Се избира автомобил на годината – Кои се финалистите? (ВИДЕО)

Голема е конкуренцијата и неизвесноста кој автомобил ќе биде прогласен за најдобар на светот , иако има и такви кои веруваат дека Волво ќе ја задржи минатогодишната титула.

Жирито составено од 86 члена од 18 земји избраа по три финалисти во секоја категорија , а во текот на април победниците ќе бидат прогласени на саемот за автомобили во Њујорк.

За титулата се борат Audi E-Tron, Jaguar i-Pace и Volvo S60/V60. Во лов на наследник на VW Polo за титулата најдобар градски автомобил се натпреваруваат Hyndai AH2, Kia Soul и Suzuki Jimny.

Во категоријата луксузни , каде лани прв беше Audi A8 , сега се номинирани Audi A7, Audi Q8 и BMW од серијата 8 .

Најдобар спортски автомобил минатата година беше BMW M5 , а годинава во конкуренција се Aston Martin Vantage, McLaren 720S и Mercedes-AMG GT 4-Door Coupe.

Во конкуренцијата зелен автомобил се борат Audi E-Tron, Hyundai Nexo и Jaguar I-Pace. Награди ќе се доделуваат и во категоријата на најдобар дизајн , каде има тројца финалисти и тоа кросоверите Jaguar i-Pace, Suzuki Jimny и  Volvо XC 40.

Според финалистите , може да се заклучи дека американската автоиндустрија годинава немала силни адути , а скромни се и Јапонците.  

притисни ентер