Шест грешки во бракот кои водат до развод!

Ова се совети од експерти за брак и врска кои многу пати виделе слични причини за развод. Еве што не треба да се прави за да му се даде на бракот најдобра шанса за опстанок!

1. Им зборувате на вашите пријателки за лошите работи кои тој ви ги направил.

Нашите пријателки се повознемирени кога некој не се однесува најдобро со нас, отколку што би биле вознемирени кога некој исто така би се однесувал со нив. Потоа додаваат масло на огнот, го мразите вашиот партнер заедно, што не е од никаква помош. Ако мора да кажете некому нека биде тоа една најдобра пријателка или експерт кој ќе ви даде стручен совет!

2. Мислите дека зборувањето за проблемите со сопругот ќе ги реши.

Му кажувате што не ви се допаѓа, тој не разбира, му кажувате пак уште подетално - тој веќе се нервира и се чувствува дека го гушите, особено ако навистина не разбира или не се согласува дека згрешил. Вие заклучувате дека штом не се променил по првото кажување, не ве сака. Готово. Совет - научете ги вештините на разговор со мажите и поминувајте повеќе време заедно во забавни активности!


3. Веруавте дека вашата среќа зависи од тоа дали вашиот сопруг ќе се промени.

Жените кои самите се промениле, и станале личност која сакаат да бидат, станале посреќни. Совет: Фокусирајте се да го извлечете најдоброто од себе, не да го менувате него.

4. Живеете параеллни животи.

Тоа е најсигурниот начин сосема да се оддалечите еден од друг. Целата поента на бракот е да имате заеднички цели, да се интересирате еден за друг. Двојките кои бараат помош како пак да се поврзат откако децата им пораснале и заминале, сфаќаат дека веќе не се познаваат. Совет - интересирајте се еден за друг, за потребите и желбите на другиот!

5. се фокусирате само на лошото.

Кога нема да ви бидат исполнети очекувањата, се фокусирате само на лошото. Тогаш и да прави добро - не важи, го гледате низ темни очила. Розовите очила се добри за опстанок на бракот, обидете се да го смените аголот на гледање на нештата!

6. Користите два „смртоносни“ збора: јас заслужувам!

Тие зборови треба да се забранат. Звучат како барање и омаловажување на другиот. Наместо тоа, научете како да се вреднувате себеси повеќе, размислете што ви е важно во врската и како да го добиете тоа.

/извор huffingtonpost.com

Електрично Фиќо ,,го отвори” новиот мост во Џенова (ВИДЕО)

Новиот електричен Fiat 500 прв премина преку новиот мост „Сан Џорџо“ во Џенова на денот кога беше отворен за сообраќај, по катастрофалното уривање пред две години.

Како што велат во Фиат, идејата била новата „50ка“ на електричен погон да стане симбол на спокојство и закрепнување во Италија „која храбро ја гледа иднината“.

Овој автомобил беше првиот што ги премина 1.067 метри на новоизградениот мост во Џенова, пред да се отвори за редовен сообраќај.

Станува збор за новиот мост „Сан Џорџо“, дело на ѕвездата на италијанската архитектура Ренцо Пијано, изграден по две години од трагедијата што се случи на 14 август 2018 година, кога се сруши стариот мост во Џенова, при што загинаа 43 лица.

Мостот над реката Полцевера - изграден во рекордно време - е вонреден инженерски потфат на главниот град на северниот италијански регион Лигурија, за да стане нов симбол на иднината на Џенова.

Гори кулата на Светскиот трговски центар во Брисел (ВИДЕО)

Попладнево избувна пожар во техничките простории на 27-миот кат од кулата на Светскиот трговски центар (WTC) во Брисел.

Противпожарната бригада на Антверпен е на самото место. Густиот црн чад што се издига е видлив од далеку. Командантот на противпожарната бригада на Антверпен, Берт Бругманс изјави дека станува збор за „многу сериозен“ пожар.

Пожарот избувнал на 27-миот кат на кулата. Никој, за среќа, не е повреден.

Кулата во моментов не е во употреба, бидејќи се реновира, а во моментот на пожарот во ена биле присутни само неколку работници, кои успеале навреме да се евакуираат.

Обвинителството за гонење организиран криминал се засилува со петмина обвинители

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција неместо побараните осум, ќе добие пет нови обвинители. 

Обвинителството на Вилма Русковска се засилува со плус 5 обвинители. Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција побарала осум обвинители, но Советот на јавни обвинители одлучи да добие пет, поради хроничниот проблем со недостиг на кадар ширум државата, вели претседателот на Советот, Ацо Колевски. Систематизација е направена согласно новиот Закон за јавно обвинителство кој стапи на сила пред еден месец.

Според извршената систематизација Обвинителството за организиран криминал би требало да брои 18 обвинители заедно со Русковска. Но, оттаму тврдат дека и ова е мала бројка за потребите на Обвинителството.

„Во моментов обвинителството функционира со 10 јавни обвинители вклучувајќи ја и Основната јавна обвинителка Вилма Русковска која раководи со ова обвинителство. Според обемот на работа предвидениот број на јавни обвинители е далеку од потребите на обвинителството, за што обвинителството достави барање до Советот на јавните обвинители да се прошири Одлуката за определување на бројот на јавните обвинители за уште осум јавни обвинители, со што бројот на јавните обвинители во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал ​ќе изнесува 21 јавен обвинител“, велат од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Претседателот на Советот на јавни обвинители тврди дека состојбата со кадар не е идеална, поради одење во пензија, а во моментов недостасуваат 60 јавни обвинители. Според Колевски некои обвинителства ќе мора да се затворат, како тоа во Тетово, Прилеп Битола и Гевгелија и Свети Николе каде ќе немаат ниту еден јавен обвинител. Нови обвинители се чекаат дури за две години кои согласно законот ќе ги завршат обуките за Академијата. Како едно од решенијата Колевски најави распишување на оглас на почетокот на септември каде што ќе може да се пријавуваат јавни обвинители.

притисни ентер