Студија: Жените се поотпорни од мажите на условите во вселената и побргу закрепнуваат

Жените се поотпорни од мажите на условите во вселената и побрзо закрепнуваат кога ќе се вратат на Земјата, покажува американска студија за влијанието на вселенските летови врз астронаутите.

Наодите се прелиминарни, не само затоа што биле проучувани мал број женски астронаути, туку доколку се потврди трендот, тој би можел да се покаже важен за програмите за обновување на летовите со астронаути и изборот на екипажот за идните мисии на Месечината, како и на Марс, пренесе Гардијан.

Предводен од Кристофер Мејсон, професор по физиологија на Weill Cornell Medicine во Њујорк, тим од истражувачи испитувал како имунолошкиот систем реагира на вселенски летови кај двајца мажи и две жени кои летале околу Земјата како цивили во мисијата SpaceX Inspiration4 во 2021 година и ги споредиле наодите со податоци за 64 други астронаути.

Студијата покажала дека активноста на гените е повеќе нарушена кај мажите отколку кај жените и дека било потребно подолго време за да се врати во нормала кај мажите кога ќе се вратат на Земјата.

Еден протеин кој бил засегнат бил фибриногенот, кој е клучен за згрутчување на крвта, пишува Гардијан.

– Досегашните собрани податоци укажуваат дека регулаторниот и имунолошки одговор на гените на летот во вселената е почувствителен кај мажите – заклучиле научниците во студијата објавена во списанието Nature Communications.

Научниците истакнале дека откритието може да влијае на изборот на екипажот, односно дека следните мисии би можеле да опфатат поголем број женски астронаути.

Не е јасно зошто жените би можеле да бидат поотпорни на вселенски летови од мажите, но Мејсон рече дека можноста да се справи со барањата на бременоста може да помогне.

„Способноста да се толерираат големи промени во физиологијата и динамиката на течности може да биде одлична за управување со бременоста, но и за управување со стресот од вселенските летови на физиолошко ниво“, рече тој.

Декларацијата на самитот за Украина најверојатно нема да биде потпишана од сите учесници

 Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка.

Не се очекува сите учесници на мировниот самит за Украина во Швајцарија да ја потпишат завршната декларација, иако повеќе поради формулацијата отколку поради реалниот недостаток на поддршка, изјави австрискиот канцелар Карл Нехамер на маргините на самитот за Украина во Швајцарија, јави ДПА.

Сепак, како што рече, основниот заеднички став нема да биде засегнат.

-Затоа не сум толку загрижен ако не потпишат сите сега, рече канцеларот.

Тој додаде дека пред Русија да седне на преговарачката маса, може да се замисли уште една конференција во различен формат

-Навистина мора да го гледате како процес, рече тој.

Дводневната конференција на 92 држави и осум меѓународни организации треба да заврши попладне, кога треба да биде објавена и конечната декларација.

Целта на настанот е да се иницира мировен процес во кој долгорочно ќе биде вклучена и Русија. Официјални лица од Москва во оваа прилика не беа поканети и не изразија желба да присуствуваат.

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина, имајќи предвид дека во Украина постојат легитимни органи на власт.

-Путин не отфрла ништо. Тој не ја отфрла можноста за преговори. Тој вели дека таму има легитимни тела, во согласност со Уставот на земјата, рече Песков, пренесуваат руските медиуми.

Тој додаде дека украинскиот претседател Володимир Зеленски не е личност со која може да се склучи писмен договор бидејќи, како што наведе, „де јуре тоа би било нелегитимно“.

Зборувајќи за условите за почеток на мировните преговори кои Путин ги претстави во петокот - повлекување на украинските војници од новите региони на Русија и трајно откажување од членството во НАТО, Песков рече дека тоа не е ултиматум, туку мировен предлог.

-Тоа не беше ултиматум, тоа беше мировен предлог, кој беше претставен земајќи ја предвид реалноста на теренот, рече Песков.

Тој додаде дека договорите на хартија се резултат на многу сложени експертски преговори, рамнотежа на интереси и земајќи ја предвид реалноста на теренот, додавајќи дека така ќе биде и овојпат.

Англичаните ќе добијат бонус од 9.6 милиони фунти за европска титула

Англиските репрезентативци ќе добијат бонус од 9,6 милиони фунти доколку ја освојат титулата на Европското фудбалско првенство кое се одржува во Германија.

Информацијата денеска ја објави лондонски „Сан“.

Според истиот извор, селекторот на Англија, Герет Саутгејт, наводно ќе добие бонус од четири милиони фунти доколку неговите избраници ја освојат титулата на ЕВРО2024.

Англија вечерва го почнува настапот на ЕВРО2024 против Србија.

Избраниците на Саутгејт на 20 јуни ќе играат со Данска, а на 25 јуни со Словенија.

притисни ентер