Се затуркавме со Словенката која да застане до Тито, кавадарчанка се сеќава на роденденот на Маршалот

На роденденот присуствувале делегации од пионери, младинци, работници, борци ветерани.

Се затуркавме со Словенката која да застане до Тито, вака во изјава за МИА денеска се потсети кавадарчанката Фруска Костадиновска, која на денешен ден во 1967 година, била дел од младинската делегација присутна на роденденот на претседателот на СФРЈ во Белград.

-Оваа фотографија на која јас сум веднаш до Тито од негова лева страна, ми е посебно драг спомен. Откако се затуркавме кој да застане до претседателот на државата во Белиот двор, најдовме компромисно решение и таа отиде скалило подолу, а јас зад неа. Така двете бевме до Тито. Бев трета година гимназијалка и избрана да одам на свеченоста, од страна на Младинскиот комитет на Кавадарци. Десетмина бевме од нашата република, евоцираше спомени таа.

На роденденот присуствувале делегации од пионери, младинци, работници, борци ветерани.

-Тито и неговата сопруга Јованка поминаа крај сите делегации. Задржувајќи се во краток разговор, не праша, како сте Македонци, се интересираше за активностите кои ги имаме. Најмногу ми остави впечаток неговиот изглед. Беше многу ведар, многу харизматичен. Подоцна бевме на традиционалното предавање на штафетата на младоста, раскажа таа.

Се присети исто така дека соучениците со професорите ја земале од Белград и заедно заминале на екскурзија во неколку европски земји.

Татко и веднаш ја однел на врамување, фотографијата што им стигнала по пошта.

Костадиновска е пензионер, целиот работен век го помина како новинар во Радио Кавадарци, каде 9 години беше и директор. Се јавуваше и како дописник на МРТВ и МИА, при основањето на Агенцијата. Беше вклучена во општествено политичкиот живот на градот. Претседател на жени и Социјалистички Сојуз, потпретседател на општина, претседател на Здружени радио станици, основач на Центарот за радио, печат и издавачка дејност „Мито Хаџивасилев-Јасмин".

До неодамна таа беше секретар на Здружение на пензионери од Кавадарци. Многумина ја паметат како извонреден толкувач на улогата на Алексис во „Кавадаречка династија", која се емитуваше на кавадаречкото радио, но стекна популарност и пошироко.

-Важев за строг директор, можеби и затоа ја добив улогата на змијата Акексис, коментира таа за МИА.

Три возила учествуваа во несреќата на патот Штип-Радовиш кај патоказот за село Љуботен

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. 

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА вели дека несреќата се случила кај сообраќајниот знак за селото Љуботен, според првичните информации од терен има повредени и во оваа несреќа, а се повикани и пожарникарите, со цел да ги издават повредени лица.

Повеќе детали околу несреќата најавуваат за утре.

Ова е втора сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш и тоа во рок од само неполни два часа. МИА претходно информираше за несреќата, која се случи по 19 часот во близина на селото Лакавица во којашто, според директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев повредени se 13 лица, од кои 11 се мигранти и две се жени, македонски државјани. Според она што го видовме на лице место несреќата се случила меѓу две возила марка Мерцедес.

Мигрантите се транспортирале во багажникот во самиот автомобил. Овие две возила излетале од коловозот на десната страна во правец Штип-Радовиш. Според првичните информации од полицијата, возачот на мигрантите побегнал од местото на несреќата. /МИА

Тешка сообраќајка вечерва во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Тринаесет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи вечерва во близина на штипското село Лакавица во која чествувале две возила, од кои во едното се превезувале мигранти.

Портпаролот на СВР Штип Гордана Панајотова потврдува дека во несреќата учествувале две возила, меѓутоа повеќе детали како се случила не може да даде, бидејќи во тек е увидот од страна на истражните органи.

Директорот на Клиничка болница Штип Ален Георгиев за МИА вели дека во болницата се хоспитализирани 13 лица, од кои 11 се мигранти и двајца се македонски државјани.

Според она што му е презентирано од страна на дежурните лекари, прв впечаток е дека ниту еден од повредените не е во животозагрозувачка состојба, но во тек се прегледите и снимањето со цел да им се утврдат повредите.

Првично станува збор за мигранти од Пакистан, а мигрантите кои се во моментов во болницата во Штип ќе бидат примени на две одделенија, на ортопедија и на хирургија. Георгиев вели дека во текот на ноќта мигрантите ќе бидат и тестирани за КОВИД-19.

Повеќе детали околу несреќата се очекува вечерва или во текот на утрешниот ден. /МИА

Фото: Најзгодната медицинска сестра на светот!!

Лорен Дреин Каган е медицинска сестра, фитнес модел и персонален тренер. 

Атрактивната русокоса станала светски позната кога ги објавила своите мемоари како член на контроверзната „ Westboro“ баптистичка црква.

Атрактивната Лорен има повеќе милиони фанови на социјалните мрежи, секако поради својот изглед.

За многумина од нејзините фанови таа е „најсексапилната медицинска сестра на Инстаграм“. На оваа социјална мрежа Лорен има повеќе од 4 милиони следбеници.

Иако понекогаш Лорен работи и 13 часа на ден, секогаш наоѓа време за интензивен тренинг со кои ја одржува својата совршена става.

притисни ентер