Робот аватар оди на училиште наместо болно дете (ВИДЕО)

Џошуа Мартинанџели (7) е премногу болен за да оди на училиште.

Но, германскиот ученик сè уште може да комуницира со својот наставник и соучениците преку роботот аватар кој седи на часовите наместо него и испраќа сигнал што трепка кога има што да каже.

„Децата разговараат со него, се смеат со него, а понекогаш дури и разговараат со него за време на часот. Џоши исто така многу добро го прави тоа“, изјавила во интервју за Ројтерс Уте Винтерберг, директорка во Pusteblume-Grundschule во Берлин.

Џошуа не може да посетува настава бидејќи носи туба во вратот поради тешка болест на белите дробови, изјавила неговата мајка Симоне Мартинанџели.

Проектот е приватна иницијатива платена од локалниот совет во берлинската област Марзан-Хелерсдорф.

„Ние сме единствениот округ во Берлин што купи четири аватари за своите училишта. Поттик беше ковид-19, но мислам дека ова ќе биде иднината и после пандемијата“, рече советникот за образование на областа Торстен Куене.

„Се случува одвреме-навреме, од различни причини, дете да не може лично да оди на час. Потоа, аватарот може да му даде шанса на тоа дете да остане дел од училишната заедница“, рече Куене.

Тој додаде дека проектот веќе го покренал во политичките дискусии на државно ниво.

„Ми се допаѓа како и да е затоа што ми се допаѓа аватарот“, рече ученикот Ноа Куснер на прашањето дали со нетрпение чека повторно да го види Џошуа.

„И јас би сакал Џоши навистина да дојде на училиште“, рече друга соученичка, Беритан Асланглу.

Тринаесетгодишно куче пронајдено во пештера по два месеци потрага

Според експертите, според неговата возраст, изненадувачки е како кучето преживеало бидејќи било во темница на температура од 14 степени Целзиусови.

Џеф Бонерт го пронашол своето куче Аби, по два месеци потрага, во пештера недалеку од нивниот семеен дом во Мисури.

Тринаесетгодишното куче побегнало од дома на 9 јуни, по што семејството Бонерт постојано го барало. Џеф се откажал од потрагата кога му се јавил соседот кој му рекол дека луѓето кои истражувале блиска пештера пронашле куче и се посомневале дека е негово.

- Во пештерата најдоа куче. Можеби тоа би можело да биде Аби - стоело во пораката што ја добил од соседот.

Бенерт се сомневал во тоа, но бил љубопитен и отишол во пештера во близина на неговата куќа.

Кога ја видел сликата што му ја покажал еден од спасувачите, не можел да поверува.

- Им реков дека тоа е моето куче - изјави Боенрт за АП.

Средбата ја фотографирала неговата сопруга, а интересен е и податокот дека само неколку недели пред кучето да наполни 14 години. Според експертите, според неговата возраст, изненадувачки е како кучето преживеало бидејќи било во темница на температура од 14 степени Целзиусови.

Масивен хакерски напад врз естонската влада откако отстрани советски споменик

Канцелариите и компаниите на естонската влада беа погодени од бран сајбер напади што започнаа веднаш по отстранувањето на советски споменик во земјата.

Во средата, Естонија беше изложена на „најобемниот сајбер напад од 2007 година“, објави во четврток на Твитер државниот секретар за ИТ инфраструктура Лукас Кристјан Илвес.

Сепак, тој рече дека нападите биле „неефикасни“ и поминале „во голема мера незабележани“. Руската хакерска група „Killnet“, наводно, ја презеде одговорноста за нападите. „Дигитална Естонија работи многу“, напиша Илвес, бидејќи земјата која така се нарекува самата себе се гледа како пионир на дигитализацијата во Европа.

Граѓаните на Естонија, со население од околу 1,3 милиони луѓе, можат да ги направат речиси сите административни процедури онлајн. Во вторникот, Естонија отстрани советски тенк споменик во близина на естонско-рускиот пограничен град Нарве и го префрли во музеј. Големо руско малцинство живее во балтичката држава, пренесе Индекс.хр.

Салах обновува црква во Каиро: Донираше 150.000 евра за храмот во кој загинаа 41 лице

Минатиот викенд, најмалку 41 лице, меѓу кои најмалку десет деца, загинаа во пожар во коптска црква во Каиро.

Десетици луѓе беа повредени.

Еден од оние кои први дојдоа на помош со парична донација е Мохамед Салах, најдобриот египетски фудбалер. Напаѓачот на Ливерпул донираше 150.000 евра за реконструкција на опожарената црква Абу Сефеин.

Во пожарот изгоре црквата Абу Сефеин, која се наоѓа во густо населениот кварт Имбаба. Итната помош соопшти дека успеале да го изгаснат пожарот, кој избувнал за време на утринската литургија.

Нејзината причина се уште не е позната. Полицијата претходно соопшти дека првичната истрага констатирала дека пожарот можел да настанал од краток спој.

Коптските христијани сочинуваат околу 10 отсто од претежно муслиманското население во Египет.

Извор: Курур спорт

притисни ентер