Руска техника на фарбање јајца што го воодушеви светот

Како да ги исфарбате јајцата во боите на виножитото?

Се ближи Велигден и доколку сакате јајцата да ги вапсате на нов начин, пробајте го овој интересен руски метод. Постојат голем број начини за украсување на велигденските јајца, а ние ви ја пренесуваме идејата што се користи во Русија и со која се добиваат оригинални велигденски јајца во различни бои. Колку повеќе бои ќе изберете, толку пошарени и поубави ќе бидат вашите „руски“ велигденски јајца, а можете да користите и само две бои.

За оваа метода на бојадисување потребни ви се кесички боја, ладна претходно зовриена вода, оцет, неколку салфетки, стапчиња за уши и онолку ластичиња колку што имате јајца.

Состојки:

јајца

зовриена, но изладена вода

различни бои во кесички

алкохолен оцет

стапчиња за уши

ластичиња за тегли

пластични чаши

салфетки

малку масло за премачкување

Подготовка:

Сварете ги јајцата и оставете ги целосно да се изладат. Одделете неколку пластични чаши и во секоја истурете по една кесичка од боите за јајца. Боите прелијте ги со лажица ладна вода и додадете една лажица ладен алкохолен оцет, па содржината измешајте ја убаво додека да се да се раствори бојата.

Секое јајце посебно завиткајте го во лист салфетка, ако се повеќеслојни, одвојте ги слоевите и употребете по еден за секое јајце. Одозгора врзете ги со ластиче. Потоа потопете ги стапчињата за уши во боите и исшарајте ги јајцата со нив, сè додека не добиете разнобојни и рамномерно обоени јајца. Оставете ги да се исушат 15 минути. После тоа, одвиткајте ја салфетката. На крај, кога целосно ќе се исушат, премачкајте ги јајцата со масло за да добијат сјај.

Гвардиола: Родри не заслужува казна од три натпревари, но правилата се правила

Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола е свесен дека Родри поради се соочува со суспензија на три натпревари.

„Граѓаните“ викендот го победија Нотингем Форест (2:0) во 6. коло од Премиер лигата. Играчот од средниот ред на Сити го фати за гуша играчот од средниот ред Морган Гибс-Вајт и доби црвен картон. Поради овој инцидент, според правилата најверојатно ќе биде суспендиран на три натпревари.

Доколку се донесе таква одлука, Родри нема да игра против Њукасл, Вулверхемптон и Арсенал.

Гвардиола поради повреди не може да смета ниту на Кевин Де Брујне, Бернардо Силва, Матео Ковачиќ, Џон Стоунс и Џек Грилиш.

- Треба да разговарам со клубот, но имам намера да влијаам околу евентуална жалба. Според мене, потегот на Родри не е за казна од три натпревари, но правилата се правила. Родри треба да извлече поука од ова. Се надевам дека ова нема да се повтори, изјави тренерот на Манчестер Сити.

На 27 септември Манчестер Сити ќе игра против Њукасл во англискиот Лига куп. Во следните кола од Премиер лигата, Граѓаните ќе се сретнат со Вулверхемптон и Арсенал.

Седумдесет и четири годишен маж починал по пад од мотокултиватор

 На патот Делчево -  планина Голак, над манастирски комплекс „Балаклија“, С.С.(74) вчера додека управувал мотокултиватор, изгубил контрола и излетал од патот. Потоа од здобиените повреди тој починал.

Како што соопшти МВР, лекар од Клиничката болница Штип констатирал смрт.

Извршен бил увид од увидна екипа од ОВР Делчево.

Почна реконструкција на покривот на градинката во штипската населба Автокоманда

Почнува реконструкцијата на покривот на клонот „Развигорче“ во населбата Автокоманда, кое е во рамките на детската градинка „Вера Циривири-Трена“–Штип.

Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов, кој денеска изврши увид истакна дека по речиси половина век овој објект ќе добие нова покривна контрукција. Градежните активности почнаа денеска, а Јорданов најави дека по завршување на реконструкцијата на покривот ќе се постават и фотоволтаични панели.

-Започнуваме со активности за промена на кровната конструкција на клонот „Развигорче“ во детската градинка „Вера Циривири Трена“ во населбата Автокоманда. Веднаш по завршување на реконструкцијата на кровната конструкција ќе се поставуват фотоволтаични панели на истата кровна контрукција, рече Јорданов.

Посочи дека инвестицијата е вредна повеќе од 11 милиони денари.

- Станува збор за проект поддржан од Амбасадата на Словенија.Повеќе од 11 милиони денари се обезбедени преку буџетот на Општина Штип и преку Словенечката амбасада за реконструкција на оваа кровна конструкција која повеќе од 45 години е стара, создаваше проблеми во воспитно-грижувачкиот процес на повеќе од 270 дечиња, рече Јорданов.

И покрај градежните активности, во овој објект се згрижуваат децата од претшколска возраст од штипската населба Автокоманда.

притисни ентер