Стејт Д. поддржува неуморните напори на Мирослав Лајчак во преговорите меѓу Косово и Србија

-Ние остануваме тесно ангажирани со Косово, Србија и партнерите од ЕУ во дијалогот што го олеснува Европската унија. Им благодариме и ги препознаваме неуморните напори на специјалниот претставник на ЕУ Мирослав Лајчак,.

Американскиот Стејт департмент ги пофали неуморните напори на специјалниот претставник на Европската унија, Мирослав Лајчак, во преговорите меѓу Косово и Србија, се наведува во одговорот на прашањето на Гласот на Америка (ВОА), во врска со изјавите на премиерот на Косово, Албин. Курти, во кои го обвини Лајчак за пристрасност и ставови против Косово, јави дописникот на МИА од Белград.

Курти рече дека испратил писма до големите западни земји за ова прашање, обвинувајќи го Лајчак за „искривување на процесот“, но портпаролот на Стејт департментот, во одговор за Гласот на Америка, ниту потврди, ниту демантираше дали писмото стигнало до Вашингтон.

-Ние остануваме тесно ангажирани со Косово, Србија и партнерите од ЕУ во дијалогот што го олеснува Европската унија. Им благодариме и ги препознаваме неуморните напори на специјалниот претставник на ЕУ Мирослав Лајчак, рече портпаролот.

Тој изрази разочарување затоа што немаше напредок на средбата на 14 септември, додавајќи дека дијалогот што го овозможува ЕУ е единствениот пат за Косово и Србија и доаде дека очекува „двете земји сериозно да ги сфатат своите обврски од договорот за патот кон нормализација што го постигнаа претходно оваа година“.

-Времето истекува. Сакаме да видиме напредок во постоечките и претходните заложби засновани на дијалог (со помош на ЕУ) и Охридскиот договор, вклучително и формирање на Заедница на општини со српско мнозинство (ЗСО), рече портпаролот на Стејт департментот.

Според неговите зборови, Вашингтон е целосно обединет со земјите-партнери на Квинта во поддршката на процесот на дијалог.

Како што соопшти Косово онлајн, тој додаде дека САД ќе се консултираат и внатрешно со своите европски партнери за следните чекори.

Кортни Кокс (60) се сними како излегува од замрзнувачот: „Одлично се чувствувам“

Кортени Кокс, актерката позната по улогата на Моника во серијата Пријатели, минатиот месец го прослави својот 60-ти роденден.

Својата рутина ја објави на Инстаграм за која вели дека одржува одлична фигура, но дури и самата призна дека понекогаш претерува.

„Само што го прославив роденденот... Не ми се допаѓа кој број беше, но немам избор“, почна со овие зборови во видеото снимено во теретана. Кокс рече дека треба да дадете сè од себе, а рутината за вежбање која таа им ја претстави на своите следбеници вклучуваше вежби за раце, влечење, вежби за гради, стомачни мускули и кардио.

Кортни носеше црн спортски градник и хулахопки во иста боја кои ја истакнаа нејзината витка фигура. Иако нејзиниот сет за вежбање е прилично стандарден, кон крајот на видеото работите се сменија. Актерката ја замени својата црна облека за вежбање за бикини и се сними како излегува од замрзнувачот.

„Што, ова ли е криотерапија? се пошегува познатата актерка. Инаку, криотерапијата или студената терапија вклучува употреба на ниски температури во медицинскиот третман и е пофалена за придобивки во намалувањето на воспалението и промовирањето на закрепнувањето. Иако на јавноста не и е познато дали Кокс тоа го прави секој ден, таа претходно објави видео на кое се обидува да влезе во ледена бања.

Кокс претходно изјави за „Glamour“ дека мислела дека ќе го мрази трендот на велнес, но го засакала со текот на годините. „Се чувствувам одлично со часови по влегувањето во замрзнувачот“, објасни таа и додаде: „Колку и да се плашите да влезете, знајте дека потоа ќе се чувствувате многу добро“. Таа истакна дека го сака напливот на допамин што го добива кога влегува во замрзнувачот.

Извор: Индекс.хр

Алиев: Азербејџан би можел да извезува гас преку Украина

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави денеска дека Украина и Европската унија се заинтересирани Азербејџан да ја снабдува Европа со природен гас преку Украина oткако ќе истече постоечкиот договор со Русија на крајот на годината.

„Продолжуваат разговорите со властите во Украина и ЕУ, како и со Русија, и се чини дека сите страни се заинтересирани за продолжување на снабдувањето. Ќе помогнеме ако можеме“, рече Алиев на прес-конференција, пренесе Блумберг.

Тој посочи дека производството на гас во неговата земја ќе се зголеми благодарение на новите и постоечките проекти во Каспиското Море. Во 2022 година, Азербејџан потпиша меморандум за разбирање со Европската комисија со намера да го удвои извозот на гас во Европа на 20 милијарди кубни метри до 2027 година.

„Земјата се движи кон целта. Извозот во Европа ќе се зголеми на близу 13 милијарди кубни метри оваа година од 11,8 милијарди кубни метри во 2023 година и осум милијарди кубни метри во 2021 година. Испораките ќе се испраќаат преку т.н. Јужен гасен коридор што го поврзува Азербејџан со Европа преку Грузија и Турција“, рече Алијев./MИА

Норис стартува прв на Хунгароринг

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, ја освои пол-позицијата за Големата награда на Унгарија, откако постави најбрзо време во квалификациите благодарение на кругот што го извозе за 1:15.227 минути.

Првиот стартен ред го комплетира неговиот тимски колега Оскар Пјастри со заостанување од 0,022 секунди. Трет трката ќе ја започне актуелниот шампион Макс Верстапен, кој беше за 0,046 секунди побавен од возачот на Мекларен.

Исходот од квалификациите го реши несреќата на Јуки Цунода на две минути пред крајот. Возачот на РБ малку пошироко излезе од свиокот 3, помина преку тротоарот, „скокна“ во воздух и нанесе штета на својот автомобил, како и појавата на црвени знамиња.

Трката на Хунгароринг е закажана за в недела во 15 часот./МИА

притисни ентер