Руската филмска екипа е подготвена за историското снимање на првиот филм во вселената (ВИДЕО)

Руската екипа составен од двајца космонаути и двајца филмски професионалци треба да полетаат кон Меѓународната вселенска станица (ISS) на почетокот на следниот месец за да го снимаат првиот филм во вселената, објавија руските филмски работници.

Четворицата треба да бидат лансирани во вселената на 5 октомври од вселенското летало Сојуз МС-19, кое ќе стигне до ISS.

Лансирањето ќе дојде само три недели по испраќањето на ракетниот брод SpaceX со првиот целосно цивилен американски екипаж во тридневна приватна мисија во орбитата на Земјата.

Тоа е продолжение на децениската конкуренција меѓу Русија и САД во освојувањето на вселената.

"Во овој филм, заплетот се врти околу обичен човек, лекар кој немал никаква врска со истражувањето на вселената или воопшто размислувал за тоа, но му било понудено да патува до ISS. Бидејќи е хирург, ќе мора да оперира астронаут, премногу болен за да се врати на Земјата и ќе му го спаси животот “, изјави режисерот и актер Клим Шипенко (37) пред новинарите пред поаѓањето на екипажот за космодромот Бајконур во Казахстан.

Во филмот ќе бидат прикажани и професионални космонаути кои ќе бидат составен дел од екипата.

„Нема да глумам во филмот, но ќе треба да се потрудам да разберам како се снима филмот на толку необично место - во вселената“, рече командантот Антон Шкаплеров.

Работниот наслов на филмот е Предизвик. Руската вселенска агенција Роскосмос објавила дека сака да го приближи просторот до поширок број луѓе.

Главната актерка во филмот, Јулија Пресилд (36), откри дека треба да научи како да биде шминкерка и костимографка.

"Нема да биде исто како што би било на Земјата, но ние ќе дадеме се од себе. Подготвени сме. Малку е предоцна за страв бидејќи веќе се решивме, Бајконур е пред нас и, искрено, едноставно немам време да се плашам “, рекла таа на прес -конференција.

Режисерот Шипенко, висок 1,90 см, додава дека неговата висина не му помогнала како дел од обуката во авионот и дека неговото претстојно патување нема да биде премногу пријатно.

Но, тој вели дека во иднина ќе размислува повеќе за вселената: „Во ред, сега ќе летам во вселената во такви услови, но кога ќе одлучиме да снимаме продолжение - за патување на Марс, ми ветија повеќе простор“.

МИОА почнува со активности за усогласување на националното законодавство со ЕУ-легислативата

МИОА почнува со подготвителни активности за усогласување на националното законодавство со ЕУ-легислативата.

Министерството за информатичко општество и администрација започнува со подготвителни активности за усогласување на националното законодавство со ЕУ легислативата и европските стандарди, што е барање кое се наведува и во новообјавениот Извештај на ЕК. Реформите ќе бидат донесени преку консултативен и отворен процес и активностите ќе бидат координирани со сите институции и чинители во областа, се вели во соопштението од кабинетот на министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири.

Предизвиците наведени во Извештајот, посочуваат од МИОА, ќе бидат адресирани соодветно, и дека справувањето со нив и подобрувањето на состојбите претставуваат цел во нивното работење.

Од МИОА посочуваат дека новиот извештај на Европската комисија за 2021 година нагласува дека целокупниот политички контекст во кој работат медиумите е генерално поволен за промовирање на слободата на изразување и плуралистички гледишта во Република Македонија.

Општиот контекст во нашата земја е поволен за слободата на медиумите и овозможува критичко известување на медиумите, се вели во Извештајот за напредокот на Република Северна Македонија на патот кон ЕУ за 2021 година.

– Професионален и коректен однос кон сите засегнати страни и чинители во медиумската фела е нашиот водич во процесот на реформи во медиумската сфера со цел овозможување на клима за промовирање на слободата на изразување, наведува МИОА.

Украден автомобил од двор на куќа во село Тодоровци

Украден е автомобил од семеен двор во каменичкото село Тодоровци. Како што информираат сопствениците на украденото возило, настанот е регистриран во 5 часот утрото, по што е известена полицијата.

-Украденото возило е „форд фокус" со сива боја и регистарски таблички МК 0927 АВ. Aпелираме доколку некој го забележи да ја извести најблиската полициска станица, истакнаа од семејството чие возило е украдено.

Според неофицијални извори, по грабежот на возилото, забележани се едно женско и две машки лица на надворешните камери кај мотел „Мерак" каде исто така утрово имало обид за кражба.

Од полицијата во Македонска Каменица го потврдија случајот со кражбата на возилото, информирајки дека се трага по сторителот/-ите, за што дополнително ќе информираат. /МИА

Папазов: Ќе изградиме целосна инфраструктура за водоснабдување и одводнување на Пониква

Ќе подготвиме урбанистичка документација за изградба на нови хотелски комплекси, вели Папазов.

Почитувани,

Пониква е гордоста на Кочани, на истата ќе изградиме целосна инфраструктура за водоснабдување и одведување на отпадните води. Ќе подготвиме урбанистичка документација за изградба на нови хотелски комплекси.

Опремата која ја оставивме а сега е во очајна состојба, ќе ја подигнеме и ќе ја ставиме во функција на посетителите на Пониква.

Ќе изградиме нов ски-лифт и нова ски-патека.

Ќе ги асфалтираме сите пристапни патишта до викенд куќите.

Љупчо Папазов, кандидат за градоначалник на општина Кочани

притисни ентер