Скопско Кучково од април е без вода

Живот како во минатиот век, граѓаните на скопско Кучково веќе неколку месеци без капка вода во домовите.

Селото во кое што живеат претежно повозрасни граѓани, секој ден на горештините излегуваат да наполнат вода на главната чешма во селото.

-Оваа чешма е единствениот извор на вода во селото, граѓаните секојдневно со колички полни со шишиња се снабдуваат со вода за да си ги задоволат најосновните потреби.

Граѓаните се жалат дека ниту можат да одржуваат хигиена како што треба, ниту пак нормално да го поминат денот, а дел од граѓаните пешачат и повеќе од 500 метри за да наполнат вода на чешмата.

-Не можеме да се измиеме, да се избањаме, да зготвиме, едноставно садови миеме седнати во леген./ Пандемија е, треба хигиена, јака температура годинава, од тука до овде кога ќе дојдеме мозок ми зоврива од вруќината, да дојдам да наполнам едно шише за пиење./ Најосновно, немаш да се замиеш, ќе фатиш нешто треба да се замиеш, треба физиолошки потреби, да се избања човек

Тие велат дека од општината Ѓорче Петров, и покрај барањата да се реши нивниот проблем засега осдтанале само празните ветувања. Мештаните бараат да бидат поврзани со водовод, бидејќи резервоарот кој што го имаат и со години е проблематичен и не работи не е долгорочно решение.

-Единствено решение е само градски водовод, бушеле овде, бушеле онде, погодиле-промашиле, нема ништо од тоа./ Ни резервоар има вода, ни коритото има вода, оваа чешма не може да го задоволи потребите./ Воопшто не сме известенио што е воопшто проблемот за водата, дали е во тоа што нема вода во бушотините, пумпите се расипани.

Од општината Ѓорче Петров околу проблемот со водата во с. Кучково не дадоа конкретен одговор но најавија дека подетално ќе известат во текот на денот.

Скандал: Советничка го јава градоначалникот на Бања Лука во неговиот кабинет (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се шири видео на кое се гледа како девојка во канцеларија седи на грбот на градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ, додека тој ја учи како да јава коњ.

Според блогот на Слободан Васковиќ, станува збор за Олга Бабиќ, вработена во Градската управа, за која се вели дека е негова десна рака, пренесува Кликс.ба.

„Го исправаш грбот и ми ги земаш јаките, како да се узди од коњ ...“, вели Станивуковиќ, додека девојката што седи на грбот вика „иха“. Потоа и дава инструкции како да управува со коњот, која нога, каде и како да удри, симулирајќи јавање. После тоа, девојката паѓа во прегратките на градоначалникот.

„Каков коњ си ...“, вели девојката и двајцата се смеат.

Медиумите во БиХ ја објавуваат веста за снимката, нарекувајќи ја скандалозна.

Израелскиот премиер за нуклеарната програма на Иран: Ги преминаа сите црвени линии

Премиерот на Израел, Нафтали Бенет изјави денеска дека, што се однесува до „нуклеарната програма“, Иран во голема мера ја минал недозволената граница и рече дека Израел нема да дозволи Техеран да поседува нуклеарно оружје.

Во својот прв говор пред Генералното собрание на ОН, Бенет рече дека Иран се обидува да добие доминација на Блискиот Исток под „нуклеарен чадор“ и повика на посилни меѓународни напори за запирање на иранските нуклеарни активности.

"Иранската нуклеарна програма е на крстопат. Сите црвени линии се преминати, инспекциите се игнорирани. И сето тоа минува низ нив", рече Бенет, кој во јуни оваа година стави крај на 12-годишното владеење на Бенјамин Нетанјаху како премиер.

Тој, исто така, стави до знаење дека Израел исто така може да дејствува еднострано против Иран.

"Иранската нуклеарна програма е во пресвртница, како и нашето трпение. Зборовите не можат да го запрат вртењето на нуклеарните центрифуги", рече Бенет.

Особено, тој побара американскиот претседател Џо Бајден да заземе построг став кон исламскиот режим во Техеран.

Бенет се противи на напорите на новата американска администрација насочени кон враќање во рамката на меѓународниот нуклеарен договор меѓу големите сили и Иран од 2015 година.

Под раководство на Доналд Трамп, САД се повлекоа од договорот во 2018 година.

Посебното мени за храна на Роналдо ги разбесни соиграчите од Јунајтед

Кристијано Роналдо вовел ново мени во тренинг центарот на Јунајтед, Карингтон, пишува The Sun. На него нема повеќе јаглехидрати, сокови и слатки.

Роналдо го прилагодил менито по своја желба, и тоа не им се допаднало на некои играчи на Манчестер Јунајтед. Португалецот обожава бакалар со салата, традиционално португалско јадење. Тука се појавил проблемот, бидејќи тоа не им се допаѓало на останатите соиграчи.

Наводно, играчите мрчат и му велат на Роналдо дека не е нутриционист, туку фудбалер.

"Роналдо обожува октопод, но остатокот од тимот не. Тој е зависник од протеини и авокадо, па готвачите често го среќаваат на општо разочарување на другите играчи во соблекувалната на Јунајтед. Тој побара од своите соиграчи да се откажат од пудингот што традиционално го јадат после ручек во петоците “, откри неименуван извор за британски Сан.

Роналдо ова лето се врати во Манчестер Јунајтед од Јувентус.

притисни ентер