СЛАВСКИ КОЛАЧ

РЕЦЕПТ НА ДУШАНКА БОГИЧЕВИЌ.

 Потребни состојки:1 кг. брашно, малку крстена вода, малку квасец, сол и шеќер.

Постапка: Во подлабок сад со брашно се става: малку крстена вода, малку квасец, малку сол, малку шеќер и вода по потреба. Со рака се замесува тесто и откако добро ќе се измеси се става во тенџере со пекарска хартија да отстои 15 минути. За тоа време се подготвуваат фигури од тесто. Во подлабок сад со 100 гр. брашно се става малку вода и сол и се замесува тесто. Од тестото со помош на нож и сукало се прават: венец, крст, пиленце, грозје и жито. Фигурите се редат на површината на тестото во тенџерето.

Се пече во загреана рерна околу 25 минути.

притисни ентер