Спринтерките од Јамајка ги освоија сите три медали во трката на 100 метри

Атлетичарката од Јамајка, Елејн Томпсон-Херах (29) ја одбрани титулата олимписка победничка на трката на 100 метри на Олимписките игри во Токио, го истрча вториот најдобар резултат на сите времиња со 10,61 секунда.

Томпсон-Хера освои злато и на 100 и на 200 метри пред пет години во Рио де Жанеиро, а покажа дека во Токио дошла во уште подобра форма во првата дисциплина во која се натпреваруваше.

Во финалето, таа славеше со 13 стотинки подобро време од нејзината искусна сонародничка Шели-Ен Фрејзер-Прајс (34), која освои злато на 100 метри во Пекинг во 2008 година и во Лондон во 2012 година, додека бронзениот медал и припадна на Јамајка благодарение на Шерики Џексон која во финалето истрча 10,76.

Времето на Томпсон-Хера е вториот најдобар резултат на сите времиња на 100 метри, само Американката Флоренс Грифит-Џојнер истрча побрзо, 10,49 во јули 1988 година, а Јамајканката исто така го сруши олимпискиот рекорд на Грифит-Џојнер поставен во 1988 година во Сеул со подобро време за стотината од секунда..

Доминацијата на јамајканските спринтерки во финалето го покажува и фактот дека четвртата Ајварија Мари-Хозе Та Лу заостанала 15 стотинки зад третата Џексон.

Хрватска: 15 починати 837 нови случаи на ковид -19

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 837 слачиа на зараза со Ковид-19, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. 

Од последици предизвикани од коронавирусот во последите 24 часа починале 15 лиц граѓани се водат како активни на корона.

На болничко лекување се 692 пациенти, од нив 99 се вклучени на респиратор.

Фото: Карлеуша во латекс со фатомка на лицето

Ново провокативно издание на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Популарната и атрактивна пејачка повторно со фотографии предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

Русокосата пејачка на фотките позира во скапоцени парчиња од брендот „Долче Габан“ . Парчиња кои според податоците од интернет вредат скоро 400 евра. Долната облека Карлеуша ја надополнила со латекс панталони и ракавици.

За фановите најитересни биле фантомката и бујните гради на пејачката.

Фото: Анонимни убавици со истакнати облини

Убави девојки секојдневно предизвикуваат воздишки на социјалните мрежи.

Овие девојки знаат како да го привлечат вниманието на фановите на социјалните мрежи.

Девојките вообичаено на социјалните мрежи објавуваат фотографии на кои гордо ги истакнуваат своите бујни облини, посебно задниците.

притисни ентер