Претставен е Ауди со три мотори и огромна брзина

Ауди ги објави првите фотографии од S изведбата на е-трон и е-трон Спортбек, кој се карактеризира со моќен електричен погон.

Буквата Ѕ во понудата на Ауди има голема тежина, а во електричната понуда оди и чекор подалеку. Имено, овие S верзии се првите модели од големата серија со три електрични мотори, два во задниот и еден на предниот дел. Нивната синергистичка изведба е 503 КС и 973 Nm, со тоа што максималниот вртежен момент го дава за максимум осум секунди. И тоа е доволно за да стигне до 100 км на час за 4,5 секунди. Максималната брзина е ограничена на 210 км на час.

Исто така е познато дека капацитетот на батеријата е 95 kWh, што значи опсег од 359 км, или 363 км во верзијата Sportback. При стандардна употреба, Audi вози со погон на задните тркала, а интелигентната електроника обезбедува соодветно ракување. Задните електрични мотори прават погон на едно тркало, така што нема потреба да се инсталира механички диференцијал.

И ако возачот го постави ESC системот на спорт и погонот на Audi избере „динамичен“, тој ќе може да лета. Подобрена е и воздушната суспензија со патна позиција од дури 76 mm. Тркалата од 21 инчи се инсталирани како стандардни, големината е поголема со дополнителна цена. Иако станува збор за електричен автомобил, сопирачките се дополнително засилени.

Однадвор, моделот е дополнително изработен, се со цел да се потенцира спортскиот карактер. Почетната цена во Германија е околу 96.000 евра.

Хаос во болницата во Бејрут по страотната експлозија (Вознемирувачко видео)

Вознемирувачка и шокантна снимка од бејрутската болница е објавена по вчерашната страотна експлозија во која загинаа најмалку 100 лица, а се повредени над 4.000.

На снимката се гледа ранети граѓани , кои крварат во ходниците на болницата, додека медицинскиот персонал брза да им помогнат.

Турнири во Каунас и Валеснија како „загревање“ пред стартот на кошаркарската Евролигата

Кошаркарската Евролига по долгата пауза поради пандемијата од корона се турнири во Каунас и Валеснија ја најавува новата сезона.

Со организација на претсезонски турнири на кои ќе настапат некои од најдобрите клубови во најелитното натпреварување, Евролигата најавува дека најсилното европско кошаркарско првенство се враќа во погон.

Првиот настан ќе биде во „Жалгирио“ Арената во Каунас. На турнирот во Литванија, планиран да се одржи на 12. и на 13. септември, ќе учествуваат екипите на Армани од Милано, Панатинаикос, Анадолу Ефес, и домаќинот Жалгирис.

Потоа, вниманието на евролигашката јавност се сели во „Ла Фонтета“ во Валенсија, каде на 15. и 16. септември ќе играат екипите на Баерн од Минхен, Олимпијакос, Асвел и Валенсија, во улога на домаќин на овој собир.

„Знаеме колку пропуштија нашите посветени навивачи на Евролигата. Можам да ги уверам сите дека Евролигата не заборава на нив“- порачува претседателот на Евролигата, Жорди Бертомеу. „Со овие претсезонски натпревари не само што дава една таква можност, туку на играчите, персоналот, тимовите и нас како лига ќе ни даде шанса да се подготвиме колку што е потребно за официјалните игри во октомври. Со овие два турнири сите победуваат“.

На двата турнири ќе се игра по оној вообичаен турнирски систем. Два полуфинални натпревари, по кои наредниот ден. победниците ќе играат за трофејот, а поразените за третото место.

Бројот на заразени од коронавирус во Шпанија надмина 300.000

Бројот на заразени со коронавирус во Шпанија денеска ја надмина новата психолошка граница од 300.000, додека регионалните влади се обидуваат да ги сузбијат околу 500 жаришта на вирусот низ целата земја.

Во последните 24 часа се заразиле 1178 лица, така што вкупниот број на пациенти од почетокот на пандемијата достигна 302.814, соопшти Министерството за здравство.

Шпанија, со население од 47 милиони, е една од најпогодените европски земји од март, со вонредна состојба која траеше скоро стотина дена. После тоа, жителите се движат слободно, што во некои случаи довело до ново појавување на вирусот, особено за време на поголемите семејни собири, популарни во Шпанија и организираните ноќни забави.

Во последните неколку дена, најмногу заразени има во северо-источните провинции Арагон и Каталонија, во и околу главниот град Мадрид и во јужната провинција Андалузија. Владите таму имаат ограничени мерки со затворени ноќни клубови и казни за баровите што не се во согласност со мерките, но и за жителите на улиците без маски за лице, бидејќи нивното носење е задолжително.

Шпанското Министерство за здравство им порача на жителите да останат мирни бидејќи земјата е поподготвена да се бори против вирусот отколку во претходните месеци. Владата соопшти дека ситуацијата е под контрола и земјата е безбедна туристичка дестинација.

Во минатата недела починале 34 лица, со што вкупниот број жртви достигна 28.498 лица.

притисни ентер