Се појави во продажба најефтиниот и најмал нов Ролс Ројс (ВИДЕО)

Кога сè ќе се земе предвид, разликите во споредба со класичен автомобил се минимални.

Ролс Ројс Калинин, како прв SUV модел во опсегот на престижниот производител, предизвика големи турбуленции кај фановите, но на крајот се покажа како многу интересен на пазарот. И за него важи легендарната реченица „Малите нешта прават совршенство, но совршенството не е мала работа“, изречена од Сер Хенри Ројс, еден од основачите на компанијата,што го претстави совршениот модел на автомобил.

Тоа е реплика за Калинин во размер  1: 8, што значи дека е малку подолг од 62 см и широк околу 25 см, што не е толку малку. Сепак, она што го прави посебен е повеќе од 1200 компоненти од кои е направен и вниманието што се посветува на секој детал. Рачно насликаниот полиран модел е создаден во тежок процес кој трае околу 450 часа, на кој му е потребно половина време за да се произведе Cullinan со реална големина.

Клиентите можат да изберат од 40.000 „стандардни“ бои, а моделот доаѓа со функционални светла што ги вклучувате преку далечинскиот управувач. И да, под хаубата е совршена реплика на скапоцен камен од 6,75 V12.

Моделот Rolls Royce се испорачува на пиедестал, складиран во заштитна кутија со големина од еден метар. Ако сакате да ѕирнете во кабината за автомобили, само отворете еден од прозорците. Почетната цена е околу 17.100 американски долари и лесно може да се зголеми по одбраните опции. Ова уште еднаш потврдува дека ова не е играчка, туку треба да се доживее како уметничко дело и скулптура.

притисни ентер