Сопругот на Карлеуша со детали за вооружениот напад: Беа вооружени со ножеви и електоршокери, повредија девојка

Фудбалерот Душко Тошиќ, сопругот на пејачката Јелена Карлеуша, утринава објави детали за инцидентот во Белград.

Поранешниот играч на српската репрезентација бил нападнат на Калемегдан додека тренирал со други фудбалери и неговиот тренер.

Тошиќ ги објасни деталите за нападот во објавата на Инстаграм. Покрај него, биле нападнати и неколку други играчи и координаторот на српскиот фудбалски сојуз за физичка подготовка, Андреја Милутиновиќ. Напаѓачите имале ножеви и електрични шокери, а повредиле и девојка , случаен минувач. Полицијата набрзо ги уапсила.

"За да се спречат шпекулации, точно е дека моите колеги фудбалери (од кои тројца се странци) и јас бевме нападнати утрово на тренинг на Калемегдан. Бевме нападнати од група хулигани кои беа вооружени со ножеви и електрични шокери", напиша Тошиќ, додавајќи:

„За среќа, сето тоа заврши без поголеми последици. Полицијата навремено реагираше и ги уапси напаѓачите кои за жал сериозно повредија девојка, која случајно минуваше“.

Според Б92, тројца млади ги пресретнале Тошиќ и Милутиновиќ и од нив барале пари. Тошиќ, наводно, успеал да ги одврати од нападот, велејќи им дека нема ништо со себе и дека дошол набрзина.

Во својата кариера, Тошиќ, меѓу другите, играл за Вердер, Портсмут, Црвена звезда и Бешикташ, а од 2018 година е член на кинескиот Гуангжу. Тој одиграл 26 натпревари за Србија, а беше и на Светскиот куп во 2018 година.

Во Софија повторно демонстрантите со шатори го блокираа сообраќајот

Откако полицијата ги отстрани шаторите од клучните раскрсници во Софија во петокот наутро, група демонстранти синоќа повторно поставиле шатори  и го блокирале сообраќајот на најмалку три места.

Овојпат полицијата не ги отстрани шаторите. Главниот инспектор Красимира Стојадинова од управата за внатрешни работи изутринава изјави дека полицијата ќе продолжи да се обидува да ги убеди демонстрантите да ги отстранат блокадите. Никој не е приведен во текот на ноќта.

Претседателот Румен Радев прокоментира на Фејсбук дека Владата ја вклучила полицијата во судир со илјадници демонстранти.

„Подготвеноста да се жртвува социјалниот мир во името на политичкиот опстанок е чин на досега невидена политичка ескалација за време на бугарската транзиција. Кризата на бугарската демократија не може да се реши со репресивни и полициски мерки, може само да се продлабочи“, наведе Радев.

Тој смета дека оставките на Владата и на јавниот обвинител ќе бидат првиот чекор кон враќањето на Бугарија во владеењето на правото и демократијата.

24

СДСМ: Јакнењето на економскиот стандард на сите граѓани главен императив на новата Влада предводена од СДСМ

Продолжување на растот на платите и обезбедувањето постојана поддршка на домашниот приватен сектор се меѓу главните принципи на новата македонска економија.

СДСМ започна сериозни, темелни преговори со претседатели и високи претставници на политички партии кои се дел од новиот собраниски состав, за формирање на демократска, политичка, одговорна Влада, која на прво место од својата агенда ќе ја има новата македонска економија.

Продолжување на растот на платите и обезбедувањето постојана поддршка на домашниот приватен сектор се меѓу главните принципи на новата македонска економија.

Тука се вложувањата во младите и во рамномерниот регионален развој и продолжуваме да водиме посебна грижа за најсиромашните граѓани.

Јакнењето на економскиот стандард на сите граѓани ќе биде императив на новата Влада.

За две и пол години покажавме дека платите и економскиот стандард со СДСМ растат многу побрзо. Во следните 4 години ќе покажеме дека тие ќе растат уште повеќе, за да биде уште подобро.

Граѓаните ни ја дадоа довербата, бидејќи знаат дека во наредните четири години ќе работиме уште повеќе и уште подобро.

СДСМ

Казнети 423 лица за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 423 прекршоци, соопшти МВР.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со КОВИД-19.

притисни ентер