Спасовски: Се трага по Груевски, судот да размисли зошто не одредил притвор

Поранешниот премиер Никола Груевски, за кого е издадена национална потерница за отслужување двегодишна затворска казна за случајот „Тенк",  вчера бил баран во неговиот дом, а потрагата ќе продолжи на уште неколку локации. 

Се спроведуваат и други мерки, како прегледи на возила, а зајакнато е полициското присуство на излезот од Скопје и на граничните премини.

Ова го изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во изјава за медиумите, по регионалната конференција „Справување со антисемитизмот и адресирање на безбедносните потреби на Еврејските заедници" одговарајќи на новинарски прашања за тоа каде е поранешниот премиер, дали е во државата и каде ја гледа одговорноста поради тоа што тој е во бегство

Има безбедносни проценки кои ги користат службите, рече Спасовски, и додаде дека полицијата работи на анализирање на сите информации со кои располага.

– Не очекувајте дека ќе поставиме еден линк на плоштадот и заедно со полицијата и медиумите да ја спроведуваме целата акција. Сите информации кои ги имаме ги анализираме и работиме во однос на обезбедувањето на лицето, но тоа не можеме слободно во јавноста да го споделуваме и сите заедно да го следиме, рече министерот за внатрешни работи.

Во врска со тоа дали ќе влезат во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, Спасовски рече дека доколку полицијата има налог ќе влезе во која било зграда и додаде дека вчера немале намера да влезат во партијата, ниту имале налог за тоа.

Тој напомена дека вчера немало никаква опсада на политичка партија, ниту на кој било друг објект и додаде дека полицијата постапувала врз основа на наредба дадена според проценките за можните локации. Додаде дека имало контроли во близина на седиштето на партијата.

Како дезинформации ги оцени тврдењата дека Груевски со недели го чуваат пред неговиот стан.

-Груевски до вчера до 16:30 часот, додека Судот ја издаде наредбата и потерницата беше слободен. Тој има лично обезбедување, кое го користи на повик, но тоа не е обезбедување кое 24 часа е со него пред станот или кај и да се движи. Дваесет и четиричасовното обезбедување кое го има лично го користи на негов повик и последен пат неговото обезбедување го оставило дома на 8 ноември, некаде околу 23 часот, според изјавите на припадниците на обезбедувањето, истакна Спасовски.

За тоа што Груевски во моментов е бегалец смета дека одговорноста треба да ја преземат оние што одредуваат мерка притвор.

–Размислувам во однос на одговорноста на оние на кои им одредуваат притвор на лицата за кои постои опасност да избегаат. Ги пуштаат слободно да се движат низ државата, слободно да ги обавуваат сите работи кои ги обавуваат и на крај кога се носи пресудата тие не се во притвор за да можат да бидат обезбедни, иако се со повеќе кривични дела. Притвор се одредува за случаи на разбојништво и тешки кражби, а за потешки случаи не се одредува. Полицијата работи исклучиво по наредбите кои ги издава судот и таа без наредба не може да следи кого било и постојано да биде присутна со него, околу него само заради тоа што се води судска постапка против него, рече Спасовски.

Истакна не е законски полицијата да следи такви лица. -Спротивно на законот е ако продолжиме да следиме како што следеа порано, тогаш ќе имаме сериозен проблем. Следењето треба да биде врз основа на закон, рече Спасовски и додаде дека во однос на можноста за распишување меѓународна потерница тоа е работа на судот.

Во Австрија почна масовно тестирање,целта е да се прекине синџирот на зараза

Во Австрија постои голем интерес за масовното тестирање за коронавирус, кое започнало денеска, а според јавниот сервис ОРФ, пред станиците за тестирање се формирале долги редици.

Во Виена, граѓаните можат да бидат тестирани на три полигони до 13 декември. Освен во Виена, тестирањето започна и во сојузните држави Тирол и Ворарлберг. Во другите сојузни држави, тестирањето ќе започне наредните денови.

Целта на масовното тестирање на коронавирус, како што објасни министерот за здравство Рудолф Аншобер, е откривање на лицата заразени со коронавирус, но кои немаат забележителни симптоми. Ова е да се спречи ширењето на вирусот за време на Божиќните празници.

„Досега над 100.000 граѓани аплицираа за тестирање преку Интернет“, рече Аншобер.

Министерот за внатрешни работи Карл Нехамер рече дека целта на овие масовни тестови е да се разбијат синџирите на инфекција.

„Секој што е подложен на тестирање сега може да придонесе сите наскоро да се вратиме во нормала“, рече Нехамер.

Тестовите се изведуваат со брзи тестови на антигени. Во случај на позитивен резултат поради зголемена сигурност, се врши PCR тестирање.

Во Австрија, денеска се регистрирани околу 4.000 нови инфекции во рок од 24 часа. Според популацијата, ова е меѓу највисоките вредности во Европа.

Повеќето Шпанци не сакаат веднаш да ја примат вакцината против корона

Повеќе од половината Шпанци не сакаат да ја примат вакцината против коронавирус веднаш кога ќе биде достапна, покажала анкета, додека владата очекува да се вакцинираат помеѓу 15 и 20 милиони луѓе до средината на следната година, од вкупно 47 милиони.

Откако тестовите покажале ефикасност на вакцината и се нарачани првите дози, владите сега се соочуваат со проблем да убедат голем дел од населението доброволно да се вакцинираат.

Тоа ќе биде предизвик и во Шпанија, земја во која жителите често се вакцинираат против разни други болести, покажува студијата на Центарот за социолошки истражувања (ЗНД) со седиште во Мадрид.

Третина од популацијата би била подготвена веднаш да се вакцинира против ковид, но 55,2 проценти од испитаниците рекле дека повеќе сакаат да почекаат и да ги видат ефектите на вакцината врз другите луѓе. Анкетата е спроведена меѓу 2.130 жители во периодот од 23 до 26 ноември.

Од оние 55,2 проценти што би почекале со вакцинацијата, скоро 60 проценти би се предомислиле доколку доктор им ја предложи вакцинацијата затоа што постои ризик за нивното здравје или за здравјето на нивните семејства. Само 8,4 проценти од Шпанците би одбиле секаков вид вакцини.

Шпанската влада минатата недела го објави планот за вакцинација што треба да започне за еден месец. Во јануари, прво ќе бидат вакцинирани најранливите луѓе, како што се жителите на домовите за пензионери, вработените кои се грижат за нив и здравствените работници. Вакцинацијата ќе биде доброволна и бесплатна.

Премиерот Педро Санчез денеска изјави дека очекува да бидат вакцинирани од 15 до 20 милиони луѓе до мај или јуни 2021 година.

Во претходната анкета на Центарот за социолошки истражувања спроведена од 3-12 ноември, 36,8 проценти од испитаниците изјавиле дека веднаш ќе ја примат вакцината. Но, 47,8 проценти рекле дека нема да се вакцинираат.

Од почетокот на пандемијата, 1,6 милиони луѓе во Шпанија се заразени со коронавирус, од кои 46.038 починале. Вчера се разболе нови 10.127 лица, а починале 254 пациенти.

Во последните неколку недели, сепак, инфекцијата се намалува, со дијагностицирани 240 случаи на 100.000 жители во последните 14 дена.

Јанушев: Време е да си ја вратиме државата во рацете на народот

Пратеникот Игор Јанушев од протестот пред македонската Влада под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот!“ порача дека веќе неколку недели македонскиот народ е на улици во одбрана на Македонија, соопштуваат од ВМРО - ДПМНЕ.

Јанушев од протестот пред македонската Влада под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот!“ порача дека веќе неколку недели македонскиот народ е на улици во одбрана на Македонија од неправдите и зулумите кои му ги прави криминалецот и патолошки лажго на власт Зоран Заев, кој наголемо ја распродава Македонија и македонските национални обележја.

„Човекот кој што ја има окупирано фунцијата Премиер е докажан криминаалец со судски постапки, аболициран, помилуван. Истиот тој човек распродава се, преговараат за Гоце, за државата, за се што е македонско. Ние, треба да се срамиме единствено од нив, од Заев, од Бучковски и тие околу него. Имаме двајца докажани криминалци, двајца осудени криминалци кои преговараат за се што е македонско, на кои што овде не им е местото“, истакна Јанушев.

Од пред влада пратеникот Јанушев им порача дека правдата знае да биде бавна, но не и слепа и дека за сетоа ова зло што им го прават на Македонија и на македонскиот народ, ќе се најдат онаму каде што заслужуваат, пред лицето на правдата.

„Единствениот стандард кој што го воспоставие во овие неколку години нивно владеење е само крадење и лажење. Единствената вредност за која што знаат да зборуваат е како да прифатиме нечии други вредности, заборавајќи на нашите традиционални македонски вредности, за оние вредности кои што генерации и генерации се бореле.“, рече тој.

Да, сакаме во Европа, сакаме во Европската унија, но европските вредности, вели Јанушев, се демократија, владеење на правото, борба со корупцијата, а за сите овие работи овие во Влада преставуваат антипод на тие вредности.

Тој ги повика сите граѓани да се придружат на секојдневните протести, затоа што еден единствен човек е непријател на Македонија и македонскиот народ и и на сите оние кои што живеат во Република Македонија, тој човек има име и презиме и се вика Зоран Заев.

Време е, порача Јанушев, да си ја вратиме државата во рацете на народот.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер