Роденден на ДПМ во криза - изборно собрание на 1 јуни

Роденден на ДПМ во криза - изборно собрание на 1 јуни, Петрески очекува членството да изгласа негов наследник.

По две неуспешни вонредни изборни собранија во ноември и јануари, Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) за 1 јуни закажа редовно изборно собрание кога се очекува членството да избере нов претседател и претседателство на писателската асоцијација која денеска одбележа 77 години постоење.

Според актуелниот претседател Христо Петрески, кризата во која се наоѓа ДПМ се должи на внатрешни поделби – антагонизам меѓу повозрасни и помлади членови, дури и поделби меѓу членови од Скопје и од внатрешноста, а дека нападите по социјалните мрежи во изминатиот период често се од луѓе кои и не се членови на ДПМ и чија намера е да му наштетат. Како што рече, има и „странични удари, има и странски мешетарења и притисоци, но и домашни – партиската подвоеност има влијание врз ова друштво“. Реагираше и поради негрижа на државата да му помогне финансиски и третманот што го добива како обично здружение.

На присутните кои денеска беа да го одбележат роденденот, Петрески им порача дека ДПМ треба да биде гласот на македонските писатели и заедно да се изборат за многу нешта кои, рече, во минатото му припаѓале на македонскиот писател, „а сега тој самиот треба да си ја реши судбината“.

-Срамно е тоа што се случува во оваа организација, која е еснафска, па и синдикална. Покрај мене има многумина истомисленици и нема да дозволиме ДПМ ниту да исчезне, ниту да пропадне ниту да се разнебити... Да сме поорганизирани и посложни и да не се критикуваме по медиуми, треба да се избориме за авторските хонорари кои се никакви, за третманот во медиумите, треба македонските писатели да гостуваат во странство, да излезат од локални рамки, истакна Петрески.

Во изјава за медиумите рече дека членовите на Претседателството на ДПМ и тој самиот се уште се на функции и не се сменети, неговата и нивните оставки не се прифатени затоа што не беа одржани изборните собранија за да бидат верификувани. Денешното одбележување, како што рече, не го организирал на своја рака, туку во договор со претседателката на Собранието и со членството.

-Затоа што мислам дека е непримерено по 77 години да не се одбележи овој свет датум - 13 февруари е празник. Замислете колку големи, познати, афирмирани, етаблирани писатели биле членови на ДПМ и зар треба да размислуваме дали треба да го одбележиме овој ден, посебно на еден ваков начин - со поезија, со читање, со другарување и најбитно – отворен ден. Друштвото не треба и не смее да биде затворена институција. ДПМ е мошне значајна институција, втемелена е во писменоста на македонскиот народ, во јазикот, во културата, во државноста. Без ДПМ ја нема и државата. Државата не смее да зборави, не може само кога ти треба некој да постоиш, ако не ти треба - да не постоиш. На државата и треба ДПМ и обратно, рече Петрески.

Нагласи дека нема намера да го „запоседнува Друштвото и да одоговлекува“ и повика што поскоро членовите да изберат друг човек, а државата да одвојува повеќе средства за активности и одржување затоа што, рече, „не може ова Друштво да егзистира со киријата од кафеаната ’Јоле’“.

-Мене четири години ми се многу, и со статут и без статут. Тоа што може и треба да го направите, може и за две години. Но сега никој не се нафаќа зашто оваа работа е волонтерска и не сакаат да си стават трн во нога. Никој не сака да биде топовско месо, постојано да биде напаѓан на социјални медиуми, и тоа не од членовите, туку од анонимни луѓе кои не се ни членови на Друштвото, изјави Петрески.

Првпат годишнината беше одбележана без свечено врачување на годишните награди на ДПМ („Стале Попов“, „Ацо Шопов“„ Димитар Митрев“ и Ванчо Николески“). Не беа распишани конкурсите поради нефункционирање на Претседателството на ДПМ и неможност да се изберат жирија што ќе одлучуваат за најдобрите книжевни дела на членови на ДПМ во претходната година. Петрески изјави дека се надева наградите да бидат доделени по конституирање на новото Претседателство што очекува дека ќе се случи по изборното собрание на 1 јуни.

-Но тоа не зависи лично од мене, зашто не знам дали ќе има кворум и за редовното собрание, дали ќе се избере нов претседател и Претседателство. Тоа зависи од членството, рече Петрески.

Според писателот Васил Дрвошанов, кој денеска имаше пригодна беседа за првите тројца претседатели на Друштвото и негови основачи во 1947 - Блаже Конески, Ацо Шопов и Славко Јаневски, досега ДПМ било под закрила на државата, а со „поедноставувањето во здружение го губи тој приоритет што го заслужуваше“.

- Мислам дека можеби тука како институција треба да се има друг пристап. Според мене, нивото, третманот на ДПМ не го заслужува тоа. Очекувам поинаков приод од страна на државата, веројатно тоа треба законски да биде регулирано, изјави Дрвошанов.

Писателот Александар Прокопиев додаде дека „државата не мора да биде надвисната како закрила, но мора да се грижи за функционирањето во своја корист“, потенцирајќи дека ДПМ заедно со Скопскиот универзитет и МАНУ се институции - носители не само книжевниот и културниот, туку и на националниот идентитет.

-Без оглед на политичките клими, менувања и меѓусебни борби, ова е нешто што е многу поважно, дури од тоа кој ќе биде на власт. Значи, како власта функционира, односно како функционира во нашиот културен живот, институциите кои се темели на тој културен живот тоа е посебно прашање, нагласи Прокопиев.

За настанатата криза во ДПМ рече дека е ситуација која „се развива во страшно непријатни текови“ и дека самата писателска асоцијација ќе мора да го најде излезот.

-Како тоа ќе заврши немам јас решение. Тоа мора да си го реши самата организација. Таа си има свој статут, свои тела, со нивно функционирање сигурно може да се помогне. Меѓутоа, со вакви директни и груби конфронтации не, рече Прокопиев.

Седумдесет и седмиот родендден на ДПМ беше одбележан со читање поезија. ДПМ има 300 членови. На последниот конкурс, како што информираше Петрески, биле примени девет нови од 69 пријавени.

Ќерка на познат актер направила хаос во ножен клуб- ја гаѓала келнерката со користен тампон

Алаја Болдвин (31), постарата сестра на манекенката и популарна инфлуенсерка Хејли Бибер, но и ќерка на актерот Стивен Болдвин, е уапсена минатата сабота по инцидент во градот Савана, во државата Џорџија, пренесува PageSix.

Немилиот настан се случил во ноќниот клуб Елан, а снимките од надзорните камери покажуваат дека Болдвин насилно влегла во заклучената бања за вработените.

Според келнерката, таа им рекла дека треба да го смени тампонот, што ѝ било дозволено. Неколку минути подоцна, кога келнерката Хали Коли повторно влегла во тоалетот, Алаја го извадил тампонот и го фрлила кон келнерката. Во тој момент влегло обезбедувањето и ја извело ќерката на познат актер надвор од клубот.

На снимката наводно се гледа како Алаја дава отпор сè до излезната врата. Во полицискиот извештај стои дека јасно се гледа дека на еден од обезбедувањето му ја кубела косата, а другиот го удрила во гениталиите.

Болдвин, сепак, претставила поинаква верзија на настаните. Таа тврди дека била „насилно отстранета од клубот“ и првично негирала дека насилно влегла во бањата на клубот. Наместо тоа, таа тврдела дека им рекла дека мора да оди во тоалет за да го смени тампонот бидејќи повраќала.

„Таа, исто така, првично негираше дека го фрлила користениот тампон кон Коли, но подоцна изјави дека го фрлила, според извештајот.

Кога им кажале за наводите на чуварот за нападот, Болдвин им рекла на полицајците дека само „се бранела себеси“.

Алаја Болдвин е уапсена само неколку дена откако нејзиниот татко Стивен, од се уште непознати причини, предизвика загриженост кај обожавателите, барајќи молитва за Хејли и Џастин Бибер.

Алаја Болдвин е помалку позната американска актерка и модел.

ВМРО-ДПМНЕ: Важно е да избереме претседател кој ќе биде претставник на народот

Пратеникот Миле Лефков на денешната панел дискусија организирана од ВМРО-ДПМНЕ на тема „Претседател на народот, заштитник на сувереноста, Уставот и законите“  истакна  дека важно е да се избере претседател кој има способност, квалитет.

Пратеникот Миле Лефков на денешната панел дискусија организирана од ВМРО-ДПМНЕ на тема „Претседател на народот, заштитник на сувереноста, Уставот и законите“ истакна дека важно е да се избере претседател кој има способност, квалитет, искуство и визија.

„Што е важно за претседателот? Важно е да има одредени способности, да имам одредени квалитети, да има знаење, да има искуство, да има визија. Меѓутоа уште еден аспект кој што е многу важен, а тоа е неутралноста и независноста“, потенцираше Лефков.

Тој се осврна и на владеењето на Пендаровски изминатите 5 години како претседател на Македонија, посочувајќи дека изминатите 5 години Македонија за жал има претседател кој е верен партиски слуга на владата на СДС, кој се согласувал со секакво кршење на законите

„Ќе ве потсетам дека имаме кандидат за претседател кој што во својата кандидатура излезе и без срам кажа дека ист потполно ист 102 проценти како Зоран Заев. И тоа не заврши овде. Затоа што ако немате независен и неутрален претседател, претставник на претседателската власт кој што има широки ингеренции, многу лесно тој може да се обои со партиските бои и да биде партиски полтрон, да биде партиски слуга и да се согласува со секакво кршење на законите, како што ние го гледаме за жал изминатите 5 години од владеењето на Стево Пендаровски“, истакна тој и додаде:

„Видовме дека тој е подготвен да се слика со секакви нарко босови само да дојде до одредени коалициони гласови. Таков претседател верувајте ни не ни треба. За какви способности да разговараме за човек кој го видовме како без срам пред лидерите Балканот на Бојко му вели љубави“.

Лефков исто така потенцираше дека Стево Пендаровски покажа дека е обоен со партиски бои со тоа што ниту еднаш не реагираше за носењето закони во Собранието преку злоупотреба на европското знаме.

„Стево за жал покажа како е да си обоен со партиски бои. Зошто? Со нула реакции за донесување закони со европско знаменце, а ќе ве потсетам сите дека самата процедура за донесување закони со европско знаме значи скратена постапка во Собранието без дебата без дискусија затоа што тоа треба да преставува еден формален процес на усогласување со закони коишто веќе се донесени во ЕУ. Тој јавно призна дека законите за Бехтел и Енка, тој еден сет закони немаат никаква врска. Замислете објаснувањето коешто дојде во Собранието е затоа што биле дел од европски коридор и по таа логика треба да се укинат сите матични комисии“, заклучи Лефков и додаде:

„ Додека другите претседатели се борат и го продолжуваат вековниот стремеж и борбата на еден народ за независна држава и покажуваат она што се нарекува безусловна љубов кон државата тој ќе каже: „Јас ако не бев претседател ќе се иселам“.

Пратеничката Иванка Василевска пак истакна дека борбата со негативната селекција и клиентелизмот во политиката може да доведе до тоа да се избираат вистински личности на вистински позиции.

„Денеска сме ставени пред предизвикот на кој пат сакаме да тргнеме и кои се нашите цели. Секогаш користам прилика да дадам една порака, а тоа е дека ние мора да се бориме со два клучни проблеми во македонското општество, а тие доколку се обидеме да ги сузбиеме или барем да ги намалиме чекор по чекор ќе успееме да се доведеме до степен да одлучуваме и да одбираме онакви претставници коишто одговараат на нивото на свест којшто ние ја поседуваме, зборувам за негативната селекција и за тоа, не треба да кажам име и презиме, можеме сите да забележиме за тоа клиентелистички се поставуваат одредени ликови и како тие и на високи државни позиции, не само што ги изневеруваат нашите очекувања туку се изневеруваат и себе си и со текот на времето нивната фрустрација на несвесно ниво се пренесува и на целото општество, но и на сликата која што ја даваат пред меѓународната заедница“, потенцираше Василевска.

Таа исто така додаде и дека однесувањето на актуелниот претседател во зачувувањето на македонските национални белези е разочарувачко.

„Разочарувачки е однесувањето на актуелниот претседател на државата, како и на целиот државен врв во однос на зачувување на македонските национални белези. Разочарувачки е и односот на интелектуалната фела којашто клиентелистички се постави да биде тивка и молчелива, па дури и субверзивна само за да го заштити сопствениот личносен моментум. Разликата помеѓу елитата и помеѓу граѓаните е само во тој детал во којшто таа може да го искаже гласно своето мислење“, заклучи Василевска, се наведува во партиското соопштение.

Најмалку две лица загинаа во напад со дрон на станбен блок во Одеса (ВИДЕО)

Две лица загинаа, осум се повредени, а шест се уште се водат како исчезнати откако руско беспилотно летало се урна во станбен блок во јужниот украински пристанишен град Одеса, соопштија властите.

Две лица загинаа, осум се повредени, а шест се уште се водат како исчезнати откако руско беспилотно летало се урна во станбен блок во јужниот украински пристанишен град Одеса, соопштија властите.

„Русија продолжува да се бори против цивилите. Едно од непријателските беспилотни летала погоди станбена зграда во Одеса. Уништени се 18 станови“, објави украинскиот претседател Володимир Зеленски на Telegram.

Регионалниот гувернер на Одеса, Олех Кипер, објави дека работите на чистење на урнатините се во тек и дека жив е извлечен еден маж, кој најверојатно бил во подрумот во моментот на нападот.

Украинските медиуми, повикувајќи се на локалните власти, јавија дека шест лица се уште се водат како исчезнати, пренесува Ројтерс.

Во областа Херсон, руските сили утринава извршија артилериски напад врз Станиславск, во кој загина едно лице, соопшти регионалното обвинителство, пренесува Укринформ.

Во регионот Суми, руските сили во текот на ноќта и утрото извршија 11 напади врз девет населени места во регионот, објавија локалните власти на Телеграм, пренесува Укринформ.

притисни ентер