Словенија воведува строги мерки: Ова е последен момент за да спречиме колапс на системот

Поради наглото влошување на епидемиолошката состојба, словенечката влада одлучи да воведе построги рестриктивни мерки кои ќе стапат на сила од понеделник, а не се исклучени и нови доколку негативните трендови продолжат.

Од понеделник, сите ученици и студенти кои ќе се „самотестираат“ за да можат да посетуваат настава, во иднина тоа ќе треба да го прават два пати неделно, наместо еднаш. Дополнително, од понеделник се воведуваат почести редовни задолжителни тестови во здравствените и социјалните установи, а маски ќе треба да носат и вакцинираните, доколку се во директен контакт со други лица. Сопствениците на баровите ќе мора да ги контролираат пропусниците за коронавирус на посетителите, а доколку одбијат да ги покажат или легитимираат, треба да им биде забранет влезот, во спротивно тие се одговорни, се вели на владината прес-конференција.

„Епидемиолошката слика е лоша, се движиме кон најлошата состојба во епидемијата досега“, изјави министерот за здравство Јанез Поклукар. Доколку ситуацијата не се промени и ако бројот на хоспитализирани на интензивна нега поради Ковид-19 се искачи на 160 до 180 (во моментов 133), тоа би значело можно затворање на делови од општествениот живот, додаде тој.

Поклукар предупредува дека, со тренд од 3.000 или 4.000 нови инфекции дневно, последен момент е „да се спречи Бергамо и колапс на здравствениот систем“.

Шефот на владиниот експертски тим за ковид-19, Матеја Логар, изјави дека како можна последна мерка овозможување работа од дома и слободно движење само за оние кои се вакцинирани против Ковид-19 или кои оздравеле и имаат имунитет, а вовед на онлајн часови или задолжително тестирање е можно за сите ученици и студенти.

Поради тешката состојба и приливот на нови пациенти, најавено е дека ќе бидат отворени уште две болници за пациенти со Ковид, па од следната недела ќе ги има 15.

Владата објави дека за 24 часа имало 3.166 нови инфекции, што е голем пораст на бројот на заразени во споредба со пред една недела кога биле регистрирани 2.145.

Досега во Словенија се регистрирани повеќе од 3.000 заразени само на 5 јануари, кога имало 3.428, а загрижувачки е растечкиот удел на позитивните тестови - во последните 24 часа, имало 38,1 отсто.

Во словенечките болници во моментов има 526 пациенти со коронавирус, од кои 133 се на одделенијата за интензивна нега, а за 24 часа имало девет смртни случаи од последиците од Ковид-19, соопштило претходно Министерството за здравство.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер