Супер – агент ја предупреди ,,големата тениска тројка “

Маурисио Апеј, тениски супер агент, смета дека помладата генерација има квалитет да ја наруши доминацијата на „големите тројца“- Ѓокович , Надал и Федерер .

Апеј соработувал со многу поранешни и сегашни играчи, како Фернандо Гонзалес, Габриела Сабатини, Ѓилермо Корија, за време на неговата кариера, а работел и со Енди Мареј.

Негов последен клиент бил Александар Зверев, со кого неславно ја прекина соработката.

Апеј смета дека токму Зверев, заедно со Данило Медведев и Стефанос Циципас, се  главни кандидати за соборување на Ѓоковиќ, Надал и Федерер.

„Постојат неколку играчи кои се подготвени да ги совладаат тројцата. Големото прашање, ако можат, е дали тоа ќе се случи на Гренд Слем турнирите. Стефанос го победи Федерер во Австралија минатата година, што е далеку повеќе од поразот  над Ѓоковиќ или Надал на Мастерсот.  Возбудливи времиња доаѓаат за тенисот ...", рече Апеј.

Апеј зборуваше и за Енди Мареј.

"Еден од најдобрите квалитети што го видов кај Енди кога беше дете е тоа што тој никогаш не трчаше по пари. Тој навистина го сака тенисот и имаше длабока желба да се натпреварува и да победи. Повеќето играчи кои се занимаваат со вакви сериозни повреди на крајот се откажуваат. Но, тоа е најлесно “, додаде Апеј.

притисни ентер