Релито ,,Дакар” повторно ќе се вози во Саудиска Арабија

Едно од најпрестижните автомобилски мото натпревари во светот, релито Дакар, ќе се одржи во Саудиска Арабија втора година по ред, објавија организаторите.

Откако стана познат по возењето по африканските патишта, и возењето во Јужна Америка последните десет години, релито Дакар ќе се одржи во Саудиска Арабија втора година по ред.

Шпанецот Карлос Саинз (Мини) меѓу возачите и Американецот Рики Брабец (Хонда) меѓу мотоциклистите славеше оваа година во Саудиска Арабија, а кој ќе биде најдобриот во 2021 година, ќе дознаеме на 15 јануари.

Трката започнува во Џеда на 3 јануари, а закажани се 12 фази. Организаторите подготвија комплетно нова рута во однос на годинашното издание на трката. Учесниците ќе направат круг околу Саудиска Арабија во 2021 година, а на трасата ќе уживаат во пустината како и возењето покрај Црвеното Море.

Ќе има само еден ден одмор, а организаторите презедоа некои мерки за да го забават караванот, претежно заради незнаење на теренот. Така, ќе бидат воведени маркери за опасните области и ќе има „бавни зони“.

Годинашниот митинг го одбележаа трагичните несреќи и смртните случаи на португалскиот мотоциклист Пол Гонкалвес и Холанѓанецот Едвин Стровер. Затоа, во 2021 година, задолжително е да се носат заштитни облеки или воздушни перничиња за мотоциклистите, а на најкритичните места, брзината ќе биде ограничена на 90 км на час.

„Се обидуваме да го искористиме максимумот од сè што има да понуди Саудиска Арабија. Земјата е толку огромна што од оваа година успеавме да зачуваме само околу 50 или 100 километри“, рече директорот на трката Дејвид Кастер.

„Се обидовме да ги најдеме сите можни предизвици во секоја фаза“, додаде тој.

Три возила учествуваа во несреќата на патот Штип-Радовиш кај патоказот за село Љуботен

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. 

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА вели дека несреќата се случила кај сообраќајниот знак за селото Љуботен, според првичните информации од терен има повредени и во оваа несреќа, а се повикани и пожарникарите, со цел да ги издават повредени лица.

Повеќе детали околу несреќата најавуваат за утре.

Ова е втора сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш и тоа во рок од само неполни два часа. МИА претходно информираше за несреќата, која се случи по 19 часот во близина на селото Лакавица во којашто, според директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев повредени se 13 лица, од кои 11 се мигранти и две се жени, македонски државјани. Според она што го видовме на лице место несреќата се случила меѓу две возила марка Мерцедес.

Мигрантите се транспортирале во багажникот во самиот автомобил. Овие две возила излетале од коловозот на десната страна во правец Штип-Радовиш. Според првичните информации од полицијата, возачот на мигрантите побегнал од местото на несреќата. /МИА

Тешка сообраќајка вечерва во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Тринаесет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи вечерва во близина на штипското село Лакавица во која чествувале две возила, од кои во едното се превезувале мигранти.

Портпаролот на СВР Штип Гордана Панајотова потврдува дека во несреќата учествувале две возила, меѓутоа повеќе детали како се случила не може да даде, бидејќи во тек е увидот од страна на истражните органи.

Директорот на Клиничка болница Штип Ален Георгиев за МИА вели дека во болницата се хоспитализирани 13 лица, од кои 11 се мигранти и двајца се македонски државјани.

Според она што му е презентирано од страна на дежурните лекари, прв впечаток е дека ниту еден од повредените не е во животозагрозувачка состојба, но во тек се прегледите и снимањето со цел да им се утврдат повредите.

Првично станува збор за мигранти од Пакистан, а мигрантите кои се во моментов во болницата во Штип ќе бидат примени на две одделенија, на ортопедија и на хирургија. Георгиев вели дека во текот на ноќта мигрантите ќе бидат и тестирани за КОВИД-19.

Повеќе детали околу несреќата се очекува вечерва или во текот на утрешниот ден. /МИА

Фото: Најзгодната медицинска сестра на светот!!

Лорен Дреин Каган е медицинска сестра, фитнес модел и персонален тренер. 

Атрактивната русокоса станала светски позната кога ги објавила своите мемоари како член на контроверзната „ Westboro“ баптистичка црква.

Атрактивната Лорен има повеќе милиони фанови на социјалните мрежи, секако поради својот изглед.

За многумина од нејзините фанови таа е „најсексапилната медицинска сестра на Инстаграм“. На оваа социјална мрежа Лорен има повеќе од 4 милиони следбеници.

Иако понекогаш Лорен работи и 13 часа на ден, секогаш наоѓа време за интензивен тренинг со кои ја одржува својата совршена става.

притисни ентер