Среде најстрашната пустина, никна грандиозен комплекс (ВИДЕО)

Првата соларна термоцентрала во Јужна Америка е отворена во Чиле, грандиозен проект во пустината Атакама, што ќе и ’олесни на таа земја да ја постигне целта - неутралност на јаглерод до 2050 година.

Фасцинантниот проект Серо Доминадор во најсушната пустина на светот, вреден 1,4 милијарди американски долари, најавен уште во 2013 година, ќе користи технологија за соларно складирање на топлина за производство на електрична енергија со часови, па дури и ноќе, за разлика од традиционалните фотоволтаични соларни централи или ветерници кои произведуваат електрична енергија само додека сонцето сјае или ветерот дува.

Чилеанскиот претседател Себастијан Пињера во својот говор пред огромната централа рече дека овој проект е неверојатен придонес за развојот на нивната земја и квалитетот на животот на луѓето.

- Богат со сонце и ветер, Чиле има обврска да ја искористи предноста на обновливите извори за да го елиминира јагленот од секторот електрична енергија до 2040 година и да постигне јаглеродна неутралност. Порано бевме сиромашни со енергија, имавме малку нафта, јаглен и гас, но неизмерно сме богати кога станува збор за енергијата на иднината. Имаме пустини со највисоко сончево зрачење на светот, гордо рече Пињера.

Целта на проектот „Серо Доминадор“ е да се надмине јазот по отстранувањето на електраните на јаглен и да се помогне во снабдување на чилеанската мрежа со електрична енергија од ветер и сонце.

Извршниот директор на Серо Доминадора, Фернандо Гонзалес, за Ројтерс изјави дека компанијата ќе ги исполни своите цели.

Ќе произведе вкупно 210 MW чиста енергија, што е доволно за снабдување на 380.000 домаќинства во Чиле.

Покрај кулата, електраната ќе има можност да складира и топлинска енергија со употреба на растворливи соли со вкупен капацитет од 17,5 часа.

Серо Доминадор изградиле конзорциум на шпанските енергетски компании „Абенго“ и „Акциона“, со финансирање од програмата „Лаиф“ на Европската унија и „КфВ“ од Германија и чилеанската агенција за развој „Крфо“ и други.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер