Се распаѓа сојузот на Москва и Ереван-повлекувањето на руските мировници од Азербејџан е порака

Русија ќе повлече речиси 2.000 мировници од Карабах во Азербејџан, потврди официјален Кремљ во изненадувачка објава, само шест месеци откако мирно го следеа масовниот егзодус на локалното ерменско население!

Како што пренесува Politico.eu, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков во видео повик до новинарите ја соопшти веста за повлекувањето на мировниците.

Според договорот за прекин на огнот меѓу Азербејџан и Ерменија од 2020 година, во регионот беа распоредени вкупно 1.960 руски војници, како и неколку стотици оклопни возила. Нивниот мандат беше да го зачуваат мирот до крајот на 2025 година, но во меѓувреме официјална Москва ги насочи сите расположливи воени ресурси кон Украина.

Планинската област во меѓународно признатите граници на Азербејџан била населена со етнички Ерменци кои, по војната по распадот на СССР, ја основале немеѓународно признатата Република Нагорно-Карабах. Сепак, руската војска не интервенираше кога Азербејџан почна да ги блокира линиите за снабдување во регионот во декември 2022 година, што доведе до хуманитарна криза. Во септември минатата година, руските војници се повлекоа од своите позиции на линијата на поделба меѓу двете страни непосредно пред Азербејџан да започне ненадејна офанзива за преземање целосна контрола врз спорниот регион. Наскоро, речиси сите од околу 100.000 Ерменци го напуштија Нагорно Карабах.

Во декември, Валери Герасимов, рускиот министер за одбрана, рече дека руските мировници ќе продолжат да ја извршуваат својата мировна мисија за враќање на раселените Ерменци во регионот. Сепак, сè уште не е воспоставен механизам за враќање.

Повлекувањето на војниците е логично продолжение на распадот на историскиот сојуз меѓу Москва и Ереван кој траеше со децении. Ерменија неочекувано ја изненади Русија со замрзнување на нејзиното членство во ОДКБ, воен сојуз во кој главниот збор го има Москва и кој ги собира поранешните членки на СССР. Во исто време, Ереван најави свртување кон Запад, одржувајќи заеднички воени вежби со САД. Од Ереван најавија и поголема интеграција кон Европската унија.

Во февруари оваа година, премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, рече дека неговата земја „повеќе не може да се потпира на Русија како главен одбранбен и воен партнер“, бидејќи Москва постојано не успевала, па Ереван мора да размисли за воспоставување поблиски врски со САД и Франција.

Столтенберг со повик до членките на НАТО да ѝ дозволат на Украина да гаѓа внатре во Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде време“ членките на Алијансата да преиспитаат одредени ограничувања во однос на употребата на оружјето доставено до Украина.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде време“ членките на Алијансата да преиспитаат одредени ограничувања во однос на употребата на оружјето доставено до Украина, додека сојузниците остануваат поделени кога се работи за употребата од нивното оружје на цели во Русија.

Столтенберг го изјави ова за време на неформалниот состанок на шефовите на дипломатииите на земјите членки на НАТО во Прага, пред самитот на Алијансата во јули во Вашингтон.

Првиот човек на НАТО, во заминување, минатата недела во интервју за „Економист“ ги повика сојузниците да ја повлечат забраната Украина да го користи оружјето на Алијансата при напади врз воени цели на територијата на Руската Федерација.

„Економист“ наведе дека јасната, иако неименувана цел , на Столтенберг беше „политиката на американскиот претседател Џо Бајден“, со која тој ги одредува целите што Украина може да ги нападне со американско оружје.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски неколку пати апелираше до западните сојузници да дозволат да се користи донираното оружје на цели во Русија, особено по напредувањето на руските трупи во регионот Харков.

Британските медиуми пренесуваат дека членките се поделени, а меѓу некои сојузници постои страв дека таквото одобрение може да го вовлече НАТО во директен конфликт со Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно предупреди дека малите европски земји ќе претрпат „сериозни последици“ доколку оружјето на НАТО погоди цели во Руската Федерација.

Одличниот Ѓоковиќ лесно помина во третото коло на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ се пласираше во 3. коло на Ролан Гарос откако го совлада Роберто Карбаљес-Баена со 6:4, 6:1, 6:2.

Српскиот тенисер бавно го започна мечот, но во последните два сета одигра фантастично и го разби Шпанецот кој повеќе немаше никакви шанси.

Карбаљес-Баена добро се држеше во првиот сет, но кога Ѓоковиќ водеше со 5:4, го загуби својот сервис, што го одреди остатокот од мечот. Србинот сѐ повеќе го подигнуваше нивото на својата игра, што Шпанецот не можеше да го следи и прашање беше само колку гема ќе му одземе на Карбаљес-Баена до крајот.

За влез во 4.коло Ѓоковиќ ќе игра со победникот од мечот Монфис - Музети што се игра подоцна вечерва.

Таравари: Ако граѓаните треба да гласаат по втор пат за неполна година, останувам градоначалник

Доколку треба да се оди на предвремени избори за градоначалник нема да ја прифатам министерската функција и не би било праведно кон граѓаните повторно да одат на избори.

Доколку треба да се оди на предвремени избори за градоначалник нема да ја прифатам министерската функција и не би било праведно кон граѓаните повторно да одат на избори, изјави гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари на прашањето што го спречува да влезе во идниот владин кабинет.

- Дилемата е дали вреди да се оди за една година двапати на избори? 35.000 луѓе во Гостивар да излезат да гласаат во ноември оваа година и во октомври следната година, мислам дека е нечесно. Така што, ако остане актуелниот Закон за локална самоуправа, јас ќе останам тука. Единствената причина што ме колеба е таа дека не би сакал граѓаните да ги малтретираме за неполна година двапати да излезат да гласаат, изјави Таравари по средбата со австрискиот амбасадор Мартин Памер.

Таравари појасни дека сè уште нема донесено дефинитивна одлука и дека тоа би го кажал во понеделник.

Доколку стане министер, напомена дека би требало да го замени еден од советниците во општината, но смета дека претседавачот на Советот, Ваљбон Лимани е добро решение за да продолжи.

притисни ентер