Српски кошаркарски репрезентативец се онесвести на тренинг, имал мозочен удар

Страшни вести од Грција. Кошаркарот на АЕК и повремен репрезентативец на Србија, Стеван Јеловац (32) е примен во болница во Атина откако во неделата му се слошило на тренинг.

Јеловац колабирал на индивидуален тренинг, а грчките и српските медиуми јавуваат дека причината е мозочен удар.

Грците пишуваат и дека 208 сантиметри високиот кошаркар бил опериран, моментално е стабилен, но се уште е во тешка состојба.

„БК АЕК ја информира јавноста за здравствената состојба на Стеван Јеловац. Нашиот кошаркар доживеа тежок мозочен удар. Неговата состојба е стабилна, но се уште критична“, соопштил АЕК.

Инаку, Јеловац го повредил скочниот зглоб на 30 октомври на мечот на АЕК против Јоникос и му се слошило при индивидуалниот тренинг во теретана.

„Ова е повеќе од кошарка, сите се надеваме дека ќе закрепне, здравјето е најважно. Оваа победа е за него, сите му посакуваме се најдобро и се надеваме дека наскоро повторно ќе биде со нас“, изјавил шпанскиот кошаркар и играч на АЕК Хоакин Колом.

Јеловац ја започнал кариерата во КК Визури, играл за Мега, Црвена звезда, имал неколку авантури во Литванија и Турција, а пред пет години бил член на Далас Маверикс. Набрзо се вратил во Европа, каде потоа играл за Нижни Новгород, Бросе Бамберг и Газиантеп, а член на АЕК стана кон крајот на август годинава.

Северна Кореја истрела неидентификуван проектил во Јапонското Море

Северна Кореја истрела неидентификуван проектил во Јапонското Море, соопшти Заедничкиот комитет на началници на Генералштабот на Јужна Кореја.

Пентагон соопшти дека САД сакаат да разговараат за спорните прашања со Северна Кореја.

Ова е четврто истрелување ракета од страна на Пјонгјанг оваа година. Претходните се извршени на 5, 11 и 14 јануари. Во првите два случаја, Северна Кореја соопшти дека успешно тестирала хиперсонични ракети. На 14 јануари, две балистички ракети со краток дострел беа истрелани од железнички ракетен комплекс.

Средба на претседателот Пендаровски со Ана Лирман, германска државна министерка за Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Ана Лирман, државна министерка за Европа во Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија.

Честитајќи ѝ за преземањето на функцијата, претседателот Пендаровски оцени дека посетата на министерката Лирман набрзо по нејзиното именување, ја демонстрира јасната посветеност на германските власти за аспирациите на државите од Западен Балкан за членство во Европската Унија. Претседателот Пендаровски се заблагодари што проширувањето на Европската Унија и Западниот Балкан се меѓу клучните приоритети на новата Влада на канцеларот Олаф Шолц.

Претседателот Пендаровски истакна дека Република Македонија останува посветена на европската агенда и го реафимираше очекувањето за скорешен почеток на пристапните преговори за членство во Европската Унија. Во таа насока, претседателот Пендаровски посочи на подготвеноста на нашата држава за продолжување на дијалогот со Република Бугарија, во духот на добрососедските односи, со цел надминување на блокадата во однос на европските интеграции.

Во контекст на билатералните односи, претседателот Пендаровски оцени дека Германија е клучен политички и економски партнер на земјава и еден од најзначајните трговски партнери во годините наназад. Претседателот Пендаровски изрази очекување за натамошно јакнење на пријателството и партнерството меѓу двете држави, вклучувајќи го сојузништвото во НАТО, како и очекување за натамошно зголемување на трговската размена.

Водата во Скопје безбедна и квалитетна за пиење

Водата во Скопје изминатата недела била безбедна и квалитетна за пиење, покажуваат примероците за физичко-хемиска и микробиолошка анализа земени од 47 мерни места во Град Скопје, информираат од ЈП „Водовод и канализација – Скопје".

Ова го покажува неделниот извештај за квалитетот и безбедноста на водата за пиење, добиен од анализите спроведени во Секторот за санитарна контрола, во кој земените 196 примероци за физичко-хемиска и 196 примероци за микробиолошка анализа на вода за пиење, од 47 мерни места во град Скопје, во периодот од 10 до14 јануари 2022 покажува дека сите примероци одговараат на Правилникот за барања за безбедност и квалитет на водата за пиење.

притисни ентер