Со мисијата Crew-1, SpaceX постави нов рекорд во вселената

Со својата мисија Crew-1, SpaceX постави нов рекорд кога станува збор за должината на мисијата на американските вселенски летала.

Американската вселенска агенција НАСА потврдила дека мисијата Кру-1, чиј екипаж се врати од Меѓународната вселенска станица за време на викендот, постави нов рекорд кога станува збор за мисијата на американско вселенско летало, пишува engadget.com, повеќејазична технолошка блогерска мрежа.

Мисијата на капсулата Crew Dragon Resilience во орбитата траела 168 дена и се вратија на Земјата за време на викендот, слетувајќи во морето крај брегот на Флорида.

Претходниот рекорд бил поставен во февруари 1974 година од екипажот на Skylab, чија мисија траела 84 дена.

НАСА посочува дека ова е прво ноќно слетување на американско вселенско летало откако Аполо 8 слета во океанот во декември 1968 година.

Постигнувањето не е сосема неочекувано со оглед на тоа што екипажот Crew-1 требало да помине околу шест месеци на ISS, спроведувајќи разни експерименти, прошетки во вселената и други активности на Меѓународната вселенска станица.

Мисијата на екипажот Crew-2, која неодамна започна, треба да трае приближно исто време.

Треба да се напомене дека штотуку завршената мисија претставува значајна пресвртница. Тоа го покажува степенот до кој еволуирале вселенските летови за половина век и докажува дека приватните вселенски летала излегле со некои посериозни задачи.

ВМРО ДПМНЕ е за нов Клинички центар кој би се градел наспроти ,, Жан Митрев Клиника“

Многу е едноставно, ВМРО-ДПМНЕ е за нов Клинички центар, но само со изготвен проект, а не со физибилити студија од 35 страни.

Филипче треба да изработи проект, а потоа со истиот да бара пари, односно заем за реализација на вака сериозен капитален проект. Сега Филипче сака да се изгласа закон за заем од 503 милиони евра за проект кој е само во неговата глава, се наведува во соопштението од ВМРО ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ има многу јасен предлог. Предлогот е, комплетно реновирање на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ кое би чинело околу 100 милиони евра како и изградба на ургентен клинички центар кој би бил наспроти „Жан Митрев Клиника“ и со кој би се поврзале Поликлиниката „Букурешт“ и ГОБ „8-ми Септември“. Освен ова решение, треба да се изградат уште три универзитетски клинички болници во Тетово, Штип и Битола кои би чинеле по десетина милиони евра, се наведува во соопштението на ВМРО ДПМНЕ

СЗО ја одобри кинеската вакцина „Синофарм“ за итна употреба

Светската здравствена организација ја одобри за итна употреба вакцината против Ковид-19 на кинескиот производител Синофарм.

Вакцината, една од двете кинески вакцини што веќе се дадени на стотици милиони луѓе во Кина и во странство, е исто така и првата вакцина против коронавирус одобрена од СЗО, која не е развиена на Запад.

Исто така, СЗО за првпат одобри за итна употреба на кинеска вакцина против заразна болест.

Фактот дека вакцината на Синофарм е на списокот на СЗО на итни вакцини е сигнал до националните регулатори дека е ефикасна и безбедна и ќе овозможи да се вклучи во системот Ковакс, глобална програма за сиромашните земји.

СЗО досега одобри итна употреба на вакцините против Ковид-19 кои ги развија Фајзер/Бионтек, Астра Зенека, Џонсон и Џонсон и Модерна.

Бочварски: На семејството на Верица ќе му биде доделен стан во Струмица

Министерот за транспорт и врски ,Благоја Бочаварски анјави на ФБ дека на семејството на трагично загинатата Верица , чии органи беа дадени за транпалнтација , ќе му биде доделен стан.

„Имајќи ја во предвид бескрајната хуманост на семејството Белчовски чија ќерка Верица трагично загина во сообраќајна несреќа, а нејзините органи беа донирани, како скромно оддолжување кон ова семејство, денеска на седница на Комисијата за станбени прашања при Владата со која претседавам, едногласно одлучивме да им биде доделен на користење стан во општина Струмица.

Семејството Белчовски ги поместија вредностите во општеството, а граѓаните на Македонија бескрајно им се благодарни за највисокиот чин на хуманост.“, напиша Бочварски на ФБ

притисни ентер