Светскиот шампион Шпанија прв противник на кошаркарите на Македонија во квалификациите за СП

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечерва на домашен паркет во СЦ „Јане Сандански“ против бранителот на тронот Шпанија ги започнува квалификациите за Светското првенство 2023 година.

Дуелот во Јане Сандански стартува во 19 часот и 30 минути. Нашата подмладена селекција, во националниот тим ќе ги нема повредените Војдан Стојановски, Димитриевиќ, Ѓуровски, Младеновски, и искусниот Бојан Трајковски, по кратките подготовки во Скопје е подготвена за надигрување со големиот ривал кој во Скопје допатува без ѕвездите од Евролигата и од НБА тимовите.

Црвената фурија предводена од легендарниот стратег Скариоло во Скопје сепак ќе има силен тим предводен од играчи кои подолго време настапуваат во европските клупски натпреварување.

Македонските кошаркари и покрај суперквалитетниот противник велат дека сепак не размислуваат на предавање туку сметаат дека со поддршка од трибините ќе се обидат да го изненадат големиот фаворит, бранителот на светската круна Шпанија.

„Мислам дека секој натпревар мора да е посебна приказна за себе. Почнуваме со актуелниот светски првак, самото по себе, тоа говори за каква квалитетна репрезентација станува збор. Мора да бидеме најдобри доколку сакаме позитивен резултат на тој натпревар. Шпанија си е Шпанија, со кој состав и да дојде има квалитетни играчи.Како што напоменав, мора да сме максимално спремни и фокусирани во текот на целите 40 минути од натпреварот. Во спортот никогаш не се знае што ќе биде и што тој ќе ти донесе, така што ние ќе се бориме максимално и ако ни се даде можност и шанса да бидеме победници на овој натпревар“ изјави репрезентативецот Дамјан Стојановски за официјалниот сајт на федерацијата.

Денешниот натпревар во Скопје ќе биде првиот натпревар меѓу Македонија и Шпанија , на домашен паркет.

Инаку покрај супер квалитетната Шпанија противници на црвено жолтите во квалификациите за Светскиот шампионат се и репрезентациите на Украина и Грузија. Од нашата група само првите три селекции ќе обезбедан учество на Првенството во 2023.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер