеќе од просечниот човек. Во корист на Тејлор, тие податоци се земени од Твитер и нивната анализа не е потврдена, бидејќи немало податоци дека Тејлор била на секој од тие летови, како и други ѕвезди на нивниот.

Публицистот на пејачката потврдил за Би-Би-Си дека таа користи „надомест“, односно плаќа за да го надомести загадувањето кое го создаваат нејзините летови.

Снимен е моментот пред трагичната смрт на убавата инфлуенсерка Инеса (Вознемирувачко видео)

Девојка од Русија паднала од карпа и починала додека се обидувала да фотографира маж на платформа со поглед на Црното Море.

Сега се појави вознемирувачко видео од смртта.

Инеса Поленко (39) која работела како козметичарка, паднала од висина од 50 метри на плажата подолу.

Претходно беше објавено дека Инеса починала додека правела селфи. Сепак, на видеото се гледа дека Инеса паднала додека фотографирала човек со спектакуларен морски пејзаж зад себе, пренесува Daily Mail.

На видеото се гледа како таа прави чекор назад и ја губи рамнотежата, поради што паѓа преку работ. Немало ограда за да ја спаси.

Шокираниот маж, кој не е именуван, истрчал кон неа, но веќе било доцна.

Таа била пренесена во болница во Абхазија, каде се случила трагедијата.

Медиумите јавуваат дека лекарите се бореле за нејзиниот живот, но за жал таа починала на одделението за интензивна нега истиот ден.

Била погребана во вторникот.

Поленко имала повеќе од 9.000 следбеници на Инстаграм. Таа често објавувала на социјалните мрежи од нејзините неодамнешни патувања низ светот - од Дубаи, Египет и Крим.

Истрагата за точните околности на смртта на 39-годишната козметичарка, која имала неколку клиенти и во Москва и во руското одморалиште Сочи, каде што живеела, е во тек.

Младоженец направи шокантен потег среде свадба: Невесто, барај документи за развод (ВИДЕО)

На многу свадби, невестата и младоженецот се хранат меѓусебно со свадбена торта, а додека некои тоа го прават на традиционален и пристоен начин, некои овој обичај го претвораат во шега - и претеруваат.

На видеото кое невеста го објави на социјалните мрежи може да се види како таа го мачка со парчиња торта лицето на нејзиниот нов сопруг, а тој по неколку секунди го прави истото – но на многу погруб начин што згрози многумина, објави Мирор.

Тој агресивно зел огромно парче торта и ѝ го фрлил во лицето на невестата.

@kelsboyd3 #cakesmash #nobodygotcake #smash #cakesmashchallenge #hedidntgetany #kingston #tennessee #barnofmaplecreek #johndeeergreen #ohno #rusticwedding ♬ Oh No - Kreepa

Во коментарите повеќето пишувале дека ова е првиот аларм дека во него се крие агресивна личност и дека треба да побара документи за развод.

Меѓутоа, по еден куп вакви коментари и предупредувања, невестата се вратила со образложение дека тоа се едноставно „тие двајца“ и дека тоа е нивна шега. „Извинете, но ова е друг вид на хумор, нашиот вид“, порачала таа.

Артета по шокантниот пораз на Арсенал: Сега е моментот

Каков викенд за Манчестер Сити.

Вчера Граѓаните го декласираа Лутон со 5:1 и, се чинеше, барем привремено го зазедоа првото место во Премиер лигата. Но, денеска се случија две мали чуда. Прво Ливерпул загуби дома од Палас со 1:0, а потоа и Арсенал со 2:0 на домашен терен од Астон Вила. Двата гола во Лондон дојдоа во самата завршница. Бејли прв погоди во 84-та, а Воткинс три минути подоцна.

Уште два пати гостинските играчи ја погодија рамката од противничкиот гол. Во 39. минута Воткинс ја погоди стативата, додека во 62. Јури Тилеманс ја погоди гредата. Голем број на шанси имаа и домашните, но не беа прецизни Каи Хаверц, Габриел Жесус, Леандро Тросард и Букајо Сака.

Сити сега е на врвот со 73 бода, додека Арсенал и Ливерпул имаат два бода помалку. Секоја екипа има шест натпревари до крајот.

„Две сосема различни полувремиња. Прво врвот, едно од најдобрите полувремиња што ги одигравме против врвен тим. Требаше да постигнеме три или четири гола. Можеби повеќе. Не успеавме и тоа се одрази во второто полувреме. Ни недостасуваше моментум, немавме проток како во првите 45 минути, а потоа примивме два наивни гола“, изјави тренерот на Арсенал, Микел Артета по натпреварот, а потоа испрати порака до своите играчи да се вратат во играта за титулата и да ја спасат сезоната.

„Не можеме да контролираме што ќе прави Сити. Она што можеме да го направиме е да победуваме. Продолжете да победувате. Сега е моментот. По овој пораз мораме да реагираме. Првата можност да реагираме веќе во среда против Баерн во Лигата на шампионите. Тимот треба да се покаже таму. Ако сакаме да победиме, мора да ги надминеме овие ситуации.“

притисни ентер