Светските медиуми му се нафрлија на Ѓоковиќ и тоа поради-скршениот рекет (ВИДЕО)

Ситуацијата со дисквалификацијата од УС Опен сеуште не е заборавена, откако ја удри линиската судијка со топка во вратот, а Новак Ѓоковиќ повторно е во центарот на вниманието поради однесувањето на теренот.

Во вчерашната пресметка од четвртфиналето на Мастерсот во Рим против Доминик Копфер во вториот сет, тој го загуби сервисот без да освои бод, па потоа се изнервира и со сета сила го фрли рекетот на земја. Го уништи со еден потег, што доволно зборува за силата на ударот и количината на фрустрацијата во моментот.

Иако не е соодветно, ваквото однесување не е необично на тениските терени, но бидејќи тој е најдобриот тенисер на светот кој неодамна го имаше инцидентот во Њујорк, светските медиуми едвај дочекаа за да го искритикуваат неговото однесување .

„Новак Ѓоковиќ во гнев скрши рекет“, „Новак Ѓоковиќ го изгуби трпението“, „Ѓоковиќ дивееше, Србинот го фрли рекетот на земја две недели откако беше исфрлен од УС Опен“, беа насловите во медиумите.

Но, веќе не станува збор само за нивниот однос со Ѓоковиќ како тенисер, туку тој е нападнат од разни лобија заради своите ставови, кои неодамна ги разјасни во големото интервју за Њујорк Тајмс. Покрај тоа, тој го потресе светскиот тенис основајќи своја асоцијација на играчи.

"Не е прв рекет што сум го скршил во мојата кариера. Сум го правел тоа претходно и веројатно ќе го сторам повторно. Не сакам, но кога станува збор за мене, тоа се случува", објасни Ѓоковиќ.

"Така оди. Понекогаш така се ослободувам од лутината и тоа дефинитивно не е најдобрата порака, особено до младите тенисери кои гледаат кон мене и дефинитивно не сакам да го охрабрувам тоа", изјави првиот светски тенисер.


Веќе 200 дена на Тајван нема локален пренос на корона, како го држат вирусот под контрола?

Додека голем дел од светот се бори за да спречи нов бран на инфекција со ковид-19, Тајван штотуку го одбележа 200-тиот последователен ден без локално пренослив случај, пишува Си-Ен-Ен.

Одговорот на Тајван на пандемијата е еден од најефикасните во светот. Островот со 23 милиони жители последен пат пријави локален случај на корона на 12 април.

Значајното достигнување на Тајван се совпадна со неделата во која Франција и Германија воведоа карантин, а САД идентификуваа рекордни 88.000 случаи на инфекција за еден ден.

Сојузната држава Флорида, која е слична по популација со Тајван, имала 4.188 случаи само во средата.

Тајван никогаш не морал да воведува строги мерки или да прибегнува кон драстични ограничувања на граѓанските слободи. Наместо тоа, Тајван се фокусирал на брзината. Властите започнале да ги проверуваат патниците на директните летови од Вухан дури и кога вирусот во голема мера не бил познат.

Тајван го потврди својот прв случај на 21 јануари, а потоа им забрани на жителите на Вухан да патуваат на островот. Сите патници кои пристигнале од Кина, Хонг Конг и Макао морале да поминат преку проверка. Тајван забранил влез на сите странски државјани на островот до март (освен дипломатите и оние со специјални визи за влез).

Сепак, Тајван има предности што ги немаат многу земји. Едната е географската - Тајван е остров, така што на службените лица им е полесно да контролираат влез и излез.

Тајван исто така има искуство со слична ситуација - откако го преживеа САРС во 2003 година, владата започна да работи на развој на својата способност за борба против пандемијата, изјави министерот за надворешни работи на Тајван Џозеф Ву во интервју минатиот месец.

„Значи, кога слушнавме дека има некои случаи на мистериозна пневмонија во Кина, а пациентите биле изолирани, знаевме дека е нешто такво“, рече Ву.

Властите го засилиле производството на маски за лице и заштитни средства, инвестирале во масовно тестирање и барале контакти брзо и ефикасно.

Поранешниот потпретседател на Тајван, Чен Чиен-јен, кој по професија е епидемиолог, рече дека блокадата не е идеална. Чен исто така рече дека масовното тестирање, како и она спроведено во Кина, е непотребно.

„Многу внимателното пребарување контакти и многу строг карантин за блиски контакти се најдобриот начин да се одржи ковид-19 под контрола“, рече тој..

Поради грешка на продавачот на бензинска, освоил 2 милиони долари на лото

Американец од Мичиген имал голема среќа на лотарија откако вработен на бензинска пумпа по грешка му го продал добитниот билет за 2 милиони долари, јавува CNN.

Победникот, кој не сакал да биде објавено неговото име, застанал на станица во предградието на Детроит затоа што требало да смени пари за да ги напумпа гумите на возилото на жена му, објави лотаријата во Мичиген.

„Влегов да разменам пари и побарав тикет од 10 долари за Лаки 7. Вработениот по грешка ми го даде оној 20 долари“, вели среќникот во изјавата.

"Тој ми понуди да го заменам, но нешто ми рече да го задржам. Среќен сум што го направив тоа", додаде тој.

57-годишникот одлучил наеднаш да ја земе наградата, па ќе добие 1,3 милиони долари наместо целосната сума што би му била исплатена на рати.Ќе ги искористи парите, рече тој, да купи нова куќа и остатокот да го остави настрана.

Огромен протест во Варшава,група мажи ги нападна демонстрантите (ВИДЕО)

Десетици илјади луѓе протестираа денеска во Варшава и низ целата земја и покрај ограничувањата во врска со пандемијата, сакајќи да изразат незадоволство од судската одлука за забрана за абортус во Полска.

Носејќи знамиња во боја на виножитото и извикувајќи пароли против владата, демонстрантите во Варшава во голем број го истакнаа знакот на нивниот бунт - црвена молња.

Демонстрантите во еден момент беа нападнати со факели од група непознати мажи.

„Подготвени сме да се бориме до крај“, рече Марта Лемпарт, една од основачите на движењето „Женски штрајк“, пред новинарите.

„Доста ни беше!“, „Моето тело, мој избор!“ било напишано на транспарентите што ги носеле демонстрантите, главно млади луѓе, извикувајќи пароли против владата, често зачинети со пцовки.

Варшавската градска администрација процени дека „десетици илјади луѓе“ учествувале во поворката, која поминала низ центарот на градот, каде полицијата „уапсила неколку лица“ во два инциденти.

На активистите за правата на жените кои го организираа протестот им се заканува кривично гонење затоа што во моментов е во сила забраната за собирање повеќе од пет лица на јавно место.

Нешто помали протестни митинзи се одржаа и во други градови во земјата како Краков, Лоѓ, Катовице, Вроцлав и во странство, во Барселона и Виена.

притисни ентер