Студија: Децата меѓу најпогодените од социо-економските последици од пандемијата

Иако владините социо-економски мерки против Ковид-19 го ублажија влијанието врз екстремната детска сиромаштија, повеќе деца живеат под просекот на животниот стандард.

Нарушувањата во услугите за социјална заштита и образование и намалената побарувачка за здравствени услуги ги ставија децата во понатамошен ризик со продолжувањето на пандемијата, се главните заклучоци од Ажурираната студија на социјалните и економските ефекти од Ковид-19 врз децата.

-Децата не се лицето на оваа пандемија, но тие се меѓу нејзините најголеми жртви. По повеќе од една година ограничувања во движењето, празни училници, нарушени услуги, загуби на семејна егзистенција, животот на децата длабоко се промени. Сите деца од сите возрасти се засегнати, но пандемијата и нејзините социо-економски последици ја влошија веќе постоечката ранливост и проблеми на најранливите. Без дополнителни вложувања во мерки за повторно воспоставување пристап до виталните услуги на заштита, образование и здравство, пандемијата може да остави доживотни последици врз децата, рече Патриција ди Џовани, претставникот на УНИЦЕФ на денешната презентација на студијата објавена од УНИЦЕФ, а спроведена од Finance Think и поддржана од УСАИД.

Таа нагласи дека училиштата се последни што треба да бидат затворени, но први што треба да бидат отворени. Сепак, во одговор на новинарско прашање, рече дека сега се ближи летниот распуст, а за повторно отворање на училиштата треба да се размислува во септември секако ако прво ги исполнат сите критериуми за хигиена и заштита.

Благица Петрески од Finance Think посочи дека иако Владата дизајнираше шест пакети мерки за справување со социјалните и економските последици од пандемијата, тие, како што рече, ретко беа насочени кон децата.

-Ова се рефлектираше во буџетското планирање во 2021 година. Иако децата добија дополнителна заштита преку поддршката овозможена за зачувување на работните места и приходите на родителите, искуството со Ковид -19 ни покажува дека треба да размислиме за прилагодување на системот за да може да ги заштити најранливите деца при идни шокови, потенцира таа.

Според студијата, олабавувањето на критериумите за добивање гарантирана минимална помош и двете еднократни плаќања за финансиска поддршка придонесоа за намалување за една третина на екстремната сиромаштија, односно домаќинства што живеат со помалку од 1,9 долари на ден. Сепак, се вели, загрижувачки е што повеќе од една четвртина, односно 27 отсто од семејствата кои станале подобни за гарантирана минимална помош во текот на пандемијата, не ја искористиле. Проекциите од студијата покажуваат дека процентот на деца кои живеат во релативна сиромаштија, поточно во домаќинства чиј животен стандард е значително под националниот просек се зголеми од 27,8 проценти пред пандемијата на 32,4 отсто. Ова става дополнителни 19.000 деца под релативната линија на сиромаштија.

Во студијата се истакнува декаведнаш по избувнувањето на пандемијата за 14,7 проценти се зголеми бројот на пријавени случаи на насилство врз деца и оти ограничувањето на движењето, карантините, промената кон учење на далечина и намалената социјализација имаа негативно влијание врз менталната детска благосостојба.

Наодите во новото истражување повикуваат дека повторното отворање на училиштата мора да биде приоритет и за вложување напори за целосно нормализирање на социјалната заштита, вклучувајќи ги и услугите за превенција од насилство. Воедно повикуваат да се надминат ризиците поврзани со одложување на неопходните здравствени прегледи на децата, а психосоцијалната поддршка да остане расположлива, достапнa и пристапна./МИА

Фото: Се соблече Елена Китиќ и покажа зошто е сон на секој маж

Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Елена Китиќ, ќерката на фолкерот Миле Китиќ, важи за една од најатрактивните пејачки на естрадата. Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Таа моментално престојува на егзотична дестинација и објавува фотографии од плажа на кои се гледа нејзиното извајано тело.

„Каква риба“, „Убавица“, „Леле“, „Најубава си“, „Преубава, прубава“ - ова се само дел од многуте коментари на фановите.

УЕФА исфрла неколку клубови од евро-натпреварите?!

Шест клубови се под закана од тригодишна суспензија во евро-куповите од страна на УЕФА поради финансиски долгови.

Порто, ЦСКА Софија, Бетис, Санта Клара, Спортинг и Монс Калпе од Гибралтар имаат рок да ја избегнат суспензијата до јануари идната година. Најдолжен е Порто со 300 000 евра, Спортинг и Бетис мораат да платат по 250 илјади, ЦСКА и Санта Клара по 75.000 а Монс Калпе 15. Сериозна парична казна но без закана за суспензија имаат и Астана со 150.000 евра и романски Клуж со 200.000.

Џорџ Клуни одбил 35 милиони долари - сопругата го поддржала

Актерот Џорџ Клуни изјави дека еднаш му биле понудени 35 милиони долари за еден ден работа, но тој ја одбил понудата откако заклучил дека не вреди.

Оскаровецот и продуцент ја раскажа анегдотата откако еден новинарот за време на интервјуто за „Гардијан“ го праша дали некогаш помислил дека има доволно пари.

„Па, да. Ми беа понудени 35 милиони долари за еднодневна работа за снимање на реклама за авиокомпанија“, рече тој, додавајќи дека се консултирал со Амал, неговата сопруга, и одлучиле дека не вреди. Авиокомпанијата била поврзана со како што вели тој, „земја која иако е сојузник, понекогаш е дискутабилна“.

„Си помислив: Па, ако ми одзема една минута сон, не се исплаќа“, изјави оскаровецот.

Покрај неговата повеќедецениска кариера во Холивуд, Клуни има и големо деловно портфолио, тој има заработено над 40 милиони долари за својата рекламна работа со една швајцарска компанија. Неговата компанија за текила „Casamigos“ беше продадена пред четири години за 1 милијарда долари, објави „Инсајдер“.

притисни ентер