Рено ја освежи својата лимузина Меган (ФОТО)

Благодарејќи на Renault седаните сè уште имаат одличен изглед.

Тука првенствено се мисли на Talisman, кој и по редизајнот изгледа многу привлечно. И ако се оди понатаму низ гамата на Рено, ќе се дојде до моделот Меган, кој неодамна беше освежен.

Можеби е најнепрактичен од понудените стилови на каросеријата, но седанот е лимузина и нема сомнение дека е најрафиниран и со најголема отпорност со години. Особено Megane, чија верзија на седан многумина се мешаат со поголемиот Talisman.

Новините се исти како и со другите верзии на каросеријата, така што најдобро се гледаат на новите LED светла во форма на С напред и продолжуваат на задниот дел. Дизајнот на браникот е исто така нов, со „лажен“ двоен ауспух одзади. Страната остана иста со единствената мала новина во форма на нов дизајн на бандажот од 18 инчи.

Нешто позабележителни промени се случиле во кабината. Дигиталниот кокпит е подобрен со повеќе читливи и поголеми екрани (9,3 и 10,2 инчи) и има нова генерација на инфо-забава. Навигацијата сега вклучува информации преку интернет и пребарување адреси преку Google. Седиштето на возачот е електрично прилагодливо, а меѓу премиум деталите вреди да се спомене ретровизорот без граници и хромираната завршница на прекинувачот за климатизација.

Интересно, нема хибриди во понудата. Очигледно, Рено проценил дека лимузините ги возат поконзервативни возачи, што е донекаде точно. Понудата започнува со бензински мотор 1.0 TCE со 115 КС и шестстепен мануелен менувач. Следното е одличен 1,3 TCE мотор со 140 КС и EDC менувач. Конечно, на клиентите им се нуди и 1.5 Blue dCi дизел со 115 КС.

Рено го произведува Megane Seven во фабриките во Турција и тој ќе се појави на патиштата на почетокот на следната година.

Канабисот отстранет од списокот на најопасни дроги на Обединетите нации

Комисијата на Обединетите нации за наркотици го отстрани канабисот од списокот на најопасни дроги, на кој се наоѓаат и хероинот и синтетичките опијати.

Одлуката ја поддржаа 27 земји, 25 беа против, а една беше воздржана.

Канабисот е опфатен со Единствената конвенција за опојни дроги во 1961 година. Тој беше вклучен во категорија што дозволува национални забрани за дроги со „особено опасни својства“.

Потегот на Комисијата на ОН за наркотици, чие седиште е во Виена, е преземен врз основа на препорака на Светската здравствена организација (СЗО).

Сепак, Комисијата не го легализира канабисот. Тој сè уште е наведен меѓу дрогите кои предизвикуваат „голема зависност и злоупотреба“.

Тоа значи дека производството и трговијата со канабис сè уште е ограничено на употреба во научни и медицински цели според меѓународното право.

Санкционирани 381 возач во Скопје, 44 за возење без возачка дозвола

Во засилените акциски контроли на Министерството за внатрешни работи изречени се и девет мерки за минување на затворен семафор (црвено светло).

На територијата на град Скопје полицијата во текот на вчерашниот ден изрекла вкупно 381 меркa, меѓу кои 44 за возење без возачка дозвола, 30 за технички неисправни и нерегистрирани возила и 26 мерки за користење на мобилен телефон при управување на возило.

Во засилените акциски контроли на Министерството за внатрешни работи изречени се и девет мерки за минување на затворен семафор (црвено светло), 72 мерки за непрописно паркирање , 51 возило се подигнати со „пајак", како и 71 санкција за неносење на заштитна маска.

Од МВР информираат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел поголема безбедноста во сообраќајот.

Француски специјалци проверуваат 76 џамии, некои ќе бидат затворени поради екстремизам

Француската влада ќе започне серија мерки, „сеопфатни и без преседан“, за борба против верскиот екстремизам, рече министерот за внатрешни работи Жералд Дарманин, додавајќи дека прв чекор ќе биде да се прегледаат 76 џамии.

Дарманин на Твитер објави дека резултатот од овие истраги, доколку се воспостават врски со екстремизмот, може да биде затворање на џамиите.

Владата на францускиот претседател Емануел Макрон одговори на неколку смртоносни исламистички напади во последните неколку недели со ветување дека ќе преземе акција против, како што некои јавни службеници го нарекоа „внатрешниот непријател“.

притисни ентер