Првата електрична Дачија има неверојатна ниска цена за понудата (ВИДЕО)

Првата електрична Дачија е создадена според идејата „електрична енергија за секого“.

Претпоставувате, исто како кога Дачија започна нов живот со првиот Логан, така е и сега - одлучија да ја понудат сегашната технологија, да ја оптимизираат понудата и да ја пријават најниската можна цена.

Името остана исто како кај мартовскиот концепт. Дачија Спринг е тука и е претставена како дел од големиот митинг на Рено еВејс, на кој концернот ја објави својата визија за иднина без штетни емисии. И новата Dacia е најавена како најевтин европски електричен модел. Едноставно, цената е непобедлива, велат во Дачија.

За жал, не е познато колкава е сумата, но сè вели дека треба да биде исклучително ниско. Базата е позајмена од постојниот автомобил, Renault K-ZE EV, кој веќе се нуди во Кина. Станува збор за мал кросовер со 3734 mm должина, 1770 mm ширина, 1516 mm висина и меѓуоскино растојание 2423 mm. Ова го прави овој модел поблиску до Твинго отколку Сандер.

И за да не се бори со популарниот Renault Zoe, покрај изгледот на кросовер, технологијата се погрижи и за тоа. Батеријата е мала, со капацитет од само 26,8 kWh, но моторот е исто така скромен. Дава 45 КС и 125 Nm.

Податоците за забрзување се непознати, што не е важно. Затоа се споменува одличниот опсег за оваа комбинација од 225 км (WLTP), односно 295 км во град. И тој е наменет и за градски улици, па не е важно што не може да надмине 125 км на час.

Може да биде уште поштедлив. Ако го притиснете прекинувачот Еко, програмата за економичност е активирана, како кај Зои, а потоа се нудат само 31 КС и максимум 100 км / ч. Што се однесува до полнењето, ситуацијата е следна: приклучок за домаќинство ќе трае до 14 часа, на Wallbox од 7,4 kW времето опаѓа на 5 часа. Најбрзото полнење го обезбедува DC (DC) полнач со моќност до 30 kW. Тогаш 80% од капацитетот трае помалку од еден час.

Иако е исклучително компактен, Дачија Спринг може да прими четири возрасни лица. Пред патникот се наоѓа голем оддел од 23,1 литри, а багажникот собира уште 300 литри. Што се однесува до самиот ентериер, доволно е да се погледне оригиналот на Рено затоа што во принцип сè останува исто.

Стандардната опрема ги вклучува само потребните и поевтини додатоци како што се серво волан, електрични прозорци и централно заклучување.

Рачната климатизација, навигација, сензори и камера за паркирање, како и ел. прилагодување на огледалото ќе биде поставено со дополнителен трошок.

Дачија Спринг ќе се најде на патиштата во пролет следната година како дел од програмата за споделување автомобили, додека отворената продажба ќе започне есента истата година. Паралелно доаѓа и испораката Cargo верзија со 800 литри употреблив волумен, носивост од 325 кг и 1033 мм корисна должина во товарниот простор.

И, конечно, да споменеме една непроверена информација, а тоа е дека цената на овој автомобил треба да биде на ниво од не повеќе од 11.000 евра.

Билд: Германија се подготвува за вакцинација

Германија се подготвува да започне вакцинација против коронавирусот пред крајот на годината, пишува Бидл.

Министерството за здравство планира да формира 60 посебни центри во кои ќе се изврши вакцинација.

Како што дознава Билд, министерството од 16 сојузни држави побарало да ги достават можните адреси за тие центри до 10 ноември.

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан претходно рекол дека очекува дека вакцината против коронавирусот ќе биде подготвена во првиот квартал од следната година. Тој рекол и дека германски „BioNTech“ е близу до одобрување на својата вакцина.

Усвоен Предлог-законот за финансиска поддршка за исплата на плати

Владата го усвои Предлог-законот за финансиска поддршка за исплата на плати за октомври, ноември и декември.

Предлог-законот за финансиска поддршка на работодавачите погодени од КОВИД-19 кризата за исплата на платите за октомври, ноември и декември 2020 година, предложен од Министерството за финансии, вчера беше усвоен од страна на Владата и истиот ќе биде доставен на усвојување до Собранието.

Работодавачите ќе можат да аплицираат за финансиска поддршка до 21.776 денари по вработен, до 7-ми во месецот за претходниот месец, а корисници можат да бидат фирмите кои имаат најмалку 30% пад на приходи во референтниот период од април до октомври 2020 година, спроедено со истиот период минатата година.

Со оваа мерка ќе се поддржат работните места, платите на вработените, како и дека ќе се инјектираат околу 70 милиони евра во стопанството и ликвидносно ќе се поддржат компаниите. Тој посочува дека претходната мерка дала резултати - инјектирани се преку 83 милиони евра во стопанството, заштитени над 120.000 работни места, но исто така и стандардот - ако се земе предвид дека и покрај Ковид-кризата просечната плата заклучно август е повисока за 8,2% на годишно ниво.

Со новиот предлог-закон мерката е уште потаргетирана, односно на фирмите потешко погодени од кризата, предвидено е да им се исплаќа повисока финансиска поддршка. Имено, кај фирмите кои имаат намален приход од 30% до 40%, ќе добијат финансиска поддршка до 14.500 денари по вработен; за намален приход од 40,01% до 50% предвидени се до 15.955 денари по вработен; за намален приход од 50,01% до 60% до 17.410 денари по вработен; за намален приход од 60,01% до 70%, до 18.865 денари по вработен; за намален приход од 70,01% до 80%, до 20.320 денари по вработен и за намален приход од над 80% износот на финансиска поддршката за исплата на плати ќе изнесува до 21.776 денари по вработен. Во однос на подоброто таргетирање - со предлог законот е утврдено дека не се опфатени фирми кои оствариле поголем профит од 10 милиони евра кумулативно во последните три години.

Како рефрентен период во законот се зема финансискиот резултат на фирмите од април до октомври, ноември и декември 2020 година и се споредува со истиот период лани. Во случај фирмата да е регистрирана по септември 2019 година, се зема датумот од запишување во Централен регистар.

Фирмите кои аплицираат за мерката не можат да исплатуваат дивиденда и награда за деловна успешност или друг вид годишна награда до денот на исплата на платата за декември 2020 година.

Во однос на работниците, фирмите кои аплицираат за финансиска поддршка можат да имаат најмногу 10% од вработените со месечна нето-плата од над 120.000 денари. Фирмите не можат да аплицираат за финансиска поддршка за плата за вработен кој во јуни, јули, август и септември остварил нето плата повисока од 39.900 денари за секој месец одделно на полно или неполно работно време. Исто така, мерката нема да може да се користи за вработени за кои се користи мерката „Македонија вработува", како и за вработени кои се ангажирани за дополнително работење.

Работодавачите кои користат финансиска поддршка, бројот на вработени нема да смеат да го намалуваат два месеци по завршувањето на месецот за кој е користена финансиската поддршка, заклучно со месец февруари 2021 година, освен во случај на пензионирање, откажување на договорот за вработување од страна на работникот, спогодбено преземање на работникот, откажување на договорот за вработување без отказен рок од страна на работодавачот поради кршење на работниот ред и дисциплина или работните обврски и слично.

Предвидени се и заштитни механизми во предлог-законот, за да платата стигне во целост до работникот. Имено, во случај работодавачот да исплати помала плата на работникот од сумата која му е доделени превидени се глоби до 10 илјади евра, во зависност од големината на правниот субјект.

Министерство за финансии

Свети Николе ќе почне со кампања за донирање на крвна плазма

Светиниколскиот кризен штаб ќе почне кампања за донирање на крвна плазма за пациентите заразени со корона вирусот. 

По вчерашните седум нови случаи, бројката на активни инфицирани со коронавирусот изнесува 64.

-Според излагањето на присутните заболени од корона вирусот има и едно двомесечно бебе, седум лица се на болничко лекување.Од МВР не информираа дека на 481 лице им е изречена казна за неносење маска. На седницата се разгледа и се донесе заклучок да се поведе активна кампања за донирање на крвна плазма од излечени лица од КОВИД-19 , која им е потребна во лекување на заболените лица, се вели во соопштението на Општинскиот кризен штаб-Свети Николе.

Апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите за заштита од КОВИД-19, како и често миење на раце, држење на дистанца и носење ма заштитни маски.

притисни ентер