Татко од Кина покажа што значи поддршката на сопственото дете, милиони му се восхитуваат

Маж од кинеската провинција Шандонг стана популарен поради неговата поддршка на својот син, и покрај лошите оценки на момчето.

Еден татко неодамна на родителската средба застанал пред другите родители и им се извинил на наставниците поради ниските оценки на неговиот син бидејќи тие го намалувале просекот на целото одделение.

„Работам како психолог. Силниот менталитет и високиот коефициент на емоционална интелигенција се клучни за успех во нашата кариера“, изјавил тој во виралното видео објавено на кинеската социјална мрежа Douyin.

Тој им се заблагодарил на наставниците за трудот и работата што ги вложиле во неговиот син и истакнал дека кај момчето забележал одреден напредок.

„Мислам дека тој има шанса да стане извонредна личност во иднина“, додал овој родиел.

Видеото им се допаднало на повеќе од 1,6 милиони лица. Многумина го пофалиле овој татко за начинот на кој го поддржува своето дете.

„Детето е сè уште мало и за да напредува неопходен му е поттик. Нема сомнеж дека со ваков татко детето ќе биде успшна личност", искоментирало едно лице.

„Со ваков татко кој има отворен ум, момчето ќе стане извонредна личност“, смета друга личност.

„Лошите оценки не го одразуваат карактерот на личноста. Оние со исклучителен талент можат да придонесат за нацијата, но оние со просечни способности можат да најдат радост и чувство на исполнетост во семејството“, заклучила трета личност.

На протест за клима во Амстердам уапсени 17 активисти

Холандската полиција денеска уапси 17 учесници на климатски протест на активистичка група „Бунт против истребување“, откако со своите возила го блокираа автопатот А10 во Амстердам.

Полицијата соопшти дека предизвикале „опасност по животот на другите учесници во сообраќајот и на самите нив“.

Автомобилите што ги користеа активистите за да го блокираат сообраќајот се конфискувани, а на А10 после тоа останале меѓу 400 и 500 демонстранти.

Градскиот совет на Амстердам претходно упати „итен апел“ до климатските активисти да не протестираат на автопатот А10.

Првата блокада на овој автопат се случи на крајот на декември и траеше пет часа, по што беа уапсени над 400 активисти, а шестмина од нив беа казнети со 200 евра.

Конте е на потесниот список на Баерн, но не и приоритет, Антонио би сакал да работи во Серија А

Актуелниот германски фудбалски шампион Баерн Минхен го прифаќа назначувањето на Антонио Конте на крајот од сезоната.

Според инсајдерот Матео Морето, италијанскиот тренер е на потесниот список на минхенскиот клуб, но не е меѓу приоритетните опции. Актуелниот германски шампион е насочен кон потписот на Чаби Алонсо од Баер Леверкузен.

Самиот Конте би сакал да ја продолжи кариерата во Италија и чека можност да води тим од Серија А, но сепак не исклучува преселба во Баерн.

Педесет и четиригодишникот е без ангажман откако го напушти Тотенхем во март 2023 година. /МИА

Украина потпиша билатерални безбедносни договори со Италија и Канада

Претседателот на Украина Володимир Зеленски соопшти дека потпишал билатерални безбедносни договори со италијанската премиерка Џорџа Мелони и канадскиот премиер Џастин Трудо.

Договорите имаат за цел да ја зајакнат безбедноста на Украина додека таа не ја постигне својата цел да стане членка на НАТО.

Во објава на социјалните мрежи, Зеленски рече дека документот „поставува силна основа за долгорочно безбедносно партнерство меѓу Украина и Италија“.

Лидерите на Италија и Канада во моментов се во Киев за да ја одбележат втората годишнина од инвазијата на Русија врз Украина. /МИА

притисни ентер