Пет години ги чекал новите сопственици

Беспомошно куче го наоѓа својот нов дом по пет години чекање.

Потребно му било време да се адаптира на новиот дом.

За едно семејство голема е среќата и радоста кога ќе добие домашно милениче. Иако повеќето вдомуваат миленик од продавница за миленичиња, сепак има и такви кои се одлучуваат да покажат хуманост и да вдомат напуштени кучиња или мачки овозможувајќи им дом каков што посакуваат.

На социјалните мрежи, се појави видео со едно беспомошно 11-годишно куче, кое било вдомено по 5 години чекање.

Иако пронаоѓањето нови сопственици најчесто е гаранција дека кучето ќе добие бескрајна љубов и грижа од нивна страна, како што во видеото и покажуваат новите сопственици, сепак кучето откако се нашло во новата средина, меѓу туѓинци, се однесувало крајно исплашено и несигурно.

-Три недели не сакаше да се појави во нашата дневна соба. Првите чекори навистина му беа несигурни, како на бебе. Го носевме на плажа бидејќи тоа беше единственото место каде што сакаше да биде. Сакавме да го доживее светот, но имаше плускавци на нозете, па му беше тешко да се движи. Сепак, беше љубопитен и само се туркаше напред - изјавила сопственичката.

Флеш, како што го нарекуваат кучето, набргу некако успеал да се прилагоди на својот нов дом. Иако на почетокот кучето било плашливо и резервирано, сега наоѓа друштво во играчките низ куќата кои му привлекуваат внимание, но им се придружува и на другите кучиња што сопствениците ги чуваат.

Овие играчки кучето ги носело со себе во креветот, а подоцна преминало и на обувките. Секогаш кога сопствениците го губат далечинскиот управувач, Флеш е тука да го најде и да го донесе. Флеш, како што открива неговата сопственичка, е посебно куче на многу начини во споредба со другите кучиња, и ја добил сета љубов што ја чекал со години од своите нови сопственици.

Видеото било објавено од страницата „Geo Beats Animals“, а Флеш им привлекол големо внимание на луѓето кои биле пресреќни што конечно го пронашол својот дом. Според коментарите на луѓето, осаменоста за животните е подеднакво тешка како и за луѓето.

- Ви благодарам што му дадовте живот каков што го заслужува.

- Измамивте насмевка на неговото, но и на моето лице.

- Ви благодариме што му дадовте шанса да ужива во доцните години. Луѓето кои вдомуваат постари кучиња се посебни луѓе.

- Гледајќи го него толку среќен ми се насолзуваат очите - беа дел од коментарите.

Сопственичката открила дека помеѓу нив и кучето се создала силна врска, така што и најмала разделба понекогаш им причинува проблем.

-Кога се качуваме горе на катот, макар и за минута, почнува да плаче и штом ќе не види повторно, се радува и скока од радост. Едноставно е среќен што нè има како друштво - додала таа.

Сопственичката преку видеото покажала како ова некогаш осамено куче ги поминува деновите со нив, чекајќи ги пред врата кога се враќаат од работа, потоа додека шетаат со него и се дружат дома во дворот. Таа признава дека Флеш е совршен за нив и дека се среќни што го пронашле. Освен тоа, бидејќи семејството на напуштеното куче му пружило дом каков што заслужува и се врзале за него, таа признава дека Флеш никогаш повеќе нема да биде осамено куче.

Извор: srecna.republika.rs

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина, имајќи предвид дека во Украина постојат легитимни органи на власт.

-Путин не отфрла ништо. Тој не ја отфрла можноста за преговори. Тој вели дека таму има легитимни тела, во согласност со Уставот на земјата, рече Песков, пренесуваат руските медиуми.

Тој додаде дека украинскиот претседател Володимир Зеленски не е личност со која може да се склучи писмен договор бидејќи, како што наведе, „де јуре тоа би било нелегитимно“.

Зборувајќи за условите за почеток на мировните преговори кои Путин ги претстави во петокот - повлекување на украинските војници од новите региони на Русија и трајно откажување од членството во НАТО, Песков рече дека тоа не е ултиматум, туку мировен предлог.

-Тоа не беше ултиматум, тоа беше мировен предлог, кој беше претставен земајќи ја предвид реалноста на теренот, рече Песков.

Тој додаде дека договорите на хартија се резултат на многу сложени експертски преговори, рамнотежа на интереси и земајќи ја предвид реалноста на теренот, додавајќи дека така ќе биде и овојпат.

Англичаните ќе добијат бонус од 9.6 милиони фунти за европска титула

Англиските репрезентативци ќе добијат бонус од 9,6 милиони фунти доколку ја освојат титулата на Европското фудбалско првенство кое се одржува во Германија.

Информацијата денеска ја објави лондонски „Сан“.

Според истиот извор, селекторот на Англија, Герет Саутгејт, наводно ќе добие бонус од четири милиони фунти доколку неговите избраници ја освојат титулата на ЕВРО2024.

Англија вечерва го почнува настапот на ЕВРО2024 против Србија.

Избраниците на Саутгејт на 20 јуни ќе играат со Данска, а на 25 јуни со Словенија.

Сиљановска Давкова на Самитот за мир: Компромисите можат да го компромитираат европскиот мир

Компромисите со меѓународното право и принципи можат да го компромитираат европскиот и светскиот мир

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска се обрати на пленарната сесија на Самитот за мир во Украина, што викендов се одржува во Бургеншток на езерото Луцерн во Швајцарија.

Во обраќањето претседателката оцени дека тековната војна во Украина нè засега сите нас, земјата е изложена на огромно човечко страдање и уништување, безбедносната архитектура на Европа е под закана, а на глобално ниво животите на милиони луѓе се засегнати од тешките економски последици.

„На најсилен можен начин ја осудуваме неиспровоцираната и неоправдана агресивна војна на Русија и ја поддржуваме Украина на најдобар начин, дури и повеќе од она што го дозволуваат нашите ограничени капацитети, ресурси“, рече претседателката Сиљановска Давкова.

Нашата држава, посочи претседателката, се приклучи кон Кримската платформа и целосно се усогласи со Заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ, а Украина беше главен приоритет за време на македонското претседавање со ОБСЕ во 2023 година.

На хуманитарен план, рече претседателката, се приклучивме на меѓународната коалиција за враќање на украинските деца и обезбедивме цивилна поддршка и итна помош за Украина и за украинските бегалци. Како поддршка на евроатлантските аспирации на Украина, посочи претседателката, испративме воена опрема преку Пакетот за сеопфатна помош на НАТО.

„Како суверена нација, само Украина може да одлучи за својата иднина. Од Украина зависи кога и како ќе ја ангажира Русија за евентуално усогласено решение. Праведниот мир мора да биде вкоренет во принципите на Повелбата на ОН за суверенитет и територијален интегритет. Обидот на Русија да стекне територија со сила е флагрантно кршење на овие основни начела. Кога опасните преседани остануваат неоспорени, тие можат да се претворат во толерирани практики. Компромисите со меѓународното право и принципи можат да го компромитираат европскиот, па дури и светскиот мир и безбедноста. Единствениот начин да се избегне ова е да се почитува Повелбата на ОН и принципите на меѓународното право, без исклучок“, рече претседателката Сиљановска Давкова, истакнувајќи дека воздржувањето од употреба на сила, почитувањето на суверенитетот, територијалниот интегритет и неповредливоста на границите, и заштитата на човековите права и основните слободи, се цврсти принципи за кои не може да се преговара.

Во обраќањето претседателката Сиљановска Давкова рече дека додека се развива рамката за иден мировен договор, ќе продолжиме да ја поддржуваме слободна, независна, демократска и суверена Украина.

притисни ентер