Се одржува првиот корона тениски турнир: Без публика , играчите под маски , нема собирачи на топчиња (ВИДЕО)

Егзибицискиот турнир во германскиот град Хоер-Гренжаузен, кој започна во петокот, е првиот натпревар за професионални тенисери од почетокот на март, кога сезоната беше запрена на сите нивоа поради пандемијата.

Јаник Ханфман и Дастин Браун се највисоко рангираните професионалци што се пријавиле за награден фонд од 25.000 американски долари. Ханфман, 143. во индивидуалниот пласман на АТП, во  дуелот победи со 4: 3 (7: 4), 4: 0.

Како што покажува резултатот, сетовите се скратуваат на четири освоенигемови, со тај-брејк доколку резултатот во сетот е 3: 3.

Нема собирачи на топки на натпреварот и на теренот се само играчите и судијата.

Германската тениска федерација планира да организира серија на слични турнири почнувајќи од јуни со по 32 тенисери и  24 тенисери. Ова им дава можност на професионалците во тенисот конечно да одиграат некој натпревар, откако насилно беа испратени на одмор што ќе трае барем до средината на јули.

Меѓународната тениска федерација (ИТФ) издаде упатства за санитарни мерки за играње на турнирот, а според нив, секој од тенисерите ќе има свој комплет на топки за сервирање, а собирачите на топки , доколку ги има, ќе носат латекс нараквици и маски.

притисни ентер