Скандал: Хулигани на Ајачио нападнале 8-годишно дете со тумор,го удриле и му го запалиле дресот

Францускиот прволигаш Ајачио излезе со соопштение за нападот на навивачите на тој клуб врз момчето Кензо (8) на натпреварот со Марсеј во последното, 38. коло од францускиот шампионат.

Ајачио со 1:0 го победи тимот на тренерот Игор Тудор, за кого тоа беше последен натпревар на клупата на клубот. И покрај ова, Ајачио испаѓа бидејќи е на 18-то место.

„На 25 април Ајачио имаше задоволство да биде домаќин на малиот Кензо, кој има тумор на мозокот. Неговиот сон беше да се сретне со играчите на Марсеј, клубот на неговиот град и срце. Кензо и неговото семејство беа поканети за момчето да може го оствари својот сон за време на натпреварот. Сонот се оствари, но набрзо се претвори во кошмар бидејќи Кензо и неговото семејство, кои дојдоа во дресовите на Марсеј, беа срамно нападнати од поединци кои упаднаа во нивната просторија.

Обезбедувањето на клубот се грижеше за Кензо и неговото семејство така што ги придружуваше до соблекувалната за момчето да го исполни својот сон. Тие напаѓачи во никој случај не ги претставуваат вредностите на нашиот клуб. Ништо не може да го оправда ваквото однесување! Клубот најостро ги осудува невидените постапки!

АЦ Ајачио ќе ги открие деталите за овој срам. Штом нашите служби ќе ги идентификуваат виновниците, ќе поднесеме пријава против нив. Ајачио соработува со малиот Кензо и неговите родители“, се вели во соопштението на францускиот клуб.

Кензо е повреден во нападот на десетина навивачи, а неговиот татко добил два удари пред насилно да им бидат соблечени и запалени дресовите на Марсеј, објавија француските медиуми. „Бидејќи мислев дека сме безбедни, му дозволив на Кензо да го облече дресот. Мојот сопруг го фати за рака за да му ги покаже играчите кои излегоа на теренот. И сѐ тргна наопаку.

Го турнаа мојот син, кој потоа ја удри главата во оградата. Ја удриле сопругата по лицето, на детето му го скинале дресот и го запалиле. Пред да излезат од соблекувалната, дури ни плукаа по храната. Кензо е свесен дека е тешко болен. Поради туморот го губи видот. Тој ми рече: „Пред целосно да ослепам, сакам да го видам Марсеј во Ајачио“. Поради тие будали, тој е истрауматизиран“, изјави мајката на Кензо, Амандин за Корс-Матин.

@hibboutv9 #kenzo #ajaccio #marseille ♬ son original - HibbouTV

И пред натпреварот се судрија навивачи на двата француски клуба, при што новинар од телевизискиот канал Франс 3 беше погоден во главата и пренесен во болница. Стефани Фридман од списанието L'Alsace објави на Твитер: „Кензо и неговото семејство им се заблагодаруваат на сите за поддршката. Тој донекаде се утеши со средбата со својот идол Матео Гуендузи“.

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСK) ја одржува 93. Седница

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСk) денеска ја одржа 93 седница на која беа разгледани повеќе предмет.

На почетокот од седницата комисијата дискутираше околу повеќе известувања стигнати до Комисијата во врска со минати и актуелни предмети, помеѓу кои i известувањето од Судски Совет за случајот „Трансмет“.

На денешната седница беа одбиени неколку поднесени жалби и предмети за продажба на земјиште како и пријава за злоупотреба при вработување на член на надзорен одбор во јавно претпријатие.

Рашела Мизрахи предложена за претседател на Анкетната комисија за случајот Онкологија

 Почна седницата на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувања, која треба да го утврди составот на Анкетната комисија за скандалот во ЈЗУ Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија.

За претседател на комисијата е предложена Рашела Мизрахи од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, а предлози од оваа ПГ се и Александар Велјановски за заменик претседател, за членови Антонијо Милошоски, Гордана Сиљановска - Давкова, Иванка Василевска, Љупчо Пренџов, Петар Ристески, за заменици членови Дајанчо Ефтимов, Дафина Стојаноска, Драган Ковачки, Тони Јаревски и Зоран Коцевски.

Од пратеничката група на СДСМ и коалицијата, за членови се предложени Даниела Марковска, Ненад Коциќ, Мартин Костовски и Марија Георгиевска, додека за заменици членови - Миле Талевски, Маја Морачанин, Бети Рабаџиевска Наумовска и Соња Мираковска.

Предлог на пратеничката група на ДУИ, за членови се Арбен Зибери и Бедри Фазли, а за заменици членови - Бајрам Кадрија и Берат Ајдари.

Одлуката за основање на Анкетната комисија беше донесена на 20. месецов, откако по наводите во јавноста за злоупотреба на лекови на Клиниката за онкологија Јавното обвинотелство на почетокот на месецов отвори предистражна постапка.

Од ЈО на 26. месецов соопштија дека косовските обвинители се подготвени за соработка за случајот. Тимот на обвинители од Основното јавно обвинителство Скопје, како што информираа, продолжува да ги презема сите дејствија за целосно испитување на настанот.

-Секојдневно се вршат распити на пациенти и нивни блиски, на стручни медицински и на други лица кои би можеле да имаат определени сознанија. Министерството за здравство до Јавното обвинителство го достави извештајот од Државниот здравствен и санитарен инспекторат, што се однесува на работата на Клиниката за онкологија. Исто така, по наредба на јавните обвинители, во тек е финансиска истрага, како и детално вештачење на економско-финансиското работење на Клиниката, кое го врши тим од вешти лица, ревизори од Државниот завод за ревизија и претставници на Фондот за здравствено осигурување, информираше Јавното обвинителство.

Заврши Светско екипно првенство во шах, петто место за „Македонија Алкалоид“

Со натпреварите од 9. коло синоќа во Струга заврши Светското екипно првенство во шах во возрасни категории над 50 и над 65 години, на кое настапија 48 екипи од 17 земји и дури 40 велемајстори и 32 интернационални мајстори.

Во категоријата до 50 години, победи првиот тим на САД, освојувајќи го првото место со 15 бодови, пред Англија, Исланд и Италија со по 14.5 додека „Македонија Алкалоид“ го освои петтото место со 12 бодови.

Во завршното коло, „Македонија Алкалоид“ го совлада третиот тим на Англија со 3.5-0.5.

Преостанатите две македонски екипи завршија во вториот дел од табелата. Екипата „Македонија“, составена од слепи и слабовидни шахисти со 11.5 бодови го освои 19 место, додека женскиот состав „Македонија“ заврши на последното, 22, место со 6.5 поени.

Победничката екипа настапи во состав: Шабалов, Каиданов, Ехлвест, Новиков и Јермолински.

Во категоријата над 65 години, триумфираше тимот „Германија Ласкер“ со 17 бодови, пред првиот тим на Англија со 16 и Словачка со 14 бодови.

Тимот „Макеоднија“ го освои 12 место со девет бодови.

Победничкиот тим настапи во состав: Кнак, Мејстер, Калиничев и Колер.

притисни ентер