Роналдо се поднови со Бугати од 8 милиони евра

Кристијано Роналдо по сè изгледа се одлучи за  Бугати, двојно поевтино од најскапото.

По неколкумесечна расправа дали Роналдо е мистериозниот купувач на најскапиот сериски автомобил на светот,Bugatti  La Voiture Noire  од 16 милиони евра, сега доаѓа информацијата дека славниот фудбалер се определил за поевтината опција, но од истиот производител.

Наводно станува збор за модел Centodieci, чие производство е ограничено на само 10 примероци, секој со почетна цена од околу 8 милиони евра. Тоа е модел со кој Бугати му оддава почит на легендарниот EB110.

Ако веста покаже дека „штедливиот“ Роналдо сепак го купил двојно поевтиниот Bugatti true, станува збор за брутален ѕвер со познатиот мотор W16, но сега има додени 100 КС или вкупно 1.600 КС. Со употреба на карбон, тежината на автомобилот се намали за 20 кг во однос на Chiron, а аеродинамиката е малку рафинирана. Дополнителната моќност значи дека 100 км на час ќе бидат достапни за 2,4 секунди, на 200 км на час ќе стигне за 6,1 секунда, а 300 км на час ќе се постигнат седум секунди подоцна. И така до ограничените 380 км на час.

Ако Роналдо е навистина купувачот, тогаш прашање е кои се другите купувачи. Поточно, Бугати реши да ги произведе десетте планирани примероци за цели пет години и тоа по два примерока годишно. Потсетете се дека Роналдо во својата колекција има голем број егзотични автомобили, а од витрината на Бугати досега ги избра Chiron и Veyron Grand Sport Vitesse.

притисни ентер