Столтенберг: Украина може да се приклучи кон НАТО без одлагање

Самитот на НАТО во Вашингтон ја одбележа и историската одлука на алијансата да и помогне на Украина со воена помош вредна неверојатни 43 милијарди долари.

Русија останува најзначајна и директна закана за безбедноста на сојузниците, стои во заедничката декларација од Самитот во Вашингтон, во која сe вели дека Москва носи исклучива одговорност за војната во Украина. Доцна синоќа беше потврден пакетот тежок 43 милијарди долари помош за Киев. Земјата добива и околу педесет авиони Ф-16, повеќе системи за протввоздушна одбрана, вклучително и пет од системите „Патриот“. За членство во НАТО, Украина ќе треба да почека согласност од сите лидери и исполнување на сите реформи.

-Ова ќе биде добар знак и шанса да се продолжи поддршката, испраќајќи му порака на Путин дека не може да ја надживее војната, a исто така, да им испратиме порака на нашите украински пријатели дека можат да сметаат на нас. , изјави Олаф Шолц, канцелар на Германија

Дека воената поддршка е единствен пат Украина да обезбеди мир, вели и шефот на Европската Унија за безбедносна политика, Жосеп Борел, кој престојува во Вашингтон.

-Ако ја запреме поддршката за Украина, војната сигурно ќе заврши. Ќе заврши брзо, но како? Со тоа што Украина ќе се предаде, ќе добие марионетска влада во Киев со украински народ столчен од агресорот. Дали е ова патот со кој сакаме крај на војната? Не. , вели Жосеп Борел, шеф на европската дипломатија.

Во завршната декларација на Самитот се најде и улогата на Кина, која Столтенберг ја посочи дека игра клучна улога во нелегалната војна на Русија против Украина. Кина е означена дека и пружа воено-техничка помош на Москва „како микро-електронски компоненти за двојна намена, што официјален Пекинг категорично го отфрли нарекувајќи го документот полн со лаги, клевети и со менталитет од Студената војна.

-Пораката испратена од НАТО самитот е многу силна и јасна. Ние прецизно ја одредивме одговорноста на Кина во однос на нејзината улога во овозможувањето на руската воена агресија во Украина. , додаде Столтенберг.

Денешниот завршен ден од Самитот ќе биде заокружен со средба на Советот НАТО - Украина на ниво на шефови на држави и влади. Синоќа во Белата куќа, американскиот претседател ја организираше традицоналната вечера за лидерите на алијансата каде домаќинот порача дека клучно е единството меѓу сојузниците.

-За на НАТО и за нашето соседство на нации. Да продолжиме да растеме посилни и поблиски во годините пред нас. , изјави Џо Бајден, претседател на САД

Бајден кој две недели се бори за политички опстанок по бројните барања да се повлече од претседателската трква, вечерва е пред нов, можеби најсериозен тест. Тој ќе одржи прес-конференција на која ќе треба да се соочи со низа незгодни прашања.

Мицкоски: Ќе донесеме нов Кривичен законик, но согласно европските стандарди

Ќе донесеме нов Кривичен законик, но согласно европските стандарди, а не според нечии потреби.

Премиерот Христијан Мицкоски денеска му одговори на лидерот на опозициската СДСМ, Венко Филипче во врска со барањето за носење нов Кривичен законик, нагласаувајќи оти нов КЗ ќе се донесе, но по европски стандарди, а не по нечии потреби.

Мицкоски одговарајќи на новинарски прашања на настанот на одбележаа 102 години постоење на Стопанската комора на Северна Македонија нагласи дека не е против нов Кривичен законик, но го праша Филипче што ќе се прави со овие дела кои застареле и за кои граѓаните бараат отштета.

-Велат сработиле нов Кривичен, но што правиме со оние дела кои застареа и за кои граѓаните плаќаат отштета, за тие дела што застареле ќе вратат ли од украдените пари, бидејќи сега имате дела кои застареа и врз основа на тоа тие бараат отштета и добиваат од буџетот на државата. Тоа се милиони евра, тоа се ваши пари. Еве нека извадат од џеб и нека продадат дел од својот имот, а Бога ми го имаат, голем е имотот на поранешните функционери од СДСМ и нека врата во буџетот. Студент од прва година Правен факултет знае дека секое лице кое што ќе биде процесуирано ќе го користи оној закон, кој што во времето на сторување на делото е апликативен. Сега донесоа закон за да ги амнестираат своите криминали и на оние политичари, кои од минатото им беа потребни за да им застарат дел од делата, а сега ќе носиме нов закон, рече Мицкоски.

Додаде дека тие немаат проблем да носат нов закон, но тој закон ќе биде согласно европските закони, а не „како некому што му треба“.

-И затоа и се чудам што и професори учествуваат позади овие изјави, се чудам зошто упорно не ја научија лекцијата и грешките кои ги правеа во минатото, но во ред тие си имаат свој начин на политика, мислат дека вака, со ваков фолклор ќе привлечат внимание. Може понекогаш човек не треба да ги коментира, но сепак се опозициска партија, рече Мицкоски, кој рече оти жали што СДСМ од некогаш државотворна партија се претвориле во малска група, која во јавноста на дневна основа смислувала некои тези.

Мицкоски нагласува дека Министерството за правда нема таков закон, како што претходно изјави Филипче.

Претседателот на СДСМ, Венко Филипче денеска упати апел до Владата до го стави на јавна расправа новиот Кривичен законик, кој како што посочи е изготвен и се наоѓа во Министерството за правда. Во однос на тоа зошто сега има промена на ставот, со оглед на тоа што со претходните измени застареа голем број предмети, предизвикаа реакции во јавноста и беа оправдувани од претходната влада, рече дека тоа го прави како нов претседател на сега опозициската партија откако ги увидел негативните реакции на граѓаните, но и на стручната фела.

-Има изготвен нов Кривичен законик, кој што е почнат во 2017 година од министерката Дескоска, тој е готов, завршен. Апелирам Владата да го стави на јавна расправа. Тој е нов кривичен закон, направен е целосно во координација со меѓународни институции по терк, примерок на Кривичниот законик на Германија и сметам дека што поскоро треба да биде на јавна расправа, треба да го разгледаат експерти, да го кажат своето мислење, да се вклучи стручната фела и заедно со консензус да донесеме еден таков нов, како што доликува Кривичен законик. Не е доволно да кажеме дека сме згрешиле што сме донеле таков закон, еве одиме чекор понатаму таа грешка да ја исправиме на овој начин, рече Филипче и нагласи овој чекор е и поради тоа што граѓаните го манифестирале кон СДСМ за време на изборите во смисла на освоените гласови.

На прашањето во врска со тврдењето на Филипче, дека има неофицијална информација дека Владата испратила писмо во Брисел во однос на реформската агенда, Мицкоски нагласи дека такво писмо нема, дека не знае за која реформска агенда зборува.

- Доколку мисли на Планот за раст, ако мисли на тоа, тоа што ние го сработевме за две недели, тие не успеаја со години да го сработат, рече Мицкоски.

На ГП Табановце за влез во државата се чека околу еден час

На ГП Табановце за влез во државата се чека околу еден час, а на ГП Богородица за излез околу 30-40 минути.

Од АМСМ информираа дека во текот на денот, за влез во државата на граничниот премин Табановце се чека околу 1 час, а на Граничниот премин Богородица за излез е околу 30-40 мин. На останатите гранични премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони..

ССМ: Со државни пари да не се богатат газдите на грбот на граѓаните и работниците

Владата претпазливо да постапува со планот да го помогне стопанството со 250 милиони евра од кредит, да не ги прави истите грешки што ги правеа предходните влади.

Владата претпазливо да постапува со планот да го помогне стопанството со 250 милиони евра од кредит, да не ги прави истите грешки што ги правеа предходните влади кои даваа финансиска поддршка на компаниите, а голем дел од нив ја злоупотребија, а не ги дадоа ниту платите на работниците и ја изиграа државата, а денеска токму ние работниците и граѓаните ги враќаме кредитите за таа намена.

Истите тие работодавачи кои ја очекуваат поддршката од Владата од 250 милиони евра, го подкрадуваат буџетот за исто толку 250 милиони евра кои не влегуваат во државната каса поради непријавените работници кои сочинуваат 11,8% од вкупниот број на вработени.

Не ја гледаме оправданоста работодавачите да добијат половина милијарда евра на поклон од државата (пари од кредитот и пари кои работодавачите не ги плаќаат во буџетот, а кои потоа ги враќаат и работниците и граѓаните), а Владата и работодавачите да имаат изговор за да не се зголеми минималната плата веднаш на 450 евра, како и да не се зголемат платите во приватниот и во јавниот сектор.

Синдикатите можат да имаат активна улога во контролата и во спречувањето на злоупотребата на овие средства ако главен критериум биде срествата да се доделат на компании кои го почитуваат социјалниот дијалог, немаат злоупотребено буџетски средства, не се казнувани за прекршување на работничките права и имаат синдикат на ниво на работодавач, а се во спротивно ќе биде поклон или злоупотреба.

Сојуз на синдикатите на Македонија

притисни ентер