Судир меѓу генерации: McLaren P1 vs Ferrari F40 (ВИДЕО)

Едно од најпопуларните Ферари на сите времиња ги измери силите  мери со неколку генерации помладиот Мекларен, а еве како помина.

Трките за забрзување генерално не се толку забавни. Два автомобили се натпреваруваат за први да поминат прав дел долг четвртина милја (или повеќе). Тоа е трка што трае помалку од 10 секунди, а за многу победи не значи многу.

Ловкарс и Тиф Нидел решија да организираат малку поинаква трка. Тие се соочија со двата автомобила кои имаат 30 години инженерски и технолошки развој. Најочигледно е дека тие се автомобили од соништата, а потоа дека се напојуваат со твинтурбо V8 мотор. И тука престануваат сличностите.

Ферари Ф40 не треба да се претставува одделно. Го придвижува 2.9 V8 со 485 КС и 577 Nm, а менувачот е рачен. Потребни се нешто повеќе од 4 секунди за да се достигнат 100 км на час, и не забавува до 320 км на час.

Мекларен П1 е на сцената веќе седум години, но и денес е еден од технолошки најнапредните автомобили. И најбрз. Со 916 КС и 900 Nm, тој е скоро двојно помоќен од Ferrari. Стугнува до 100 км на час за 2,8 секунди и вози до 350 км на час.


Португалските угостители штрајкуваат со глад против мерките

Сопствениците на девет ресторани, барови и ноќни клубови штрајкуваат со глад петти ден по ред пред португалскиот парламент во знак на протест против ограничувањата поради епидемијата на коронавирус.

„Потребна ни е поддршка за да преживееме“, рече Алберто Кабрал, менаџер на ноќен клуб..

Демонстрантите, кои кампуваат пред зградата на парламентот и живеат со вода, чај и кафе што им ги носат нивните приврзаници, велат дека нема да јадат додека не бидат примени од премиерот и министерот за економија.

Баровите и ноќните клубови се затворени од март, додека рестораните повторно се отвориле во мај, но затворањето на полицискиот час и викендот, што важи од 8 ноември, ги налути сопствениците кои предупредуваат дека нивниот бизнис нема да преживее оваа година.

На Интернет е покрената петиција со која се бара на сопствениците да им биде дозволено да работат, а досега се собрани скоро 45.000 потписи, а тој број се зголемува за неколку илјади на секој час.

Како компензација за затворањето на рестораните за време на викендот, владата им понудила на сопствениците на ресторани износ од 20 проценти од нивните приходи во периодот од јануари до октомври оваа година.

Екс премиерот Владо Бучковски е именуван за специјален претставник за Бугарија

Поранешниот премиер Владо Бучковски доби задача од Владата да биде специјален претставник во македонско бугарските разговори за надминување на отворените прашања.

Одлуката е донесена на денешната владина седница. Пред Владата е Јана Јосифовска.

Поради пандемијата , автомобилите ги испорачуваат во балони (ФОТО)

Новото нормално подразбира нов начин на доставување автомобили до клиентите.

Барем во Азија каде еден производител одлучи да се пофали со новата практика на испорака на нови автомобили. За да се сведе на минимум можноста за пренесување на инфекцијата, индискиот производител Тата моторс одлучи да воведе испорака на своите автомобили во безбедносни балони.

Ставањето на возилото во пластичен балон ја сведува можноста за ширење на вирусот за време на транспортот на минимум, така што клиентот го зема автомобилот во скоро стерилни услови. Одличен маркетинг потег моментално работи само со избрани дистрибутери и се претпоставува дека ќе стане редовна пракса во блиска иднина, барем кога станува збор за Тата моторс.

Имено, Тата го искористил времето на пандемија да ја обнови својата гама и да лансира нови модели, па на крајот забележале зголемување на продажбата. Со цел испораката да биде што е можно побезбедна за клиентот, тие вовеле комплетна програма за дезинфекција на возилата во синџирот на снабдување, а од декември и транспорт на возила во такви безбедносни „меури“.

притисни ентер