Протест во Задар поради азбестот од бродот на Тито

Стотина жители на Задар протестираа денеска поради над 78 тони азбест од бродот на Тито, Галеб, складирани во магацинот „Суровини“, барајќи од градот веднаш да го пријави случајот и веднаш да го отстрани опасниот отпад од нивната населба.

„Овој случај ни ги отвори очите затоа што не знаевме што работи компанијата. Бараме Градот да направи просторен план и да ја пренесе депонијата во една од деловните зони. Повеќе од 4.000 од нас живеат тука и затоа сакаме да се отстрани опасниот отпад од нашиот двор “, рече Томислав Станиќ во име на Иницијативата за млади.

Градоначалникот на Задар, Бранко Дукиќ, зборуваше за барањата на своите сограѓани, дека жителите на Сињоретово имаат право да побараат целосни информации и здрава животна средина, и дека имаат целосно разбирање и поддршка за тоа.

„Секогаш кога станува збор за јавното здравство, ние инсистираме на често следење и транспарентност, вклучително и во тековниот проблем на складирање и депонирање на отпад од азбест. Јавноста мора да биде навремено и целосно информирана кога станува збор за вакви чувствителни работи што предизвикуваат загриженост кај граѓаните“, рече Дукиќ. .

Тој објасни дека Градот нема правно овластување да спроведува инспекции, но добил информации за инспекциите извршени од Државниот инспекторат „кои не утврдиле какви било неправилности“.

„Свесни сме дека тоа нема да ги смири граѓаните сè додека отпадот од азбест трајно не се чува на одредено место надвор од нашиот град и очекуваме тоа што е можно поскоро“, рече градоначалникот Дукиќ.

Најмалку 13 загинати во сообраќајна несреќа во Мексико (ВИДЕО)

Најмалку 13 лица денеска загинаа кога автобус се преврте на автопат недалеку од Мексико Сити, соопштија властите.

Федералниот координатор за цивилна заштита Луис Фелипе Пуенте на својот профил на Твитер напиша дека 27 лица биле однесени во околните болници, пренесе Ројтерс.

Несреќата се случила на пат кон местото Толука , а автобусот превезувал патници од туристичкото место Акапулко кон главниот град Мексико Сити.

Истрагата за несреќата е во тек.

Третина од италијанските мајки ќе дадат отказ , ако продолжи онлајн наставата

Доколку во новата учебна година наставата биде онлајн, една третина од италијанските мајки се подготвени да ги напуштат своите работни места, а дури 65% изјавиле дека часовите преку интернет не се компатибилни со вработеноста на жените.

Ова се податоците од истражувањето спроведено од професорката Џулија Пастори од Универзитетот Бикоча од Милано, на примерок од 7000 семејства.

Според истражувачите, италијанското семејство е традиционално и повеќето веруваат дека „е работа на жена / мајка да се грижи за децата“, а дури 95% од испитаниците рекле дека за време на пандемијата и на интернет часовите, мајките ја вршеле својата работа преку Интернет и им помагале на децата.

За време на карантинот, мајките им посветувале просечно 4 часа на ден на своите деца, па тие практично вршеле две работи паралелно, својата и онаа на воспитувачите, посочува авторот на истражувањето, проф. Пастори.

„Грда, неефикасна, демотивирачка, неподнослива, непријатна“ со овие атрибути, интервјуираните мајки ги опишале часовите преку Интернет на своите деца.

Некои анкетирани мајки рекле дека работењето од дома и часовите преку Интернет ја замаглувале разликата помеѓу приватното и професионалното и дека немале работно време, а некои рекле дека имале проблеми „да го сочуваат семејството заедно“, но сите како апели за помош во наставата преку Интернет не може да биде единствената опција “, посочува авторката на истражувањето.

Родителите, особено мајките, се исто така загрижени за тоа како ќе се одвива следната учебна година, дали ќе биде можно да се почитува растојанието во училиштата и да се применат неопходните мерки за хигиена, но и дали училишните простории се на соодветно ниво.

Проф. Пастори потсетува дека странските студенти кои дошле да студираат во Италија, во претходното истражување, рекле дека се „шокирани што земја толку убава како Италија има толку грди, мали, здодевни и валкани училишта“.

После карантинот, и пред можноста за нов бран на инфекција, треба да се има предвид фактот дека децата лошо ги доживеале интернет часовите, дека покажале лоша концентрација, здодевност и меланхолија, и дека мајките играле улога на импровизирани психолози и педагози “, предупредува професорката Џулија Пастори.

Десетици повредени во Кан во паника поради лажна пукотница (ВИДЕО)

Најмалку 43 лица се повредени поради паника по лажните гласини за пукотници во Кан на Азурниот брег во Франција, а дел од повредените завршија во болницата.

Видеото што се појави на социјалните мрежи покажува дека луѓето бегаат и се кријат низ градот во паника и полицијата патролира, објави порталот „Еуроњуз“.

Ниеден од повредените не е во критична состојба.

притисни ентер