Со бубрежна слабост 10 %од жителите, се уште горлив проблем кадаверичната трансплантација

Околу 10 проценти од жителите во државава имаат некаква бубрежна слабост, но многу помал број завршуваат во терминална фаза на дијализа.

Бројот во Македонија се движи од 1.400 до 1.600 со тенденција на раст. Кај бубрежните болести нема граници за возраста, има и бебиња, аи пациенти над 90 години, информираше денеска во одговор на новинарско прашање Душко Ѓоргиев од Здружение „Нефрон".

При присуство на отворниот ден за дијализа во болницата Д.мед Медикал во општината Ѓорче Петров, Ѓорѓиев оцени дека државава има врвна европска дијализа, но оти се уште горлив проблем е кадаверичната трансплатнација.

-Секогаш кажуваме тоа може да биде и подобро, нијанси се во прашање во организација и подобрување на условите за дијализа. Меѓутоа, Македонија има добра дијализа што не е проблемот со трансплантацијата. Сега болна точка ни е трансплантацијата. Покрај она што кажавме и васкуларните пристапи. Ако дијализата сега во најголем процент е решена се уште имаме горлив проблем со кадаверичната трансплантација, имено, трансплантација од починати лица. Затоа потребна е национална кампања, едукација, подигање на свеста кај луѓето за дарување на органи. Инаку, трансплантацијата од познат дарител, од ливинг дарител, од утврден дарител оди тековно и се чека само додека се направат потребните испитувања, изјави Ѓорѓиев.

Според него, за трансплантација чекаат околу 150 лица, меѓутоа, како што рече, таа бројка не е реална. - Ако немаме кадаверична трансплантација, тогаш пациентите не прават типизација испитувања кои што чинат многу, а за една година треба да ги повторат. Со заживување на кадаверичната трансплантација, бројот на пациентите кои ќе бидат на листата за кадавер ќе се зголеми, појасни Ѓорѓиев.

Медицинската директорка на болницата, Елена Бабаљ Бансколиева, специјалист интернист супспецијалист нефролог, посочи дека овој здравствен капацитет како прва приватна болница и лидер во дијализата, 14 години обезбедува високо квалитетна хемодијализа и хемодијафилтрација со индивидуализиран пристап кон секој пациент. Таа нагласи дека перформанс индикаторите сведочат за германскиот квалитет кој секојдневно го спроведуваат.

Професионално им служиме на пациентите, а лично се грижиме за нивното здравје, подвлече Бабаљ Бансколиева.

Емилија Сомчевски, финансова и оперативна директорка, рече дека оваа специјална болница е дел од германска групација - прва германска инвестиција во областа нефрологија со дијализа, од неодамна во нови модерни простории со современа апаратура. Се заблагодари на Германската амбасада, Македонско - германското стопанско здружение, на вработените и на здружението „Нефрон", како и на пациентите за кои се грижат.

Вучиќ со благодарност до сите што гласаа и за и против резолуцијата: Ни ги отворивте очите

Генералното собрание на Обединетите нации денеска со 84 гласа „за“, 19 „против“ и 68 воздржани ја усвои резолуцијата за Сребреница.

Против резолуцијата гласаа Русија, Унгарија, Белорусија, Кина, Коморите, Антигва, Сирија, Куба, Конго, Јужна Кореја, Доминика, Еритреја, Есватини, Гренада, Мали, Науру, Никарагва, Сао Томе и Принципе и Србија.

Претседателот Александар Вучиќ даде изјава по гласањето:

- Само да напоменам дека бевме во право кога зборувавме за поделбите што ќе ги донесе оваа резолуција во регионот од каде што доаѓам. Во собранието на ОН никогаш не се случило гласањето да не биде едногласно. Ова се случи за прв пат, бидејќи сакаа да ја покажат својата политичка големина, ги предупредивме да вклучат инклузивност, не нè слушаа. Во која било друга институција таков акт не би се признал, овде денес се признава. Ќе го споменеме прашањето за правна одговорност, се инсистираше дека тоа не е против ниту еден народ, ниту против кој било народ, сите луѓе кои беа обвинети за масакрот во геноцидот се осудени и издржуваа затворски казни. Единствената цел и една намера на оваа резолуција е да се префрли политичка и морална вина само на едната страна, на еден народ. Кога станува збор за легитимитет, тоа не успеа, кога станува збор за победата на тие што гласаа... Не би имал што да додадам... Тие што сакаа да го жигосаат српскиот народ и да ни стават белег на челото, не успеаја и никогаш нема да успеат. Среќен сум што имав можност да ја бранам нашата држава, нашата мала држава и да им застанам на патот на сите и да им кажам колку грешат без никого да навредат. Поминавме низ најтешките војни во историјата, но можам да ве уверам, од утре ќе започнеме дијалог со нашите сонародници Бошњаци, ќе ги подобриме нашите односи и ќе се бориме за мир. Голема благодарност до сите што не гласаа за оваа резолуција и благодарност до сите што гласаа за неа - ни ги отворивте очите. Ви благодариме на сите што имавме можност да ја претставуваме земјата на храбрите - рече претседателот Александар Вучиќ, пренесе Телеграф.

Ужасна снимка од израелски заложнички во рацете на Хамас: За да не останат бремени (ВИДЕО)

Семејствата на израелските заложници кои ги држи Хамас објавија шокантно видео на кое е прикажана бруталноста на палестинските терористи кон девојките кои ги држеле како нивни заробеници.

„Ова е реалноста што ја трпат“, се вели во описот на видеото, на кое се гледа како на пет девојки им се заканува оружје од Хамас.

Како што пренесува Jerusalem Post, видеото ја прикажува ситуацијата снимена на 7 октомври 2023 година, при апсењето во воената база Нахал Оз на југот на Израел.

Сите видеа се многу шокантни, а две девојки имаат крв на лицето и облеката.

„Нашите браќа беа убиени поради вас, ние ќе ве убиеме“, наводно им рекле терористите на заробените девојки.

„Тоа се девојки кои можат да забременат“, вели вториот терорист, а потоа, држејќи ги под пиштол, ги внесува во џипот.

Ова видео наводно било снимено од камери што ги носеле терористите во текот на денот кога ја напаѓале границата со Газа.

За наводното силување на заробените девојки зборуваше и таткото на трагично почината Шани Лук, кој рече дека „многу млади жени биле оставени бремени, бидејќи биле силувани“.

„На 7 октомври дојдоа терористите со камери на телото и снимаа сѐ, тоа го пренесуваа во живо. Да, силуваа многу жени, многу девојки, 12 годишни, 5 годишни, трудници... Лудост. - изјави Нисим Лук по објавата дека е пронајдено телото на неговата ќерка.

Да потсетиме, Шани Лук беше киднапирана од Хамас на 7 октомври за време на инвазијата на Израел, а нејзиното тело беше пронајдено на 17 мај, пренесува Тајмс оф Израел.

Најмалку 11 работници загинаа во експлозија во фабрика за шеќер во Танзанија

Во несреќа во фабрика за шеќер во Танзанија денеска загинаа 11 лица, меѓу кои тројца странски државјани, а две лица се повредени, соопшти полицијата.

Инцидентот се случил пред зори додека техничарите во приватната фабрика за шеќер Мтибва во источна Танзанија се подготвувале да го рестартираат производството по пауза, изјави за Ројтерс Алекс Мкама, полициски командант за регионот Морогоро.

Тој не соопштил детали, но локалните медиуми јавија дека до несреќата дошло откако експлодирала цевка за пареа.

Мкама рече дека полицијата пронашла тела на 11 мажи, а две повредени лица се згрижени во болница во административната престолнина Додома.

Тој додаде дека меѓу жртвите има државјани на Кенија, Индија и Бразил.

Мкама истакна дека се очекува тим од експерти да ги истражи причините за несреќата и да соопшти детали за несреќата.

Шеќераната Мтибва е една од најважните мелници за шеќер во источноафриканската нација, која произведува просечно 70.000 метрички тони шеќер годишно, според владините бројки.

Танзанија произведе повеќе од 460.000 тони шеќер во текот на 2022-2023 година во услови на зголемена побарувачка за домашна и индустриска употреба.

притисни ентер