Стартува новата сезона во алпско скијање, Шифрин и Одермат фаворити

Новата сезона во Светскиот куп во алпски дисциплини почнува овој викенд во австрискиот зимски центар Зелден, а главни фаворити за освојување на големиот кристален глобус повторно се Американката Микаела Шифрин и Швајцарецот Марко Одермат.

Шифрин и Одермат влегуваат во новата сезона како двократни последователни светски шампиони.

Американката е рекордер според бројот на победи во Светскиот куп – 88, а рекордот го собори минатата сезона кога ја надмина бројката од 86 триумфи на легендарниот Швеѓанец Ингемар Стенмарк.

Американската скијачка е петкратната светска шампионка (2017, 2018, 2019, 2022 и 2023) и со евентуална шеста титула ќе се израмни со Австријката Анемари Мозер – Прел, која доминираше во 70-те години од минатиот век.

Во машка конкуренција главен фаворит е 26-годишниот Одермат, кој минатата сезона собра 2.042 бодови во Светскиот куп и го собори рекордот што од 2000 година беше во сопственост на Австриецот Марсел Хиршер.

Со 13 победи минатата сезона, седум во велеслалом и шест во супервелеслалом, Одермат им се приклучи на Стенмарк (1979), Херман Маер (2001) и Хиршер (2018) според бројот на победи во една сезона.

Јанчев: Спроведено второ авионско прскање против комарци

Утринава беше спроведено второто авионско прскање против комарци, објави градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев. 

Со третирањето беше опфатено течението на реката Луда Мара од с. Марена, целото градско подрачје, с. Ваташа па се до брана Моклиште.

Изведувач на работата е фирмата Бониер од Куманово, напиша Јанчев на социјалните мрежи.

Радев ќе го врачи вториот мандат за формирање влада

Претседателот на Бугарија, Румен Радев ќе го врачи денеска вториот мандат за формирање влада.

Се очекува мандатот да биде доставен претпладнето и веднаш да го врати втората по големина пратеничка група во Народното собрание - „Продолжуваме со промената - Демократска Бугарија“ (ПП-ДБ).

Според одредбите од бугарскиот Устав, по враќањето на тој мандат за формирање влада, претседателот на државата во рок од седум денови и наложува на следната по бројност пратеничка група да предложи кандидат за премиер.

Во случај и тие да не успеат да формираат редовен кабинет, претседателот закажува нови избори и именува нов привремен кабинет.

За Харис за еден ден донирани 46,7 милиони долари

Организацијата за собирање средства за демократите „АктБлу“ (ActBlue) синоќа соопшти дека е регистрирана најголема дневна донација за претседателската трка откако претседателот Џо Бајден се повлече и ја поддржа потпретседателката Камала Харис.

По започнувањето на кампањата на потпретседателката Харис до 21 часот (локално време) преку „Актблу“ собрани се 46,7 милиони долари.

Тоа е најголема сума собрана во кампањата 2024 година.

притисни ентер