Судир меѓу генерации: McLaren P1 vs Ferrari F40 (ВИДЕО)

Едно од најпопуларните Ферари на сите времиња ги измери силите  мери со неколку генерации помладиот Мекларен, а еве како помина.

Трките за забрзување генерално не се толку забавни. Два автомобили се натпреваруваат за први да поминат прав дел долг четвртина милја (или повеќе). Тоа е трка што трае помалку од 10 секунди, а за многу победи не значи многу.

Ловкарс и Тиф Нидел решија да организираат малку поинаква трка. Тие се соочија со двата автомобила кои имаат 30 години инженерски и технолошки развој. Најочигледно е дека тие се автомобили од соништата, а потоа дека се напојуваат со твинтурбо V8 мотор. И тука престануваат сличностите.

Ферари Ф40 не треба да се претставува одделно. Го придвижува 2.9 V8 со 485 КС и 577 Nm, а менувачот е рачен. Потребни се нешто повеќе од 4 секунди за да се достигнат 100 км на час, и не забавува до 320 км на час.

Мекларен П1 е на сцената веќе седум години, но и денес е еден од технолошки најнапредните автомобили. И најбрз. Со 916 КС и 900 Nm, тој е скоро двојно помоќен од Ferrari. Стугнува до 100 км на час за 2,8 секунди и вози до 350 км на час.


Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер