Рекорден број новозаразени во Србија, откажани се масовни дочеци на Стара нова година

Во Србија денеска е потврден рекорден број заразени со коронавирус - 13.753 новозаразени во последните 24 часа, откако пред три дена од почетокот на пандемијата беше постигнат првиот петоцифрен број на позитивни тестови.

Во вторникот биле потврдени 13.693 случаи на зараза, што е најмногу од првиот регистриран случај. Вчера имало 12.877 новозаразени, а денеска од 33.163 тестирани примероци позитивни биле 13.753. За само три дена потврдени се повеќе од 40.000 инфекции, но епидемиолозите проценуваат дека врвот на овој бран на корона сè уште не е достигнат.

Со 19 смртни случаи поврзани со Ковид во последните 24 часа, Србија има повеќе од 13.000 жртви на короната од почетокот на пандемијата - вкупно 13.003, со благ пад на стапката на смртност од 0,94 на 0,93 проценти.

Денеска во болниците има 2.340 пациенти, од кои 96 се на респиратори. Од почетокот на епидемијата досега се тестирани 7.548.292 примероци, а заразата е потврдена кај 1.399.867 лица, соопшти Министерството за здравство.

Епидемиолозите проценуваат дека значително зголемениот број на новозаразени е последица не само на омикрон варијантата на коронавирусот, туку пред се масовните новогодишни прослави, особено во Белград, каде градските власти тврдат дека на улиците имало повеќе од 100.000 луѓе со два концерта и огномети, вклучително и илјадници странци, гости, вклучително и оние од земјите на поранешна Југославија.

Поради наглото зголемување на бројот на заразени, откажани се бројните собири и концерти на отворено, најавени во повеќе српски градови по повод новогодишната ноќ, која според јулијанскиот календар се слави вечерва.

АА: Транспаренси интернешнал потврди дека Македонија е меѓу најкорумпираните земји

Транспаренси интернешнал денеска и официјално го потврди тоа што Алијанса за Албанците постојано го предупредуваше. 

Сегашниот режим е еден од најкорумпираните во светот и во овогодинешното рангирање е рангиран во групата земји како Танзанија, Суринам, Мароко, Гвајана, Етиопија, Колумбија, итн. За да биде иронијата поголема, земјите кои до вчера важеа за најкорумпирани, денес се во многу подобра позиција од нашата земја, додека далеку од Северна Македонија се диктаторските земји како Куба.

Оваа состојба има само еден виновник, хибридниот режим кој ги заробил правдата и обвинителството и инсталираше корупција во секоја сфера и институција. Да потсетиме дека во ова рангирање придонесоа пасошите за светските криминалци, ослободувањето на локалните криминалци и затворањето на невините граѓани кои немаат пари да ја купат слободата иако им припаѓа.

АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

Во Крушево одбележан роденденот на Тоше, ќе полнеше 41 година

Родното Крушево на балканската музичка ѕвезда Троше Проески на неговиот 41 роденден  сака овој ден да не биде само ден на хуманоста во градот.

Туку 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија. Така како што денеска десетици негови сограѓани и подржувачи од Балканот се хумани и доследни кон неговиот животен пат. Зашто Тоше пред се беше човек кој ширеше љубов топлина и разбирање.

Со богата музичко сценска изведба во спомен куќата на Гумење и во неговииот вечен дом. Секој посетител имаше прилика да ја почуствува тагата и болката. Но и внатрешната потреба да напише некој убав збор.

Над милион посетители со својот пишан збор дале придонес тој вечно да биде меѓу нас.

Со својот ангелски глас го освои Балканот. Игри без граници и многу негови хитови уште долго ќе се пејат а во спомен куќата за него свои изведби имаа камерниот оркестар од Битола. Солисти од Македонската опера и балет. Како и групата Мелем и Никола Зацески а беше изведен и музичкиот перформанс на Горан Папаз.

Целосно е исчистена дивата депонија на кејот на реката Вардар во општина Гази Баба

Екипите на Град Скопје денеска завршија со чистење и целосно е исчистена дивата депонија кај кејот на реката Вардар во општина Гази Баба, која зафаќаше површина од над 13.000 квадратни метри. 

Собрани се над 4.000 кубни метри комунален отпад и градежен шут што секојдневно ја загадуваше животната средина и го загрозуваше здравјето на жителите од оваа општина.

Градот Скопје интензивно работи на чистење на депонии во населбата Лисиче, Ново Село во општина Ѓорче Петров, како и целосно чистење на дива депонија во населено место Брњарци, општина Гази Баба.

Чистење на сите диви депонии во Скопје е приоритет, со цел превенција на загадување на воздухот, почвата и водите и заштита на здравјето на граѓаните. Ги охрабруваме граѓаните да се вклучат во оваа акција на Градот, со тоа што ќе пријавуваат диви депонии, но пред се, да бидеме совесни граѓани кои се однесуваат еколошки одговорно и се грижат за својот град и за животната средина.

Град Скопје

притисни ентер