Собранието го донесе новиот Деловник за работа,ќе се применува од следниот парламентарен состав

Собранието во рамки на 131. седница вечерва со 83 гласа „за“ и двајца „против“ го донесe новиот Деловник за работа на Парламентот, што ќе се применува од наредниот собраниски мандат. 

Новиот Деловник е резултат на неколкугодишни разговори меѓу пратениците од овој и минатиот парламентарен состав во рамки на „Жан Моне“ процесот.

За новиот Деловник гласаа пратениците од владејачкото мнозинство предводено од СДСМ, пратениците на ДУИ, на ВМРО-ДПМНЕ, на АА и сите други, освен двајцата пратеници на Левица.

Денешната седницата беше три пати прекинувана, а пратениците од Левица бараа таа да биде прекината и предизвикаа инцидент со расфрлување на листовите од нивните амандмани, а пратеникот Борислав Крмов искрши дел од инвентарот од претседавачката маса - компјутер, телефон и слично. Пратениците од Левица имаа поднесено над 2.000 амандмани, а претседателот на Собранието и предлагач на Деловникот рече дека прифатливи се само 12 додека за другите кажа дека се неосновани.

Инцидентот што го предизвикаа пратениците на Левица се случи на првото продолжение на седницата, а нивното негодување и противење на одлуките на Џафери и Собранието продолжи и на следните заседанија.

Претседателот на Собранието Џафери поради штетата што настана при денешниот инцидент рече дека следното продолжение на 131. седница ќе се одржи во салата со Купола, како и сите останати до санирање на штетата.

Најмалку деветмина загинати во напад во рудник во Перу

Девет лица загинаа, а 15 се повредени кога напаѓачи со експлозив упаднале во рудникот Подероса во Перу и земаа заложници, соопшти синоќа Министерството за внатрешни работи на Перу.

Во соопштението се наведува дека полицијата „ја презеде контролата врз ситуацијата“, оти се уапсени седум лица и одземено е оружје, додека на специјалците им е наредено да влезат во областа за поддршка на локалната полиција.

- Напаѓачите влегле во окното на рудникот користејќи експлозив, насилно се однесувале со персоналот за обезбедување на рудникот и зеле четири лица како заложници, соопшти Министерството.

Нападот се случи една година по импичментот и апсењето на поранешниот претседател на Перу, левичарот Педро Кастиљо, што предизвика повеќемесечни насилни, смртоносни протести во многуте рудници во оваа латиноамериканска земја.

Перу е втор по големина светски производител на бакар и значаен производител на сребро и злато.

Русија со дронови ноќеска ја нападна Украина

Русија во текот на ноќта лансираше 12 дронови и крстосувачка ракета врз Украина, а украинскиот противвоздушен систем уништи 10 од дроновите пред да ја погодат целта, соопштија украинските воздухопловни сили.

Крстосувачката ракета не била уништена, но не ја погодила целта, соопштија претставници на воздухопловните сили без да дадат дополнителни детали. Не беше кажано што се случило со другите два дрона кои не беа уништени.

Агенциите наведуваат дека извештајот не може независно да се потврди.

Дроновите Шахид од иранско производство беа насочени кон северозападниот дел на Украина, соопштија воздухопловните сили. Повеќето од нив се урнати во областа Миколаев на југот на Украина. Нема извештаи за штета од паѓање на остатоци или дронови кои не биле уништени.

Четворица верници загинаа во напад на католичка миса на Филипините

Четири лица загинаа утрово во експлозија на католичка миса на југот на Филипините. 

Вкупно 42 луѓе претрпеа претежно полесни повреди, соопштија властите, додавајќи дека ситуацијата е под контрола.

Инцидентот се случил во гимназијата на државниот универзитет Минданао во Марави, најголемиот муслимански град во земјата.

Во 2017 година, во Марави се водеше петмесечна битка меѓу владините сили и милитантите поврзани со Исламската држава. Милитантите обединети во групата Даулах Исламијах-Мауте би можеле да стојат зад бомбашкиот напад, изјави бригадниот генерал Алан Ноблеза, полициски командант во регионот.

Генералот Ноблеза рече дека 11 милитанти биле убиени од филипинската војска минатиот петок во соседниот град Дату Хофер Ампатуан, што укажува на тоа дека денешната експлозија би можела да биде форма на одмазда.

Филипинскиот претседател Фердинанд Маркос Јуниор ја осуди експлозијата како „бесмислен и најгнасен“ чин, „извршен од странски терористи“. Тој ја повика јавноста на смиреност.

- Бидете уверени дека извршителите на овој безмилосен чин ќе ги изведеме пред лицето на правдата, нагласи тој.

притисни ентер