Прилепските занаетчии трпат огромни штети поради пандемијата, бараат пристап до кредитни линии

 Над 35 дуќани во прилепската стара чаршија се празни.

Пандемијата им направи големи штети на занаетчиите, производителите, бутиците. Бележат намалени приходи за 50 до 90 проценти, покажува истражувањето на Економскиот факултет – Прилеп.

Според професорот Коста Сотироски, статистички, од сите аспекти се анализирале состојбите кај 74 мали и средни претпријатија.

-Од истражувањето се добија низа податоци за влијанието на КОВИД. Пред сѐ, намален број вработени кај анкетираните. Немаше промена на сопственичката структура на дуќаните. Речиси 93 проценти од анкетираните бизниси се изјаснија дека нивниот приход е намален до 90 отсто, односно од 50 до 90 проценти. Огромна е загриженоста за продолжување на бизнисот, објаснува професорот Сотироски.

Иако занаетчиите се жалат, голем процент, дури до 70 отсто, посочува професорот, ги користеле досегашните економски мерки.

-Од една страна има незадоволство од економските мерки, од друга, има значаен процент на корисници на тие мерки. Во зависност од мерките, искористени се од 40 – 70 отсто. Ковид-кризата различно влијае според дејноста. Најпогодени се производствените, занаетчиските бизниси и оние, современи бутици, констатира Сотироски.

Кире Трпчески, претседател на Занаетчиската комора од Прилеп, вели дека досега немало ваков пад на дејностите. Се пријавиле и за четвртиот сет мерки. Занаетчиите бараат да се издвојат како посебна гранка за да може да користат кредитни линии, зашто имаат поинакво сметководство и не може апликациите соодветно да ги пополнат.

-Ковид-кризата редизвика долгорочни промени на начинот на функционирање на сите мали и микро претпријатија. Се појавија проблеми од сите аспекти: од намалена побарувачка, од отежнат начин на набавување на одредени материјали и репроматеријали, суровини, посебно за оние кои се занимаваат со производствени дејности. Во третиот сет владини економски мерки речиси сите занаетчии бевме опфатени со нето-плата, освен одредени компании кои имаа проблеми поради стари долгови. Голем број од занаетчиите ја искористија оваа мерка. Благодарение на тоа, на еден краток рок, ги премостивме оние директни последици. Но, сведоци сме дека во Старата чаршија има околу 35 празни дуќани што е алармантно. Досега тоа го немало, истакнува Трпчески.

Ако некој дуќан во Старата чаршија се празнел, се знаел новиот сопственик или кираџија.

-Сега е поинаку. И во овој четврт сет мерки, како занаетчиска комора побаравме да добиеме од Владата помош, зашто и во одредени кредитни линии што ги даваше Владата за премостување на овие кризни моменти, ние не можевме да се појавиме како апликанти за кредитната линија која одеше преку Меѓународната банка за обнова и развој бидејќи во апликацијата имаше ставки кои не можевме да ги исполниме, зашто водиме едноставно книговодство. Поради тоа, ние баравме Владата да го издвои занаетчискиот сектор од овој систем, или, преку посебна апликација за занаетчиите да ги направи достапни овие кредити, или пак да одиме со директна помош за занаетчиството. Посебно за занаети кои се водат во изумирање и занаети кои се водат за рестартирање, што е многу тешко. Ние побаравме да учествуваме во овој четврт сет на мерки и се надевам дека нема да бидеме исклучени како што не бевме и првиот пат и голем дел занаетчии искористија средства, дополнува Трпчески.

Најдено новороденче на аеродром,сите патнички завршиле во притвор (ВИДЕО)

Катарските власти ги информирале властите во Австралија дека извадиле тринаесет патнички од авион на аеродромот во Доха, каде што им бил извршен детален преглед за да се утврди дали се поврзани со оставањето на новороденче на аеродромот.

Австралија денеска ги осуди катарските власти за соблекување и пребарување на 13 патнички на летот кон Сиднеј кои биле подложени на детален преглед за да се утврди дали се поврзани со раѓањето на тоа бебе.

Патничките на „Катар ервејс“ на летот 908 до Сиднеј биле подложени на детален медицински преглед на аеродромот „Хамад“ во Доха и затоа летот бил одложен.

Еден од патниците рекол дека во авионот слушнале порака во која жените биле повикани да го напуштат авионот.

Австралиското Министерство за надворешни работи ги опиша постапките на катарските власти како несоодветни.

"Инцидентот е многу вознемирувачки и насилен. Никогаш не сум чул за сличен случај во мојот живот. Ние недвосмислено им го пренесовме нашиот став на катарските власти", изјави австралискиот министер за надворешни работи Мариз Пејн, потврдувајќи дека очекува детален извештај од катарските власти оваа недела, за да донесе одлука за следните чекори, објави АП.

По враќањето во Австралија, патничките од Катар заминале во карантин, каде ја добиле целата неопходна медицинска нега и психијатриска помош.

Новороденчето, патем, сè уште не е идентификувано, но е предадено на надлежните медицински и социјални служби, објавиле властите на аеродромот во Доха.

Манекенката Деми Роуз избега од Британија и се сонча на Малдивите (ФОТО)

Кралицата на минијатурните костими за капење, британска манекенка и сензација на Инстаграм, 25-годишната Деми Роуз ужива во топлите зраци на сонцето на Малдивите , откако избега од вечно дождливиот Лондон.

„Полека се навикнувам на островскиот живот“, напиша Деми позирајќи во минијатурно бикини со животински принт, заземајќи стратешка поза (нога пред нога додека стои на прстите) за да изгледа повисоко, а нозете подолги.

Heaven on Earth✨ @lolo_creativ

A post shared by Demi 🌹 (@demirose) on

Сите 15 милиони нејзини следбеници на Инстаграм последниве денови уживаат во објавите на бујната инфлуенсерка Деми Роуз, која се прослави единствено со нејзиниот секси изглед, а влезе во светот на шоу-бизнисот со фактот дека е поранешна девојка на раперот Тајџ, поранешно момче на познатата Кајли Џенер.

- Рајот е состојба на умот! Ве има 15 милиони. Јас сум воодушевена. Никогаш не можев да помислам кога започнав со Инстаграм и кога почнав да позирам на 18 години дека ќе имам таква неверојатна база на обожаватели како што имам сега. Ве ценам и сакам сите. Благодарна сум за вашата поддршка - напиша пресреќната Деми, почестувајќи ги придружниците со фотографии во црно боди од чипка, додека зад неа се гледа бескрајниот океан.

- Вие сте нашиот ангел - е само еден од коментарите на воодушевените обожаватели.

Деми не се обидува да ги сокрие своите бујни облини. Покрај тоа, таа гордо ги покажува во исклучително минијатурните костуми за капење, а понекогаш и без нив.

- Верувам дека сме најубави кога ќе го отфрлиме нашето старо „јас“ и ќе се свртиме кон новото светло - напиша Деми на романтичната фотографија од плажа.

Поголемиот дел од деновите ги поминува на плажа, пловејќи на јахти или релаксирајќи се на отворените базени во одморалиштето Амила на Малдивите, кои се опкружени со природни ресурси и ја кријат од љубопитните погледи.

Таа е секогаш во костим за капење, изложена на сонце, на што му го должи својот тен дури и во средината на есента.

Во сториите на Инстаграм, Деми призна дека овој островски живот ја оставил „без трепки“, алудирајќи дека престанала да става вештачки трепки и дека ужива во годишниот одмор и природата.

Министерот Спасовски е позитивен на коронавирус,има благи симптоми

И покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19, напиша на ФБ министерот Оливер Спасовски.

Почитувани, би сакал да ве информирам дека и покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19.

Клиничката слика ми е добра, со благи симптоми и веќе сум во домашна самоизолација.

Чувајте сепорача министерот за внатрешни работи во објавата на Фејсбук.

притисни ентер