Сао Паоло оди во историјата, стадионот на Наполи сепак го доби името на Марадона

Сан Паоло, култниот стадион на Наполи ќе го смени името.

Официјалната одлука за преименување во чест на покојниот Марадона ја објавиле денеска градските власти, како што јавија италијанските медиуми.

„Барањето од Наполи е потврдено од сите надлежни институции“, се вели во соопштението на Градот Неапол. „Градоначалникот Луиџи де Магистрис даде предлог кој беше потпишан од сите членови на градскиот совет и потврден од шефот за топонимите во градот.

Да потсетиме, Наполи веднаш по смртта на Марадона испрати барање до градските власти, но имаше пречка. Имено, според италијанскиот закон, потребно е најмалку десет години од смртта на едно лице за по него да биде именувана јавна зграда. Изгледа се направи исклучок во случајот со Марадона.

Освен Неапол, уште еден стадион го носи името на Диего Армандо Марадона. Станува збор за објектот во Буенос Аирес каде што играат Аргентинос Џуниорс, клубот во кој Марадона ја започна својата кариера.

Пратеник од БиХ слушал турбо фолк за време на онлајн седница: Намали ја армониката (ВИДЕО)

Поради пандемијата, седниците на Претставничкиот дом на Парламентот на Босна и Херцеговина се одржуваат преку Интернет. За време на денешната сесија се случила невообичаена ситуација.

Имено, за време на гласањето за Предлог законот за „Швајцарец“, пратеникот Ифран Дуриќ гласно слушал музиката во позадина, односно песна од Халид Бешлиќ „Кога срцето бие од мерак”.

„Го молам Дуриќ да ја исклучи хармониката“, му рекол претседателот Мирсад Заимовиќ, што ги насмеало другите пратеници.

Инаку, ова не е прв пат политичарите во БиХ да не се однесуваат соодветно за време на онлајн сесиите. Така минатата година, пратеникот на СДА, Суад Какњо, заспа за време на седница.

Салма Хајек во бикини на 55 години доби половина милион лајкови за еден час (ФОТО)

Актерката Салма Хајек објави на Инстаграм две фотографии на кои позира во бикини, и покажа толку совршено тело што е тешко да се поверува дека е длабоко во педесеттите години.

На првата фотографија актерката позира во плитко миејќи си го лицето, а на втората медитира на песок.

„Треба да го зачуваме мирот“, напишала таа во описот.

Фотографиите добија скоро половина милион лајкови за помалку од еден час, а фановите ја опсипаа со комплименти.

„Божица“, „Убава како и секогаш“, „Ти си толку секси“, „Убавица“, беа некои од коментарите.

Инаку, Салма ќе наполни 55 години во септември оваа година.

Бербер бесплатно средил бездомник, никој не го препознава (ВИДЕО)

Барбер од Франција бесплатно ишишал и избричил бездомник, а неговиот нов изглед воодушеви многу корисници на социјалните мрежи.

Видеото објавено на TikTok од францускиот славен фризер Давид Кодат покажува маж пред и по неговото средување.

Снимката доби илјадници лајкови, а многумина коментираа дека човекот изгледа непрепознатливо.„Косата и брадата менуваат сè“, е еден од коментарите.„Ова толку многу го подмлади“, напишал друг.

Давид Кодат е познат француски фризер ,кој е сопственик на салон во Стразбур.

притисни ентер