Скопско Кучково од април е без вода

Живот како во минатиот век, граѓаните на скопско Кучково веќе неколку месеци без капка вода во домовите.

Селото во кое што живеат претежно повозрасни граѓани, секој ден на горештините излегуваат да наполнат вода на главната чешма во селото.

-Оваа чешма е единствениот извор на вода во селото, граѓаните секојдневно со колички полни со шишиња се снабдуваат со вода за да си ги задоволат најосновните потреби.

Граѓаните се жалат дека ниту можат да одржуваат хигиена како што треба, ниту пак нормално да го поминат денот, а дел од граѓаните пешачат и повеќе од 500 метри за да наполнат вода на чешмата.

-Не можеме да се измиеме, да се избањаме, да зготвиме, едноставно садови миеме седнати во леген./ Пандемија е, треба хигиена, јака температура годинава, од тука до овде кога ќе дојдеме мозок ми зоврива од вруќината, да дојдам да наполнам едно шише за пиење./ Најосновно, немаш да се замиеш, ќе фатиш нешто треба да се замиеш, треба физиолошки потреби, да се избања човек

Тие велат дека од општината Ѓорче Петров, и покрај барањата да се реши нивниот проблем засега осдтанале само празните ветувања. Мештаните бараат да бидат поврзани со водовод, бидејќи резервоарот кој што го имаат и со години е проблематичен и не работи не е долгорочно решение.

-Единствено решение е само градски водовод, бушеле овде, бушеле онде, погодиле-промашиле, нема ништо од тоа./ Ни резервоар има вода, ни коритото има вода, оваа чешма не може да го задоволи потребите./ Воопшто не сме известенио што е воопшто проблемот за водата, дали е во тоа што нема вода во бушотините, пумпите се расипани.

Од општината Ѓорче Петров околу проблемот со водата во с. Кучково не дадоа конкретен одговор но најавија дека подетално ќе известат во текот на денот.

Мицкоски на ФБ: Ова е човекот кој требаше да ме убие вечерва

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Фејсбук објави фотографија од човек кој држи пиштол во раката.

-Ова е човекот кој требаше да ме убие вечерва. Барам итно да биде приведен од Спасовски и МВР!, напиша Мицкоски на Фејсбук.

ОН: 2,3 милијарди луѓе тешко или умерено гладни во 2021 година

Според извештајот, гладот ​​продолжил да се зголемува во Африка, Азија, Јужна Америка и Карибите во 2021 година, но со побавно темпо отколку од 2019 до 2020 година.

Околу 2,3 милијарди луѓе во светот се соочуваат со умерени или сериозни потешкотии во добивање доволно храна, што е состојбата пред почетокот на војната во Украина, што предизвика зголемување на цената на житото, ѓубривата и енергијата, се наведува во извештајот на ОН објавен денеска.

„Последните достапни докази сугерираат дека бројот на луѓе кои не можат да си дозволат здрава исхрана ширум светот е зголемен за 112 милиони на речиси 3,1 милијарди, што ги одразува последиците од зголемувањето на цените на храната за широка потрошувачка за време на пандемијата на коронавирусот“.

ОН предупредија дека војната во Украина, што почна на 24 февруари, „го нарушува снабдувањето и влијае на цените на житото, ѓубривата и енергијата“, што доведува до повисоки цени во првата половина на 2022 година, додека се почестите и екстремни климатски настани се исто така нарушување на синџирите на снабдување, особено во земјите со низок приход.

Според извештајот, гладот ​​продолжил да се зголемува во Африка, Азија, Јужна Америка и Карибите во 2021 година, но со побавно темпо отколку од 2019 до 2020 година.

„Во 2021 година гладот ​​погоди 278 милиони луѓе во Африка, 425 милиони во Азија и 56,5 милиони во Јужна Америка и Карибите“, се вели во соопштението.

Развојните цели на ОН бараат крај на екстремната сиромаштија и глад до 2030 година, но во извештајот се вели дека проекциите покажуваат дека осум отсто од светското население, околу 670 милиони луѓе, ќе се соочат со глад на крајот на деценијата. /МИА

Протестот „Ултиматум – Не благодарам“ продолжува пред Собранието

Протесниот марш под мотото „Ултиматум – Не благодарам“ од пред Владата продолжи кон Министерството за надворешни работи, каде луѓето што протестираа оставаа ружи пред полицијата.

Претходно, на раскрсницата пред плоштадот „Скендербег“ на влезот во Старата скопска чаршија дојде до вербални дофрлувања меѓу демонстрантите и група млади луѓе, но полицијата интервенираше и ги раздели групи, спречувајќи евентуален поголем инцидент.

Моментно, протестот продолжува на финалната дестинација – пред Собранието.

притисни ентер