Сите мобилни телефони во ЕУ ќе се приклучуваат на универзални полначи

Европската унија денеска објави дека ќе нареди воведување универзални полначи за мобилни телефони.

Ова е нов удар за технолошкиот гигант Apple, кој користи сопствени полначи за своите уреди, пренесува Радио Слободна Европа.

Според денешниот предлог на Европската комисија, сите мобилни телефони и таблети треба да имаат USB влезен слот тип C, што е клучен чекор за конечното воведување на универзален полнач.

Европската комисија смета дека стандардниот полнач за сите мобилни телефони ќе го намали количеството електронски отпад, додека Apple тврди дека полнач погоден за сите видови мобилни телефони би ја запрел иновацијата и дополнително ќе го влоши проблемот со загадувањето со електронски отпад.

Комисијата претставила предлог за измена на директивата дека USB Type C треба да стане стандарден слот за полнење на паметни телефони, таблети, камери, слушалки, преносни звучници и рачни конзоли за видео игри.

Единствениот USB-C слот ќе им овозможи на потрошувачите да ги полнат уредите со ист USB-C полнач, без оглед на брендот на уредот.

Исто така, се предлага да се оддели продажбата на полначи од продажбата на самите уреди. Ова значи дека потрошувачите ќе можат да го купат уредот без полнач, но производителите сепак ќе можат да ги нудат во пакет.

ЕУ е огромен пазар со околу 450 милиони луѓе, а воведувањето универзален полнач со USB-C конектор може да има одлучувачко влијание на глобалниот пазар на мобилни телефони, пишува RFI.

„Европските клиенти беа фрустрирани предолго кога некомпатибилните полначи се трупаа во фиоките“, вели во соопштението Маргрет Вестагер, потпретседателка на Европската комисија за дигитална ера.

„И дадовме доволно време на индустријата да изнајде сопствени решенија, и сега е време за правни потези што ќе не доведат до универзални полначи“, додаде таа.

"Со се` повеќе уреди што ги купуваме, добиваме се` повеќе полначи кои не се нужно компатибилни едни со други. Ќе го завршиме ова сега. Со овој предлог, европските потрошувачи ќе можат да користат еден полнач за сите нивни преносни електронски уреди,“, изјави комесарот за внатрешен пазар Тиери Бретон.

Предлогот за директива е проследен до Советот и Европскиот парламент за усвојување. Комисијата им предлага на земјите -членки да им се додели период од две години од датумот на донесување во кој треба да ја транспонираат Директивата.

Сопствениците на мобилни телефони моментално можат да избираат помеѓу три водечки полначи или конектори: Apple, микро-USB и USB-C.

Трите главни типа на полначи се чекор напред од периодот до 2009 година, кога се користеа десетици различни видови полначи за различни мобилни телефони, што резултира со голема количина електронски отпад.

Сепак, ЕУ не е задоволна од трите главни типа на полначи и вели дека таквата ситуација е „непријатна“. Европската комисија вели дека потрошувачите од ЕУ трошат околу 2,4 милијарди евра годишно за одделни полначи кои не доаѓаат во комплет со мобилните уреди. Новата регулатива, велат во ЕК, треба да ја намали и количината на електронски отпад за околу илјада тони годишно.

Apple, кој веќе користи USB-C конектори за некои типови на своите iPad и лаптопи, тврди дека принудувањето на производителите да се префрлат на универзални полначи нема оправдување.

„Ние и понатаму сме загрижени дека строгата регулатива која бара еден тип конектори ќе ја задуши иновацијата наместо да ја поттикнува, што пак ќе им наштети на потрошувачите во Европа и низ целиот свет“, рече Apple.

Во најновиот предлог на Европската комисија, кој би можел суштински да се измени пред да стапи во сила, на производителите ќе им се даде рок од 24 месеци да се прилагодат на новите одредби.

Епл соопштил дека рокот од две години може да биде голем проблем за индустријата и да ја запре продажбата на постоечката опрема.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер