Разузнавачка служба на Естонија: Русија се подготвува за воен конфликт со Западот

Русија се подготвува за воен конфликт со Западот во следната деценија и може да биде одвратена со контраактивно зголемување на вооружените сили, соопшти денеска естонската Надворешно разузнавачка служба.

Шефот на разузнавањето рече дека проценката се заснова на руските планови да го удвои бројот на сили стационирани долж нејзината граница со членките на НАТО - Финска и балтичките држави Естонија, Литванија и Летонија.

„Русија го избра патот на долгорочна конфронтација... и Кремљ веројатно предвидува можен конфликт со НАТО во следните десет години“, изјави Каупо Росин при објавувањето на извештајот за заканите по националната безбедност на Естонија.

Воен напад од страна на Русија е „многу малку веројатен“ на краток рок, рече тој.

„Ако не сме подготвени, веројатноста (за руски воен напад) би била многу поголема отколку без никакви подготовки“, додаде Росин.

Естонија и другите балтички земји ги зголемија своите воени трошоци на повеќе од 2 отсто од вредноста на нивните економии откако Русија го анектираше Крим во 2014 година, а сојузниците на НАТО го зголемија своето присуство во тие земји.

Германија планира да има 4.800 борбено подготвени војници во регионот до 2027 година, во своето прво постојано странско распоредување по Втората светска војна, а Росин рече дека НАТО и неговите сојузници се движат во вистинската насока за да се спротивстават на руската закана.

Росин не очекува руски пробив во Украина пред претседателските избори во март, бидејќи за да се постигне таа цел би требало да се мобилизираат значително повеќе војници.

Осврнувајќи се на коментарите на американскиот претседателски кандидат Доналд Трамп дека нема да ги брани сојузниците кои не трошат доволно на одбраната, Росин рече дека „таквите изјави никогаш не се од помош“.

„Способноста на Русија да ги снабдува своите војници со муниција сè уште ја надминува онаа на Украина и доколку западната поддршка не биде задржана или зголемена, Украина веројатно нема да може да ја промени ситуацијата на бојното поле“, додаде тој.

Кијану Ривс посетил фабрика за ауспуси во Словенија и одржал таен состанок

Кијану Ривс последните денови ги помина во Словенија, а петокот и саботата ги помина во Прелук, кај Опатија, а потоа се упати кон Љубљана.

Познатиот актер беше воодушевен од Кварнер, кој го посети во друштво на филмскиот продуцент Гард Холингер, со кого во 2011 година ја основаа американската компанија „Arch Motorcycles“.

Ривс бил во Словенија поради неговиот бизнис со мотоцикли. Имено, според словенечките медиуми, Ривс одржал тајна средба со сопственикот на компанијата Акраповиќ, еден од најпознатите светски производители на издувни системи. Покрај тоа, тој ја посети и фабриката за аусуси, а по средбата во Љубљана се упатил кон аеродромот и во неделата наутро заминал од Словенија.

Киану е нормално љубител на мотори, па не случајно го избрал Прелук. Имено, таму се одржало светското првенство во мотоциклизам, а хотелот во кој престојувал се наоѓа во близина на Опатијската кривина. Освен тоа, недалеку од Риека се наоѓа и тркачката патека Гробник, поради што постои можност актерот повторно да го посети Кварнер.

Извор: Индекс

„Google“ исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата „Google Pay“ се исклучува во Соединетите Држави.

Самостојната верзија на апликацијата „Google Pay“ веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на „Google Wallet“. На другите пазари, апликациите сè уште ќе биде достапна.

Со исклучувањето на „Google Pay“, функциите како што се „P2P“ плаќања, наоѓање и нудење попусти и управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

„Google Wallet“ ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички и лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од „Pay“ во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на „Wallet“ или да забранат сметка до 4 јуни.

Извор: Б92

Збогум на хидрауликата? Претставени на револуционерни сопирачки

Тоа значително ќе го намали растојанието за сопирање.

Германскиот снабдувач на автоделови „ZF“ дизајнираше нов систем за сопирање кој не бара течност за сопирачките или хидраулика за работа. Наместо тоа, силата на сопирање ја обезбедува електричен мотор директно до тркалото.

Додека чувството на сопирање треба да одговара на хидраулични сопирачки, „ZF“ ветува растојание за сопирање од 100 km/h до 0 km/h е девет метри пократко од конвенционалните сопирачки, пишува „Revijahak“.

Дополнително, опсегот на електрични автомобили треба да се зголеми за 17 проценти поради поефикасна рекуперација.

Добавувачот ветува и помали трошоци за одржување. Пониска е и емисијата на ситни честички.

„ZF“ им овозможува на производителите на возила да го состават својот оптимален систем за сопирање од класични хидраулични до нови електрични системи, во зависност од барањата.

Можни се и хибридни форми со, на пример, хидрауличен систем на предната оска и електричен систем на задната оска.

Компанијата не дава информации за точниот датум на лансирање на пазарот.

Извор: Б92

притисни ентер