Се запали голем пазар во Банкок- во кафези изгореа илјада кучиња, мачки, змии... (ВИДЕО)

Утрово во пожар на познатиот отворен пазар Чатучак во Бангкок, загинаа околу 1.000 животни.

Птици, кучиња, мачки и змии изгореа во кафези во просторот на пазарот за домашни миленици. Пожарот бил предизвикан од електричен краток спој, соопштија властите, додавајќи дека нема извештаи за жртви или повредени луѓе. Поради инцидентот, здруженијата за заштита на животните повторно ги повикаа надлежните поради условите во кои се чуваат животните на пазарот.

Чатучак е еден од најголемите пазари во Југоисточна Азија, со десетици илјади тезги и мали продавници наредени во тесни улички. За време на викендите го посетуваат речиси 200.000 туристи. Пазарот за домашни миленици е отворен цела недела. „Кога дојдов овде, сè беше исчезнато, сè беше изгорено“, вели Ампорн Ванасут, сопственик на продавница кој продавал желки, питони, кралски змии и други влекачи.

Пожарот оштети поголем дел од 118-те продавници во зоната за миленици, која се наоѓа на околу 1.400 метри квадратни. Според окружната канцеларија на Чатучак, пожарот избувнал околу 4:10 часот по локално време, а бил изгаснат 30 минути подоцна, пишува Би-би-си.

Здружението за заштита на животните ПЕТА ги критикуваше условите во кои се чуваат животните. „Животните не се таму за наша забава“, предупреди таа Фондацијата „Пријатели на дивиот свет“ на Тајланд рече дека пазарот Чатучак е срам за Бангкок.

„Многу од овие кутри животни се шверцуваат во земјата. Тоа е неморално, сурово, го загрозува здравјето и безбедноста и е сосема непотребно“, изјави директорот на фондацијата Едвин Вик.

Видео: Унгарската фудбалска федерација се огласи за тешко повредениот репрезентативец

Фудбалскиот сојуз на Унгарија ја објави состојбата на Барнабас Варга, кој се здоби со тешка повреда на натпреварот против Шкотска на ЕУРО 2024.

Варга се повреди при судир со голманот на Шкотска Ангус Ган во 68. минута од натпреварот, а по тој судир Варга остана без свест.

Нему му била укажана помош на неколку минути, по што бил изнесен на носилки, опкружен со пехарници.

„Состојбата на Барнабас Варга е стабилна. Фудбалерот на Ференцварош моментално се наоѓа во болница во Штутгарт. Доколку има некаква вест за неговиот статус, веднаш ќе ве известиме“, соопштија од Унгарската фудбалска федерација.

Унгарија инаку на крајот го доби мечот од 3 коло во групата А и ги задржа шансите за пламсна во следната рунда. Шкотска е победена со голот на Кевин Чобот во 100. минута од натпреварот.

Градоначалникот Ѓорѓиевски на терен со екипите за расчистување на штетите по невремето

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и екипите за расчистување на теренот по големото невреме што го зафати Скопје, а не ја поштеди ни општина Кисела Вода, вечерва активно работат на санација на штетите.

Како што истакна, немало премногу повици за интервенција, но секаде каде што е побарана помош, се реагира веднаш. Ги извести граѓаните дека и тој и екипите стануваат на терен и дека сите кои имаат проблем можат да го пријават на телефонските броеви 071391250 и 070259942.

-Драчево и околината на Кисела Вода денес ги зафати силно невреме проследено со обилни врнежи од град кои направија штета. Не голема, но доволно за интервенција. За среќа, имавме многу малку повици за поплавени домови и неколку паднати дрвја, каде што веднаш интервениравме!

За жал, не можеме да ги спречиме временските непогоди но можеме да бидеме рака под рака со граѓаните и заедно да го поминеме ова. Да ги санираме штетите и да делуваме таму каде што е најпотребно. Заедно со екипите сме на терен.

Сите служби се на располагање, вклучувајќи ме и мене и ве повикувам сите кои имате било каков проблем и потреба да се јавите на:

071391250 и 070259942-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Христијан Мицкоски - претседател на Владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ќе ја предводи новата Влада, е роден во Скопје на 29.09.1977 година.

Мицкоски е на чело на ВМРО-ДПМНЕ од декември 2017 година.

Дипломирал, магистрирал и докторирал на Машински факултет во Скопје

Во периодот 2016-2017 година бил генерален директор и претседател на УО на АД Електрани на Македонија, а од 2015 до 2017 бил советник на Претседателот на Владата на Република Македонија за енергетика.

Од 2019 година е редовен професор на Машинскиот факултет во Скопје, а претходно бил вонреден професор, доцент, асистент и помлад асистент. Во 2021 и 2012 година работел во ФОНКО клима како главен и одговорен проектант на термотехнички инсталации.

Има објавено 35 меѓународни публикации и научни трудови, како и десетина домашни, автор е на триесеттина стручни апликации, а учествувал и во неклку меѓународни, развојни и научно-истражувачки проекти.

Добитник е шест меѓународни домашни признанија и награди.

Од компјутерски вештини познава AutoCAD, MATLAB/Simulink, Microsoft Visual C++.

Мајчин јазик му е македонскиот, а англискиот го познава одлично, а италијанскиот добро.

притисни ентер