Рамос одбива да го продолжи договорот со Реал , има осум други опции

Сергио Рамос сè уште не го продолжува договорот со Реал, кој истекува следното лето.

Постои можност капитенот да го напушти клубот, а многу клубови ја следат ситуацијата со надеж дека Рамос ќе се одлучи за нивниот тим.

Шпанскиот АС пишува дека Реал Мадрид има непишано правило според кое не нуди долгорочни договори на играчи постари од 30 години. Исклучок е Кристијано Роналдо.

Тоа значи дека на 34-годишниот Рамос би можел да му се понуди договор до летото 2022 година, за кој тешко дека ќе се согласи.

Доколку Рамос реши да го напушти клубот, има неколку клубови кои со задоволство би го донеле.

Севилја

Еден од нив е клубот во кој порасна, а тоа е Севилја. Тој го помина младинскиот тим на Севилја, дебитирал за првиот тим, а потоа летото 2005 година пристигна во Реал Мадрид за цели 27 милиони евра.

Неговата прекумерна плата може да биде пречка во тој трансфер, но никој не може да ја исклучи можноста Рамос да се врати во својот сакан клуб.

Тотенхем

Според порталот 90мин, шест англиски клуба веќе контактирале со претставниците на Рамос. Еден од нив е Тотенхем.

Рамос веќе соработувал со Жозе Мурињо и нивниот познаник може да игра важна улога во евентуалните преговори.

Манчестер Јунајтед

Манчестер Јунајтед се уште трага по својот идентитет по заминувањето на Сер Алекс Фергусон. Доаѓањето на играч како Рамос би значело многу за клубот кој го изгуби својот ментален победник.

Оле Гунар Солскјаер нема играч со искуство како на Рамос во своите редови, а секоја соблекувална има потреба од еден таков лидер.

Баерн

Во Баерн сè уште не е познато што ќе се случи со Џером Боатенг и Давид Алаб, а има информации што сугерираат дека клубот веќе бара замена за двајцата.

Баерн претежно следи и доведува помлади играчи, но честопати нема можност да се донесе фудбалер како Рамос без обештетување.

Манчестер Сити

Манчестер Сити се поврзува со доаѓањето на Лионел Меси и клубот е преокупиран со Аргентинецот, но наводно спаѓа во редовите на клубовите заинтересирани за Рамос.

Сити покажа квалитет во Англија, но сепак е без успех во Лигата на шампионите. Рамос е играч кој може многу да помогне на патот до освојувањето на европската титула.

ПСЖ

Пари Сен Жермен е клуб кој исто така има огромна желба конечно да ја освои Лигата на шампионите. На таквите играчи им требаат лидери и искусни играчи, а Рамос е таков.

Познато е дека ПСЖ нема проблем со парите и дека лесно може да ги исполни условите на Рамос.

Јувентус

Јувентус е познат по тоа што доведува играчи со истечен рок на траење. Претходно ги доведоа Емре Кан, Арон Ремзи, Адриен Рабиот и многу други, а можно е да тргнат и по Рамос.

Клубот од Торино доминира во Италија веќе девет години, но беше запрен двапати во финалето во Лигата на шампионите. Рамос може да му помогне и да ја исполни таа цел.

Интер

Интер, исто така, често носи играчи без обештетување. Така го донесе Артур Видал од Барселона. Клубот можеби претпочита да донесе помлад играч, но важно е Антонио Конте да го освои трофејот што е можно поскоро.

Со евентуалното доведување на Рамос, на Интер ќе му биде полесно да се бори на сите фронтови.

Мицкоски: Тешко на Македонија ако решението се „тандемот лепливи прсти Заев и Бучковски“

Бучковски предлагаше заедничко чествување на Илинден со источниот сосед, a Заев во скорeшното интервју ги направи ослободители, објави на својот ФБ профил претседателот на ВМР-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Денес, човекот чија кариера заврши со политички договор за судскиот предмет Тенковски делови, Заев го враќа на нова врата која преговара за историјата, јазикот, македонското малцинство, хероите.

Луѓето со "лепливи прсти", едниот познат по Бачило, продажба на ЕВН, Маџар Телеком, пасоши, другиот познат по Глобал, поткуп- евро за Вицето, Рекет 1 и 2, плантажи со марихуана се тандемот кој треба да го решава проблемот со Бугарија. Овие двајца луѓе се познати само по продавање, и тоа за жал по евтино продавање.

Тешко на Македонија ако решението се "тандемот лепливи прсти" Заев и Бучковски. Ова е предвестие на катастрофата која не смееме да дозволиме да се случи. Затоа кога овие двајца се прашањето, одговорот е народот.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Заев на Самитот „Македонија 2025": Обезбедуваме сигурност на инвестициите

„Владеењето на правото и борба против криминалот, корупцијата и митото, како и борбата со сивата економија се едни од нашите главни определби и приоритети. Сето ова ќе обезбеди сигурност на инвестициите.

Сакам да ве уверам и вас и граѓаните дека работењето на економски план е најсериозен приоритет на Владата во структура, секако давајќи сериозно значење пред се на здравствениот аспект на времето во коешто живееме, но и на интегративните процеси со ЕУ", рече претседателот на Владата Зоран Заев на панел сесијата на тема: „Светот во време на криза: Економски реформи и глобални односи во Југоисточна Европа ", каде учествуваше заедно со ЕУ амбасадорот Дејвид Гир и Кејт Мари Брнз, амбасадор на САД во земјата.

Истовремено, Заев упати честитки за организацијата на годинешниот Самит „Македонија 2025" кој од 1-3 декември 2020 декември, поради околностите предизвикани од пандемијата КОВИД-19, за прв пат се одржува во хибриден формат, фокусирајќи се на светот за време и по глобалната здравствена и економска криза, изразувајќи верба дека како и секоја година и оваа ќе произлезат квалитетни заклучоци, кои понатаму ќе придонесат кон имплементација на важни проекти и активности, со оглед на, како што нагласи премиерот Заев, нагласената потреба од наметнување на современите трендови и фокусирање кон економските реформи кои ќе придонесат кон одржлив и инклузивен економски развој.

Осврнувајќи се на проценката за состојбата во поглед на економските реформи и најголемите достигнувања и можности за успех, како и најголемите предизвици за успех и подобрувањето на владеењето на правото, премиерот Заев подвлече дека Владата посветено работи на ублажување на ефектите од пандемијата наведувајќи ги веќе донесените четири економски пакети за заздравување на економијата, подвлекувајќи дека се работи и на економско планирање за подобрување на состојбите на среден и на долг рок.

„Нашите заложби се на долг рок креирање на стабилен предвидлив деловен амбиент како би можеле да се реализираат предвидените инвестициски проекти, со гаранција на инвестициите како одраз на зголемување на правната сигурност. Во време кога се соочуваме со економска неизвесност и се уште различни сценарија околу кризата, предизвикот за реалниот сектор е голем. Во справувањето со предизвиците, важна е придружната улога на јавниот сектор, која е предуслов за амбиент за развој на претприемништво и иновации", рече премиерот Заев.

Премиерот Заев подвлече дека Владата ја смета Платформата за просперитетна иднина донесена од Македонија 2025 е компактибилна со Владините стратегии, при што се истакнуваат предностите и предизвиците со цел економски прогрес и економска благосостојба на граѓаните во Северна Македонија.

Тој нагласи дека приоритет е човечкиот капитал и образованието. Притоа тој ја спомена Младинската гаранција, преку која се вработија и млади луѓе согласно потребите на пазарот на трудот.

„Преку рекомбинирање на образовниот систем кој што треба да продуцира квалификувана работна сила согласно потребите на пазарот на трудот, веднаш после тоа доаѓаат економските перформанси водењето бизнис во државата и во делот на привлекувањето на странските инвестиции, но и во делот на поддршка на оние капацитетни економски дејности кои што постојат во нашата земја и како области но и како конкретни компании кои што може да генерираат сериозен раст на економијата", нагласи премиерот Заев на денешниот Самит „Македонија 2025", се наведува во соопштението од Владата.

Џафери - Соботка : Австрија останува силен поддржувач на Македонија

Претседателот на Собранието, Талат Џафери оствари видео средба со претседателот на Националниот Совет на Република Австрија, Волфганг Соботка, се наведува во соопштението од собраниската прес-служба.

Претседателот Соботка се заблагодари за телеграмата со сочувство упатена по терористичкиот напад во Виена на 2 ноември оваа година, истовремено изразувајќи сочувство за државјанинот на Македонија кој како жртва настрада во овој ужасен акт. Двајцата соговорници се согласија дека борбата против тероризмот бара вклучување не само на полицијата, туку и на целото општество, бидејќи тој не познава ниту религии ниту етнички заедници, а казнените мерки, се важни исто колку и механизмите за превенирање и рано идентификување на радикализацијата. Тие ја пофалија активната соработка и ефективната размена на информации меѓу институциите на двете држави во борбата против тероризмот.

Претседателите Џафери и Соботка разменија и мислења во врска со состојбите во двете држави со пандемијата Ковид 19. Заклучија дека ситуацијата е подеднакво тешка, дека притисокот кон здравството е силен, дека влијанието врз економијата е негативно и дека за справување со ширењето на вирусот потребно е координирано дејствување и целосно искористување на сите расположливи човечки и материјално - технички ресурси. За оваа цел, информираше Џафери, во Македонија е прогласена кризна состојба во траење од 30 дена.

Во однос евроинтеграциите, претседателот Соботка истакна дека Австрија останува силен подржувач на Македонија за што е можно побрзо отворање на преговорите и дека тој свој став цврсто го застапува на сите нивоа во институциите на Европската Унија. Во однос на бугарското вето, претседателот Џафери истакна дека каналите за комуникација остануваат отворени и дека се надева на надминување на разликите во преговарачкиот процес. Во спротивно, евроскептицизмот ќе расте, заклучи Џафери.

Двајцата претседатели изразија задоволство што и во овие вонредни околности на работење, продолжува соработката за формирање на Работилница за демократија во Собранието по примерот на онаа која делува во рамките на австрискиот Парламент, а која има за цел да сподели знаење и да го стимулира интересот за политика и за демократски процеси кај младите. Претседателот Соботка изрази желба лично да присуствува на отворањето на Работилницата во Собранието.

притисни ентер